24 серпня у День Незалежності України на володимир-волинців чекало справжнє свято – «Володимир у вишиванці». У центрі міста розмаїття вишитих сорочок і суконь вражало. Окрім традиційних геометричних узорів чорно-червоними нитками, яких на сорочках виявилося не так багато, око тішили рослинні візерунки: маки, волошки, ромашки, троянди і навіть соняшники. Дівчатка одягали на голову пишні віночки, а деяких хлопчиків батьки до свята вбрали у справжні шаровари. Приємно також зазначити, що більшість виробів не куплені, а подаровані найближчими людьми. Деякі з них мають цілу історію. Принаймні цим жителі Володимира ділилися зі сцени біля КМЦ, де проходив конкурс на найкращі вишиванки.
Усе почалося з того, що о 16 годині люди зібралися біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Слов’янському парку. Звідси організованою ходою вирушили до стенду загиблих воїнів АТО, завдяки яким Україна і відзначила 24-ту річницю Незалежності. Тут лунали слова болю і гордості, до світлин на стенді приносили квіти, а священики разом із присутніми молилися за них – наших захисників.
Пізніше біля культурно-мистецького центру розпочалося свято вишиванки. Нині вишитий одяг стає універсальним. Любиш традиції – вишита за всіма канонами сорочка. Хочеш бути оригінальною – атласна спідниця-олівець з ніжною вишивкою. Хороший варіант – довга літня сукня з вишитим широким поясом. Словом, на святі задовільнили свої смаки навіть ультрасучасні модниці. Біжутерія в патріотичних синьо-жовтих тонах виявилася дуже доречною на святі української Незалежності.
Ведуча дійства Наталія Авдєєнко коментувала все, що відбувалося на сцені, і своїм запалом неабияк підбадьорювала публіку. Конкурс відбувся у чотирьох номінаціях: старовинна, родинна, сучасна і дитяча вишиванки. Старовинні, до речі, викликали величезний інтерес, а їхні власниці не соромилися розповідати історії створення одягу. Привід для гордощів був у кожної з дам – вишиванкам не один десяток років. Чоловіки вишиванку у якості родинної реліквії не представляли. Зате таке бажання виявило семеро представниць прекрасної статі: Ольга Мар’юк, Світлана Огороднічук, Надія Романчук, Ольга Волчак, Любомира Коломиєць, Вікторія Паламарчук і Ольга Оберук. Майже всі учасниці цієї номінації прибули на свято з району. Надія Романчук із с.Вощатин розповіла, що її вишиванці близько 80-85 років. «Мамі було десь 12-14 років, коли їй дозволили вишити частину цієї сорочки. Дивовижно, усе це зроблено тоненькою голкою. Ось мама вишивала манжети, - показує пані Надія і додає, усміхаючись, - колись їх називали чохлами».
Переможцем в категорії «Старовинна вишиванка» стала Вікторія Паламарчук. Їй дістався також приз глядацьких симпатій. Очевидно, дівчина вразила присутніх своїм оптимізмом і привернула увагу вінком зі стрічками на голові, який гармонійно вписався в загальний образ. А в обраному для конкурсу вбранні бабуся Вікторії брала шлюб. Цей факт не залишив членів журі байдужими. Друге місце отримала Світлана Огороднічук, яка вирізнялася яскравим вбранням. На третьому місці – Ольга Мар’юк, чий старовинний одяг виглядав дуже елегантно.
У перервах між тематичними конкурсами глядачів розважав вокальний гурт «Молодички», який виконував відомі українські пісні так, що присутнім аж кортіло підспівувати голосистим жіночкам. Окрім «Молодичок», для гостей заходу виступали юні вокалісти Ліна Ткачук і Анастасія Гриб.
Коли оголосили конкурс на родинну вишиванку, то сцена ледь помістила бажаючих взяти у ньому участь. Загалом сімей було заявлено дев’ять. Тут були і сімейні пари, і цілі покоління, і батько з трьома дітьми, і троє сестричок. Глядацькі симпатії цього дня були на боці багатодітного татуся, а перше місце журі віддало найчисленнішій родині на святі – Вегеричам-Корніловим.
Конкурс сучасної вишиванки зібрав велику кількість учасників – заявок подали близько двох десятків. Журі було непросто вибрати найкращу. Відбір здійснювали за кількома критеріями: надавали перевагу лише ручній роботі та звертали особливу увагу на колір і стиль вишиванки. У результаті глядацькі симпатії отримала Катерина Петрович, якій сукню вишила і пошила мама. Третє місце посів Віталій Семенюк, якому вишиванку дружина подарувала саме в той час, коли була вагітною. На сцену молодий чоловік піднявся разом з маленьким Максимом. На другому місці серед власників сучасної вишиванки опинилася Світлана Гусюк. Перше місце журі без вагань присудило Марії Ваврисевич, яка того дня одягнула чорну сорочку, вишиту світлими нитками.
Конкурс дитячої вишиванки виявився наймасовішим. На цей етап було заявлено 80 учасників! Уся ця дітвора миттєво заповнила сцену. «Чи ризикнув би хтось у такому випадку бути в журі?» - запитала ведуча Наталія Авдєєнко. Таких сміливців не знайшлося, а тому всі діти стали переможцями, отримавши солодкі подарунки та пам’ятні сертифікати.
Наприкінці свята патріотизму виступила Віра Чайковська – організатор конкурсу і голова «Союзу Українок». Вона висловила захоплення цьогорічним показом полотняних виробів і сподівається, що в наступні роки дійство переросте у справжній фестиваль національного духу.
Коментарі