В Україні – 2018-й рік, в Японії – 30-й, в Ірані – 1396-й, а в Китаї – 4716-й

замість юліанського в 1582 році. Різниця між цими календарями – 13 днів, і збільшується вона на 3 доби за кожні 400 років. Тому і утворилося таке свято, як Старий Новий рік – Новий рік за юліанським календарем.
А от у Таїланді в 2018-му настає 2561 рік. Офіційно країна живе за буддійським календарем, де літочислення ведеться з набуття Буддою нірвани. Для іноземців часто робляться винятки, і рік на товарах або документах можуть вказувати за григоріанським календарем. Також за буддійським календарем живуть на Шрі-Ланці, в Камбоджі, Лаосі і М’янмі.
Ефіопський календар заснований на стародавньому олександрійському календарі, відстає від звичного нам приблизно на 8 років і має в році 13 місяців. 12 місяців – по 30 днів, і останній, 13-й місяць – 5 або 6, у залежності від того, високосний рік чи ні. Доба починається не опівночі, а зі сходом сонця. Тож зараз в Ефіопії 2011 рік.
В Ізраїлі поряд з григоріанським офіційно використовується єврейський календар, за яким зараз там 5578 рік. За цим календарем відзначають єврейські свята, дні вшанування пам’яті та дні народження родичів. Місяці за цим календарем настають точно в новомісяччя, а перший день року (Рош ха-Шана) може припадати тільки на понеділок, вівторок, четвер або суботу.
У Пакистані для визначення дат релігійних свят, крім офіційного, використовується ісламський календар. Літочислення ведеться від дати переселення пророка Мухаммеда і перших мусульман із Мекки в Медину (622 рік н.е.). Доба починається із заходом сонця, а початком місяця вважається день, коли серп Місяця з’являється вперше після новомісяччя. Тривалість року на 10-11 днів менша сонячного року, і місяці зміщуються відносно сезонів. Тож зараз там 1439 рік.
В Ірані та Афганістані офіційним є іранський календар, або сонячна хіджра, згідно з яким тепер там настав 1396 рік. Літочислення іранський календар веде від хіджри, як і ісламський, але він ґрунтується на сонячному році, тому його місяці завжди припадають на один і той же час року. Тиждень починається в суботу і закінчується у п’ятницю, яка вважається вихідним днем.
Єдиний національний календар Індії, де зараз 1939 рік, був прийнятий в 1957 році. В основі розрахунків лежить сакська ера – давня система літочислення, поширена в Індії і Камбоджі. Використовуються й інші календарі. Одні беруть за точку відліку дату смерті Крішни (3102 рік до н.е.), інші – прихід до влади Вікрама в 57 році, треті за буддійським календарем починають підрахунок років від дати смерті Будди Гаутами (543 рік н.е.).
В Японії зараз 30 рік. Там діє система літочислення від Різдва Христового і традиційна, в якій рахунок іде за роками правління японських імператорів. Кожен імператор дає назву епохи – девіз свого правління. З 1989 року в Японії «Епоха миру і спокою», престол займає імператор Акіхіто. Попередня епоха, «Просвітлений мир», тривала 64 роки. У більшості офіційних документів прийнято використовувати дві дати: за григоріанським календарем і за роком поточної епохи в Японії.
За китайським календарем, який використовують в Камбоджі, Монголії, В’єтнамі та інших азіатських країнах, настав 4716 рік. Літочислення ведеться від приходу до влади імператора Хуан-ді у 2637 році до н.е. Календар циклічний і спирається на астрономічні цикли Юпітера. За 60 років Юпітер 5 разів обходить сонце, це 5 елементів китайського календаря. Одне обертання Юпітера навколо Сонця триває 12 років – ці роки в календарі отримали назви тварин.
У Північній Кореї поряд із літочисленням від Різдва Христового використовується календар чучхе, відлік починається з 8 липня 1997 року. Точкою відліку є 1912 рік (рік народження засновника північнокорейської держави Кім Ір Сена). Рік його народження – це 1-й рік, нульового року в календарі немає. Тож нині там 107 рік.

Розділ новин: 

Коментарі