Українська пісня та народні традиції – духовна спадщина співочої династії Доюк з Хворостова

Зворушливе родинне свято відбулося 26 липня в будинку культури села Березовичі.
Всі, хто зібралися у залі, щиро вітали співочу родину Доюк з села Хворостова. У цій родині любов до народної пісні передається із покоління в покоління. У сімейному альбомі записано близько 60 вже майже призабутих народних пісень. Без перебільшення можна сказати, що родина Доюк створила свій фольклорний ансамбль, який очолює мати, бабуся і прабабуся - 86-річна Ганна Василівна. Сільська трудівниця, вдова передчасно згаслого інваліда другої світової війни, пані Ганна разом з колисковою передала донькам, онукам і правнукам любов до української пісні та народних звичаїв.
П’ять доньок виростила Ганна Василівна. У кожної по-своєму склалась доля. Марія і Ольга залишилися в рідному Хворостові біля материнського гнізда. Галина проживає у Березовичах. Мирослава мешкає у сусідньому Локачинському районі, а Валентину життєвий шлях привів у Київ, де вона працює на заводі «Арсенал». Та, коли всі збираються разом, кличуть до себе ще одну «сестру» - чарівну пісню. Нині до родинного ансамблю приєднались онучки Ганни Василівни, Світлана та Людмила, а також 8-річна правнука Христина.
- Я щаслива, що маю таких хороших дочок, - каже Ганна Василівна. - Вони подарували мені 14 онуків, маю вже аж 21 правнука. Народилася праправнучка. Саме родинна любов та дружба допомогли нам долати життєві незгоди. Я рано втратила чоловіка, але повністю присвятила себе дітям, свого власного щастя вже не хотіла. Довелося пережити і страшну втрату – загибель в Югославії онука Павла. Та я завжди вчила і дітей і онуків, що падати духом не можна, потрібно жити, а пісня і віра нам в цьому допомагає.
Невід’ємні супутники пісні в родині Доюк – народні ремесла. В цій сім’ї всі вишивають. Жінки самі вишили собі костюми з українськими орнаментами. Нині внучка Тетяна вишиває бісером ікони. Правнучка Орися виготовляє з вишиваним візерунком обкладинки на паспорти. Свято дотримується родина і моральних традицій. Передаються в спадок сімейні імена, зберігаються рецепти сімейних страв. Однак правнучки зізнаються, що так спекти хліб, як це робить прабабуся Ганна, їм не вдається. Майже на всі свята родина намагається зібратися разом. Співають представники сім’ї і в церковному хорі.
У виконанні співочої родини зі сцени ллються пісні, які більшість присутніх, можливо, чують вперше, хоч цим пісням вже літ і літ… « Згадай, дівчино мила», «Впали білі сніги», «Зійшов місяць», « Не та роза, що за садом» - для багатьох ці давні пісні стали відкриттям. Кожна пісня інсценізована. Відчувається, що жінки не просто співають, а живуть піснею. І чомусь зринає думка про те, що село ніколи не бачить титулованих народних артистів, які співають для елітної грошовитої публіки, тоді як справжні народні артисти – це ті, що вийшли з народу, живуть серед нього і творять для нього. Саме такою є родина Доюк!
Співочу родину привітали піснями працівники Березовичівського будинку культури Валентина Паламарчук та Світлана Терьохіна, фольклорний ансамбль «Скарбничка», танцювальний ансамбль Березовичівської ЗОШ. З теплими побажаннями і щирими словами подяки до родини звернулися завідувач сектором культури Володимир-Волинської райдержадміністрації Роман Віслобоков та сільський голова Юрій Ковальчук. Букетами квітів вшанували односельчани. Підприємець Інна Дорош вручила Ганні Василівні та її донькам цінний подарунок.
Пісні у виконанні родини Доюк, приємні хвилини спілкування з цією сім’єю стали для присутніх справжнім святом, під час якого всі доторкнулися до невичерпної спадщини української народної культури, звичаїв і традицій нашого народу. Прозвучала слушна думка про те, що талановиті самобутні родини є, мабуть, в кожному селі, а тому їх слід вшановувати, влаштовуючи подібні родинні свята. Адже, тільки повернувшись до рідного джерела, ми збережемо себе як націю!
Антоніна Булавіна с. Березовичі Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі