Володимир-Волинський має історичний потенціал. Про перспективи його розвитку, вирішення проблем з зонами відпочинку для жителів міста – в інтерв’ю з директором історичного музею Володимиром Стемковським.
- Володимир-Волинський безперечно має перспективу розвитку туризму. На вашу думку, нам варто шукати свої шляхи, чи переймати досвід аналогічних міст, скажімо такого, як Каменець-Подільський?
- Для чого шукати свій шлях, коли є напрацьована схема, яка зарекомендувала себе в багатьох містах України, де є створене історичне середовище, яке включає в себе такі зони, як археологічну, архітектурну та історико-ландшафтну. У Володимирі це все є, але ними ніхто не користується крім музею, який використовує це все для екскурсій. Наприклад, парки біля військкомату, церкви Святого Юрія та біля історичного музею, яким більше 100 років. В Австрії приміром є маленьке містечко, схоже на м. Устилуг, в якому росте старовинний дуб віком більше 600 років. Цей дуб посадила відома особа. Щовесни на ньому виростає пару гілочок і люди ідуть дивитись, скільки весною виросте нових паростків. Дерево напівмертве, але є своєрідним символом і біля цього символу протягом туристичного сезону проходить туристичним бум, тобто навіть старе дерево можна при бажані використати для розвитку туризму. У Володимира є набагато більше можливостей, тих же два реліктових дуба, в яких може бути сумна доля ( з якихось причин комусь заманеться зрізати їх на дошки чи дрова) - один дуб в сквері біля райдержадміністрації, другий на розі вулиць Франка і Драгоманова. Декілька старих ялин біля інфекційного відділення та Червоної школи, 200-літній ясен на вул. Романа Шухевича. Їх негайно треба ставити на облік
- В багатьох містах центральна площа є своєрідним центром життя. У Володимирі центральна площа в свій час сформована більше для парадів і нагадує військовий плац. Що потрібно зробити для того, аби вона стала місцем для приємного відпочинку?
- Відновити історичне середовище, яке було знищене в 60-х роках 20-го століття. Один з моментів – можливо реконструювати дзвіницю біля костелу. Також під асфальтом збереглась бруківка - її також можна реконструювати, також можливе трасування фундаментів колишніх будівель, які колись були на місці площі.
- Які історичні пам’ятки у Володимирі вже втрачені назавжди?
- Це питання більше стосується нашого заповідника, який займається охороною культурної спадщини. Але впродовж останніх років стерто з лиця землі декілька об’єктів, які би могли бути в майбутньому привабливі для туристів. Це залишки кам’яної оборонної вежі – там було виявлено фундамент та фрагменти стін, які знищені – залиті бетоном під час будівництва опорної стіни та огорожі Успенського собору. Фрагменти і фундаменти будівлі 14-15 ст. в саду біля Червоної школи. Під час ремонту пам’ятки національного значення – каплички, замість вітражних вікон 20-го ст. вставлено пластикові вікна.
- Які історичні пам’ятки, цікаві для людей, ще можна зберегти і відновити?
- В місті, в якому склалось історичне середовище, будь-який будинок, зведений на початку 20-го ст. можна зберегти і відновити. Приміром, будинок Арсена Річинського можна безкомпромісно занести до об’єктів культурної спадщини.
- Програма розвитку туризму в місті, як і інші програми в більшості випадків мають одну властивість – вони не виконуються, а потім приймаються знову. Можливо владі варто змінити принципи формування таких програм?
- Так як цю Програму складали колеги з відділу культури, то критикувати її положення, окремі пункти з мого боку некоректно. Тим паче, що вона, ця Програма обговорювалася міськими депутатами на сесії. Хоча є окремі і зауваження. На мій погляд, треба ставити перед собою ціль і добиватись її виконання. Не можна все охопити відразу. Треба взяти 1-2 об’єкти і доводити їх до ладу. Можна щороку писати нові програми на 100-200 сторінок, але це не замінить 100-літнью історію, і ніякими «варениками» туристів в місто не затягнеш.
- Нова програма розвитку туризму буде виконана чи ні?
- Все залежить не від укладачів, а від виконавців.
- Розвиток туризму залежить від бізнесу, але відкриття, скажімо кафе в історичній частині міста пов’язана з великими проблемами при отриманні дозволів. Що влада має зробити для того, аби допомогти підприємцям в цьому питанні?
- Для чого відкривати кафе, закусочну, чи іншу якусь «харчевню» в історичній частині міста. Але ж хіба вони визначені - межі історичної частини міста?
- Створення єдиного органу, який займався би питанням розвитку туризму доречно чи ні? В місті є бізнес-центр. Він міг би стати таким органом розвитку туризму і підтримки бізнесу?
- Я не знаю, музей веде свою туристичну діяльність – працює у туристичному сегменті , організовує екскурсії, одноденні історичні тури по району і сусіднім районам. Наша установа відома за межами області, тому до нас їдуть туристи зі всієї України
- Місто має бути привабливим не тільки для туристів, а і для жителів, тобто має бути «місто для людей», а не навпаки. Що в місті потрібно зробити для того, аби люди могли відпочити? Можливо, створити локальні зони для відпочинку в певних частинах?
- Вертаючись до парків біля військкомату, Юріївської церкви і історичного музею - це чудове середовище для відпочинку, там ростуть реліктові дерева. Поки їх не знищили і не забудували, необхідно створювати громадські ініціативні групи по їх збереженню. Ми сьогодні знищуємо те, що створене нашими предками 100-150 років тому.
- Історичні пам’ятки є різні. Одні цікаві для людей, інші тільки рахуються такими із-за того, що побудовані в минулому столітті і збереження абсолютно всіх старих будівель зупинить розвиток міста, тобто є необхідність нової забудови на місці старих будівель. Як досягти порозуміння в цьому питанні?
- Подивіться, як будують новобудови в Каменець-Подільському, Острозі, Жовкві. Навіть взяти за приклад Варшаву, Берлін, Дрезден – міста, які були зруйновані вщент в роки Другої Світової війни. Вони відновлені в первісному вигляді в 50-60-х роках минулого століття.
- В місті обговорюється ідея збудувати на розі вулиць Ковельської і Шевченка будівлі в вигляді торгових рядів, на місці тих, які колись там були. Також, як ви ставитесь до можливості спорудження будівлі між костелом та вул. Ковельською - там, де колись також була гарна двохповерхова будівля.
- Торгові ряди були збудовані на тому місці, де збудована колишня 3-тя школа – якщо їх відновлювати, то треба розвалити приміщення цієї школи і там будувати. Щодо будівлі біля костелу – якщо на місці старих фундаментів і первісному вигляді, то тоді можливо.
- Що потрібно нашому історичному музею для його розвитку?
- Музею необхідно розширювати свої експозиції і фондові площі. В нас для того є всі можливості, к приміру - колекція сакрального мистецтва 16-19 ст., одна з найкращих в області. Частину відреставровано, вона експонується в музеї, ще частину передано на реставрацію до Львова. Ця Програма по реставрації ще триватиме не один рік. Міністерство культури та реставратори зацікавлені в співпраці з нашим музеєм, тому що ця наша збірка є базовою для дослідження і вивчення. і тому сьогодні гострою є необхідність в наданні музею додаткового приміщення, в якому можна створити відділ сакрального мистецтва Володимирщини. Там же можна буде експонувати художні твори 19-20 ст. Цей відділ міг би стати унікальною візитівкою нашого міста. Це питання потребує негайного вирішення, так як процес реставрації займе 2-3 роки і треба підготуватись до повернення цієї колекції і експонування її у всій красі.
Григорій Гороть, м. Володимир-Волинський
Коментарі