В оформленні спадщини відбулися зміни

Кожен хоче отримати великий спадок. Але отримання спадщини може додати витрат, адже доведеться сплатити прибутковий податок.
Отже, спробуємо з’ясувати, скільки потрібно платити при отриманні спадщини або дорогого подарунка. Роз’яснення - у розмові з приватним нотаріусом Анастасією Лобас.
-Анастасіє Сергіївно, чи є відмінності між оподаткуванням подарунків та спадщини?
-Що стосується отримання подарунків, то, згідно з українським законодавством, розміри оподаткування прибутковим податком подарунків повністю збігаються з розмірами податку при отриманні спадщини. Те ж саме стосується правил і принципів.
-Яке майно підлягає оподаткуванню?
-Спадковим майном, яке підлягає оподаткуванню, є практично все цінне майно. Це нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки, інші споруди тощо); рухоме майно (транспортні засоби, предмети антикваріату і твори мистецтва, дорогоцінні камені та вироби з дорогоцінних металів і т.д.); об’єкти комерційної власності (цінні папери, корпоративні права, цілісний майновий комплекс, інтелектуальна власність або право на отримання доходу з неї); суми страхового відшкодування за договорами страхування, укладеними спадкодавцем, суми на пенсійному рахунку за договорами недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу; грошові кошти: готівкові та безготівкові, що зберігаються на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні та іпотечні сертифікати, сертифікати фондів операцій з нерухомістю. Щодо подарунків, то обкладаються прибутковим податком грошові кошти, майно, майнові та немайнові права, вартість робіт та послуг, отриманих у дар.
-Із 8 березня поточного року оформлення спадщини змінено. Верховна Рада України прийняла Закон, яким вносяться зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування спадщини та уточнення деяких положень. Які саме ці нововведення, та кого вони стосуються?
-Спрощено оформлення спадщини для найближчих родичів спадкодавця, які мають право на спадкування за законом. До цих змін за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковувалися об’єкти спадщини, які успадковувалися тільки членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (це передбачено чинними вимогами Податкового кодексу України). Тепер нульова ставка буде застосовуватися також і до об’єктів спадщини, що успадковується членами сім’ї другого ступеня споріднення, тобто рідними братами та сестрами, бабою та дідом з боку матері та з боку батька, а також онуками. Нагадаю, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, та діти, у тому числі усиновлені.
-Чи проводитиметься оцінка об’єктів спадщини? Якщо так, то хто за неї буде платити?
-Законом встановлено, що не буде проводитися оцінка об’єктів спадщини (для цілей оподаткування), які успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Законом змінено вартість оформлення спадщини лише для членів сім’ї другого ступеня споріднення, яких, після підписання Закону Президентом України, буде прирівняно до членів сім’ї першого ступеня споріднення. Отже, вони не будуть платити за оцінку спадкового майна та податок (5% від суми спадкового майна). Потрібно буде оплатити лише послуги нотаріуса. Також із набранням чинності Закону об’єкти дарування, подаровані іншою фізичною особою, будуть оподатковуватися за аналогічними правилами, встановленими для оподаткування спадщини. Це означає, що все, знову ж таки, буде залежати від того, хто саме здійснює дарування.
-Хто несе відповідальність за перерахування суми податку до бюджету: спадкоємці чи обдаровані, та як це відбувається?
-Відповідальність за перерахування суми податку до бюджету несуть і спадкоємці, і обдаровані. У всіх інших випадках дохід у вигляді успадкованого чи отриманого у дарунок майна включається платником до складу загального річного доходу і відображається в річній податковій декларації. Нагадаю, що, відповідно до нового Податкового кодексу, сплатити податок до бюджету необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним. Відповідальність за правильність заповнення декларації несе особа, яка її заповнює. Тому в разі сумнівів варто звернутися по допомогу у заповненні декларації до представників податкової служби. Така допомога повинна бути надана безкоштовно, а звернутися по неї можна до 1 березня того року, в якому буде подана декларація.
Спадкоємці-нерезиденти зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини. Нотаріус видасть спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину тільки при наявності документа про оплату податку. До речі, інформація про видачу свідоцтв про право на спадщину, а також укладені договори дарування подається нотаріусом в органи державної податкової служби щоквартально.
Офіс приватного нотаріуса Анастасії Лобас знаходиться за адресою: вул. Ковельська, 56 (другий поверх).
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі