Усе про вирощування лимона і догляд за ним від Наталії Дрюкової

Багато хто з любителів екзотичних рослин прагне отримати плоди лимонів у власній оселі, але далеко не у всіх це виходить.
-Лимон – досить вибаглива рослина, яка потребує чимало зусиль, турботи і уваги, але коли зробити все правильно, віддячить тонким, дивовижним ні з чим не зрівнянним ароматом та стиглими плодами, - розповідає нововолинянка Наталія Дрюкова, в квартирі якої добре плодоносять не лише лимони, авокадо та ківі, а й, крім різноманітних квітів, ростуть такі рідкісні в наших краях плодові деревця, як кава і лічі (китайська слива). – Правда, кавове дерево у нас не плодоносило, а от моя сестра Юля пила навіть каву із власноруч вирощених зерен. Виростити кімнатний лимон можна двома способами: з живця або з кісточки. Я зазвичай вирощую їх з живця, оскільки саджанець, вирощений з кісточки чи насіння, не плодоноситиме без щеплення. А зробити його правильно може лише досвідчений фахівець.
Садіння лимонного дерева з живця
Лимон любить листяну землю з додаванням піску, перегною і попелу, не терпить пересихання ґрунту та протягів, і його потрібно часто торкатися й переставляли. Зайвий раз турбувати взагалі не варто. Якщо знайшли йому потрібне місце, краще обмежитися поливом та періодичним підрізанням. Найкращими кімнатними сортами для вирощування, як вважають фахівці, є «Мейєра», «Пондероза», «Павловський», низькорослі «Джіноа» та «Еврика», а найбільш урожайним – «Майкопський». Для садіння найкраще підходять живці, довжиною 10см і товщиною 5мм, які повинні мати кілька бруньок і листя. Перед висаджуванням в землю їх спочатку на 3-4 дні поміщають у склянку з водою. Попередньо можна обробити стимулятором росту коренів. Гілочка повинна увійти у ґрунт на глибину 3см. Після цього горщик із висадженою гілкою накривають банкою і ставлять на підвіконня. Влітку деревцю буде комфортно на південно-західному вікні, взимку – на східному. Воно приживеться і на південному, але захищеному матовою плівкою, фіранкою, де зможе весь день купатися в сонячних непрямих променях. Прямі сонячні промені пригнічують рослину, і вона відреагує на це появою дрібного блідого листя. Якщо після цього переставити лимон у тінь, то він ці листочки скине. Скинути листя він може і взимку, коли недостатньо світла або ж різниця температури у ґрунті та в повітрі. Тому в зимовий час лимон треба захистити від потоку холодного повітря, що може іти через щілини вікна.
Пересаджування, полив, обприскування та підгодівля
-Через 40-45 днів рослину пересаджують у більший горщик, бажано глиняний або дерев’яний, аби виключити закислення ґрунту. При пересаджуванні лимона у пластмасовий горщик його спочатку на 2-3 години треба помістити у воду. Розмір кожного наступного горщика повинен бути більшим на 3-5см від попереднього, діаметр залежить від розміру рослини. Пересаджування я роблю раз на 2-3 роки. У жодному разі не можна пересаджувати деревце під час цвітіння та плодоношення. Коли з’являться перші квітки і зав’язі дуже багато, то зайві бутони, згідно з рекомендаціями досвідчених садоводів, треба видалити, але я цього не роблю. Рослина сама регулює кількість плодів. Як тільки верхній шар землі висихає, лимон потрібно поливати. влітку – рясно щодня або через день, не допускаючи застою води в горщику. Восени і взимку полив скорочують до одного разу на тиждень м’якою підігрітою водою. Звичайну водопровідну воду треба відстоювати не менше доби. Листя лимона потребує також щоденного обприскування. Якщо воно скручується, жовтіє по краях і опадає, а земля має сіруватий відтінок, то рослину слід обприскувати частіше. Для забезпечення вологості повітря можна поставити поруч посудину з водою. Підживлення лимона починають у березні й закінчують у вересні. Можна для цієї цілі використати й хімічні препарати, але зловживати цим не варто: надмірне використання прискорювачів росту лимон просто знищить. Тому я зазвичай використовую для поливу і підживлення заварку з чаю (на 2скл. кип’яченої води – 2ст.л. сухого чайного листя) або ж настій кропиви (на відро води – 1л настою). Готую його так: дві-три жмені кропиви заливаю водою, додаю коров’як і залишаю на сонці, поки кропива не починає розлазитися і з’являється дуже неприємний запах. Таким настоєм корисно поливати й інші рослини, в тому числі й городину. Підгодовувати деревце у літній період треба раз на 10 днів, узимку – раз на місяць або кожні три тижні. Для профілактики від шкідників раз на півроку землю в горщику треба вкутати поліетиленом і добре промити листя мильною піною. В теплу пору року дерево можна перенести на балкон. Але будьте обережні: лимон боїться протягів. Найважливіша для подальшого формування крони перша обрізка, яка проводиться, коли вертикальний пагінець виросте на 20-25см. Усього пагонів повинно бути 3 або 4. Необхідно залишити 4 бруньки, які ростуть у різних напрямках, решту видалити.

Розділ новин: 

Коментарі