Кожен бюджет чи то району, чи сільської ради є важливим для територіальної громади, адже це – головний фінансовий документ, за яким вони житимуть протягом року. Про те, яким є бюджет Володимир-Волинського району і чому фракція ВО «Свобода» утрималася при голосуванні за нього, розмовляємо із заступником голови Володимир-Волинської райради Павлом Карпюком.
-Павле В’ячеславовичу, чому фракція ВО «Свобода», членом якої Ви є, утрималася при голосуванні за районний бюджет?
-На жаль, змушений констатувати, що зі зміною влади бюджетна політика в країні не змінилася. Жодних системних реформ у країні не розпочато. І це яскраво підтверджує те, як формувався та приймався бюджет Володимир-Волинського району. На моє переконання, депутати не повинні просто голосувати за районний бюджет. Вони мають долучатися до його формування, вносити свої пропозиції, які повинен опрацювати фінансовий відділ, і лише тоді бюджет приймати. Прикро, але змін у підходах до формування районного бюджету не відбулося. Як приймали бюджет за часів Партії регіонів, так його формують і приймають нині. Відбулася зміна керівників держави, але працюють вони за схемами часів Януковича і нав’язують громадам бюджет, який хочуть. Допоки з депутатів робитимуть статистів і змушуватимуть голосувати за бюджет, спущений згори, ніяких змін у країні не відбудеться. Саме через недосконалий механізм формування головного фінансового документа району фракція ВО «Свобода» у Володимир-Волинській райраді утрималася при голосуванні за районний бюджет.
-Невже зміни у Бюджетному кодексі не надали громадам більше повноважень у фінансовому питанні?
-Дійсно, багато хто сподівався, що ухвалені Верховною Радою зміни до Бюджетного кодексу повинні були надати територіальним громадам додаткові повноваження при формуванні місцевих бюджетів. Це мало б стати першим кроком до обіцяної децентралізації. Реалії виявилися такими: усі показники місцевих бюджетів спускають згори, а депутати районної ради лише їх затверджують, вносячи мінімальні корективи. Для чого це робиться? Для того щоб перекласти відповідальність за країну та весь тягар війни з олігархів на простих людей. Допоки жменька багатіїв набиватиме кишені мільярдами, прості люди сплачуватимуть все більше податків. З кожної заробітної плати вже сплачується військовий податок, тепер буде оподаткована нерухомість. Що оподатковуватимуть наступним, важко навіть уявити.
Місцеві бюджети дійсно отримали частину нових надходжень. Поглянемо на одне із них. Ремонт доріг у селах району відтепер залежатиме від акцизного податку на пиво, алкоголь, тютюн. Тобто, чим більше буде випито спиртного, тим швидше надійдуть кошти на ремонт доріг. Ще одним нововведенням є податок на нерухомість. В якому обсязі його платити і чи платити за хліви та туалети, мають вирішувати сільські ради району.
-То яким буде районний бюджет?
-До державного бюджету доведеться віддавати ті кошти, які раніше залишалися на місцях, зокрема – частину податку з доходів фізичних осіб. Так Володимир-Волинський район у 2015 році втратить 2 мільйони 610 тисяч гривень доходів за рахунок передачі 15% податку на доходи фізичних осіб до державного бюджету. Крім цього, місцеві бюджети району втратять 165 тисяч гривень у зв’язку із скасуванням збору за першу реєстрацію транспортного засобу та включення його бази оподаткування до акцизного податку, який зараховуватиметься до державного бюджету. Щодо резервного фонду, в якому передбачаються кошти для здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та інших непередбачених видатків, то в ньому є 30 тисяч гривень. Це мізерні кошти, адже це саме той фонд, з якого депутати мають можливість надати матеріальну допомогу родинам загиблих на фронті. В умовах війни з Росією це неприпустимо! Також Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» не передбачено компенсацію за пільговий проїзд всіма видами транспорту для пенсіонерів, ветеранів війни і праці, дітей війни, жертв політичних репресій та нацистських переслідувань, колишніх в’язнів концтаборів. Слушну пропозицію дав один із депутатів районної ради, який запропонував надавати адресну грошову допомогу громадянам як компенсацію за скасовані пільги, зокрема за безоплатний проїзд усіма видами транспорту. Я розумію, що змінити економічну ситуацію в умовах війни з Росією надзвичайно складно. Але її не потрібно ще більше ускладнювати, ігноруючи думку людей. І підприємці, і прості люди готові платити і платять податки. Саме їхні представники у радах, а це депутати, повинні казати, куди і на що кошти мають витрачатися. Переконаний, що громади повинні формувати бюджет, а не затверджувати спущені згори цифри.
Оксана Ковтун, Володимир-Волинський район
Коментарі