Кажуть, що цій прикметі вже більше 1000 років, бо її дію спостерігали ще в часи язичества. Варто щось комусь позичити після заходу сонця чи у велике свято (навіть просто у неділю), як господаря спіткають неприємності або хвороби. Одна жінка, чию розповідь випадково почула на автостанції, бідкалася:
- На перший день Великодня завітала до мене сусідка і попросила молока, бо її корова ще не отелилася, а тут приїхала донька з маленькою дитиною. Ну, чого б, здавалося, я мала шкодувати молока для малої дитини? Налила майже півтора літра, зі щирою душею дала. Наступного дня зібралася до церкви, припнула корівку у садочку, щоб паслася. Коли повернулася, завела корову до хліва, а вона відразу лягла. Як прийшла я доїти, підіймаю корову, а вона не встає. Так і не встала моя годувальниця. Ветеринар казав, що щось зі шлунком. Довелося здати. А вчила ж мене мати, щоб ніколи нічого на свято та в неділю нікому не давала.
Подібних історій можна почути немало. Є люди, які твердо дотримуються прикмети, і в них вечірньою порою чи в неділю навіть пігулку від болю неможливо випросити. А є такі, що людяність ставлять вище марновірства.
Вчені ще не знайшли пояснення даній прикметі і вважають, що вона має надто глибоке коріння, а тому відклала на психології людей певну програму. Щось позичаючи в заборонений прикметою час, ми самі себе програмуємо на невдачі і не усвідомлюємо того, що насправді залежимо від обставин. Так, корова дійсно могла захворіти, але господиня пов’язала це з впливом прикмети.
Також прикмета забороняє щось давати з дому, якщо є поповнення в господарстві – вивелися курчата чи привела потомство свиня. Деякі історики пов’язують виникнення прикмети з давніми часами, коли між людьми з’явилася соціальна нерівність. Бідні йшли щось позичати у заможних, а ті, аби відмовити, посилалися на хворобу чи якусь проблему. Ось і поширилася прикмета, дійшовши до наших днів.
Однак слід подумати про ту людину, у якої виникла невідкладна потреба щось позичити, а її потім звинуватили у неприємностях. Навряд чи людина, яка приходить позичати, робить це зі злим наміром. Вона просто є заручницею обставин. Але щоб уникнути небажаних наслідків, слід все-таки в певну пору обійтися без позичання. Для цього потрібно заздалегідь подбати, щоб у будинку були необхідні продукти, ліки тощо. Якщо наближається свято, необхідно закупити всі харчові продукти, які будуть потрібні на святковому столі. Вірите ви у прикмету чи ні, не йдіть позичати увечері чи на свято, поважайте почуття людей і не провокуйте виникнення недоброзичливих думок на вашу адресу. Зрештою не зловживайте добротою ваших ближніх.
Підготувала Антоніна Булавіна
Коментарі