Вас шокує податок на «зайві» квадратні метри житла? Його можна уникнути або зменшити законним шляхом

Як це зробити, підказує місцевий правозахисник.
У липні власники «зайвих» квадратних метрів житла отримали платіжки із сумами податку на розкіш, який потрібно було сплатити до кінця літа.
Нагадаємо, що за українським законодавством розкішшю вважається мати у власності квартиру чи квартири, загальною площею більше 60 кв. м; житлові будинки понад 120 кв. м; різні типи об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх частини (у разі одночасного перебування їх у власності декількома особами) понад 180 кв. м.
Податок нараховується лише на площу, яка перевищує ці значення. Наприклад, за квартиру, площею 70 кв. м, податок сплачується за 10 кв. м. Якщо у власності є житловий будинок на 140 кв. м і квартира на 70 кв. м, то треба платити державі за 30 кв. м. А от власники квартир, площею понад 300 кв. м або будинків понад 500 кв. м, зобов’язані додатково платити щорічний податок на розкіш 25 тис. грн, не залежно від кількості власників.
Суму податку визначають органи місцевого самоврядування, але вона не може перевищувати 3% від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр.
Цьогоріч платили податок за минулий 2016 рік, отже, для розрахунку брали ще минулорічну мінімалку, тобто 1378 гривень. Максимальна ставка складала 41,43 грн. за 1 кв. м (3% від 1378 грн.). Оскільки мінімальна зарплата зросла, то порівняно з минулим роком розмір внеску збільшився на 13% (на 1 січня 2015р. мінімальна зарплата становила 1218 грн.).
А от наступного року вже враховуватиметься мінімалка 3200 грн., відповідно розмір податку збільшиться більш ніж удвічі, до максимальних 96 грн. за квадратний метр. Наприклад, якщо за квартиру 70 кв. м, що має одного власника, цього року треба було заплатити податку до 414,3 грн., то у 2018-му податок влетить у копієчку, бо складатиме вже до 960 грн. Надіємося, у Володимирі сума буде меншою. Наприклад, рішенням сесії міської ради на 2016 рік у нашому місті встановлена ставка 0,5% від мінімальної зарплати, що була станом на 1 січня 2016 року. Чи буде переглядатися ставка податку на 2017 рік, наразі невідомо.
Тим, хто отримав квитанцію, але не сплатив нарахований податок до 1 вересня, буде нараховано штраф – 10% від суми. Якщо прострочення перевищить два місяці – розмір штрафу зросте до 20%. Крім того, з моменту виникнення заборгованості нараховується пеня в розмірі 120% облікової ставки НБУ (на сьогодні це 14%). Якщо ж загальна сума боргу з податку перевищить 689 тис. грн., неплатнику загрожує кримінальна відповідальність за ст. 212 КК України «Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів». Тож є над чим задуматися.
Але податку на зайві метри житла можна взагалі уникнути або ж мінімізувати його ставку цілком законним шляхом. Як це зробити, роз’яснив один із володимир-волинських адвокатів:
-Діючий Податковий кодекс України у ст.266 платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначає фізичних та юридичних осіб, у тому числі нерезидентів, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Регламентовано визначення платників податку в разі перебування об’єктів нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:
а) якщо нерухомість перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
б) якщо нерухомість перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
в) якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Пільги із сплати податку
База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:
а) для квартир, не залежно від їх кількості, – на 60 кв. метрів;
б) для житлових будинків, не залежно від їх кількості, – на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Органи місцевого самоврядування встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних та релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами. Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нерухомості, для фізичних осіб визначаються, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Непоодинокі випадки, коли квартира або будинок набуті (придбані або побудовані) подружжям в період шлюбу і, відповідно до ст.60 СК України, є спільною сумісною власністю подружжя, проте зареєстровані на одного з подружжя. Відповідно, якщо площа квартири, будинку, квартири та будинку разом перевищує відповідно 60 кв. м, 120 кв. м та 180 кв. м, то подружжя втрачає право на пільгу зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, адже, відповідно до п.п. 266.3.2. ст.266 ПК України, база оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
За таких обставин доцільно визнати таке нерухоме майно спільним майном подружжя із визначенням часток кожного з подружжя у нерухомому майні (квартирі, будинку), тобто провести поділ майна подружжя. Відповідно до ст.69 СК України, дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, не залежно від розірвання шлюбу. Також подружжя має право розділити майно за взаємною згодою.
Зауважую, що договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділення нерухомого майна дружині, (чоловікові) зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.
А тому, навіть перебуваючи у шлюбі, доцільно, з метою отримання пільги щодо сплати податку на нерухомість, здійснити поділ квартири чи будинку з такими умовами, щоб площа часток в нерухомому майні надавала право на пільги (квартира – не більше 60 кв. м; будинок – не більше 120 кв. м; будинок та квартира – 180 кв. м).

Яке майно не оподатковується
Ст. 266 ПК України визначено, що не оподаткуються об’єкти нерухомості, розташовані в зонах відчуження та обов’язкового відселення, визначені законом; будівлі дитячих будинків сімейного типу; гуртожитки; житлова нерухомість, не придатна для проживання, у т.ч. у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням органу місцевого самоврядування; об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; нерухомість, що належить багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей. Також не оподатковується нежитлова нерухомість, яка використовується суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках; будівлі промисловості; споруди сільгоспвиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності; житлова та нежитлова нерухомість – власність громадських організацій інвалідів та їх підприємств; власність релігійних організацій, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність; будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, не залежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі