«Українська Церква буде міцною основою нашої Української держави», - сказав Патріарх Філарет у Володимирі-Волинському

На завершення свого візиту у Володимир Святійший Патріарх Філарет відповів на запитання журналістів на прес-конференції. На початку Патріарх зауважив, що наше місто чисте та красиве, а Богослужіння пройшло дуже урочисто й молитовно.
-Ви нещодавно повернулися з поїздки до Європейського парламенту. Які настрої там щодо протистояння Московського та Київського патріархатів?
-Ми були запрошені Європейською народною партією, з якою контактуємо багато років. Прибули, щоб просити Євросоюз підтримати Україну, аби санкції по відношенні до Росії були продовжені. Також просили підтримки Вселенського Патріарха, бо зараз на нього йде дуже великий тиск з боку Москви. Представники Московського патріарха роз’їжджають по всіх Помісних Церквах і агітують їх, щоб вони не підтримали Вселенського Патріарха, який хоче надати Томос про автокефалію Української Церкви. Голова Європейської народної партії підготував лист, і буде направлена людина, яка поїде в Стамбул, зустрінеться з Патріархом та вручить йому цей лист. Це дуже важливо.
Нас Москва намагалася всіляко ізолювати від спілкування з різними європейськими інституціями та Церквами, щоб нас не приймали та не визнавали. Але даремно вони це роблять!
Ми готові спілкуватися, особливо тепер, коли іде на сході війна, від закінчення якої залежить і майбутнє Європи. Москва як агресор не зупиниться і піде далі на Польщу та прибалтійські республіки. Європейці це знають, тому підтримують Україну.
-Ви зазначали, що на Вселенського Патріарха чиниться великий тиск. Як вважаєте, чи вистачить йому сили, аби витримати цей тиск і надати довгоочікуваний Томос про автокефалію?
-Для того щоб він витримав, ми й молимось. Господь сказав, якщо двоє-троє зберуться в ім’я Його і будуть просити про будь-яку річ, Він зробить. Ми віримо, що наша молитва буде недаремною. Це перше. А друге, обставини, в яких опинився сьогодні Патріарх Варфоломій, примушують його зробити вибір. Тому ми віримо і переконані, що документ про автокефалію Української Православної Церкви буде.
-Як прості люди можуть своїми діями сприяти, щоб у нас була єдина Церква?
-Ті віруючі, які належать до Московського патріархату і яких ввели в оману, й тепер, коли наша Церква буде визнаною, можуть просто приєднуватися. Тобто, у своїх парафіях збиратися і визначатися, до якої Церкви вони належать: якщо до української, то повинні приєднатися до нас, якщо хочуть до російської – можуть належати до неї. Але треба жити у мирі та злагоді. Ми не хочемо насильно об’єднувати всіх православних в одну Церкву, бо це буде Церква, в якій точитиметься боротьба всередині. Ми хочемо, щоб Українська Церква була єдиною всередині, тоді навіть якщо поруч буде Російська Церква, вона не буде впливати на Українську. Українська Церква буде міцною основою нашої держави. Ми хочемо, щоб в Українській Церкві об’єднання відбувалося в дусі християнської любові. Що це значить? Коли об’єднаємося, ми не будемо ділити: це наші, а це не наші. Всі, хто буде належати до Української Церкви, – всі наші, хто б він не був раніше. Ми повинні виявити християнську любов, бо вона єднає, а гріх роз’єднує. Ми маємо намір іти дорогою любові і вільно приймати владу Української Церкви.
-Чи відома Вам позиція інших конфесій, зокрема греко-католиків, щодо створення єдиної Помісної Церкви в Україні?
-Українська Греко-католицька Церква підтримує об’єднання, і про це заявив Верховний архієпископ Святослав. Римо-католицькі єпископи України теж підтримують, і підтримують навіть протестантські церкви.
-Уже більше року проіснувала новоутворена Володимир-Волинська єпархія. Ви ознайомилися з її роботою, чи задоволені нею?
-Ця єпархія така ж, як інші. Можливо, менша за розміром, але церковне життя в ній проходить, як і у всіх інших єпархіях. Ми це побачили по тому, скільки людей було. Нас задовольняє те, що храм не порожній і площа не порожня, отже, життя цієї єпархії нормальне.
- Як можна християнину виконати заповідь любові до ближнього, коли на війні ворогів треба вбивати?
-Любити треба кожну людину, в тому числі і ворога, але зло і гріх треба ненавидіти. Це важко. Ось, наприклад, якщо ви тут згадуєте Путіна, він для нас – ворог, бо убиває наших людей. Як повинен вести себе християнин? Захищати брата свого чи бути байдужим? Ворог нищить, а я збоку буду дивитися, як він нищить. Християнин повинен віддати своє життя і захистити ближнього.
Правильно зробили ті, що віддали своє життя! Тому ми маємо незалежну державу, а спекулювати християнською любов’ю не треба. Христос ясно сказав: «Люби ближнього твого». А твій ближній той, хто потребує допомоги. Жителі Донбасу потребують нашої допомоги. Велика любов проявляється в тому, що житель Володимира, Галичини, Києва, Одеси життя віддав, аби захистити брата свого, на якого напав агресор.
Якщо агресор має право вбивати, то чому християнин не має права захищатися? Чому Російська Церква виступила проти Гітлера, убивала німців – вони теж люди. Фашисти прийшли на нашу землю як загарбники, тому ми їх і вбивали, захищаючи невинних людей. Багато брехні з Москви іде, і багато хто нею спокушається, а ми повинні вести народ дорогою правди, а не так, що ми за мир, а назвати агресора агресором боїмося.
-Сьогодні на сході України є багато священиків Московського патріархату, які підтримують бойовиків. Чи зможуть такі священики увійти до лона єдиної Помісної Церкви, якщо вони її визнають?
-Якщо вони не звершили злочинів, ми забудемо про їхню належність і приймемо як своїх. Якщо вони звершили злочини проти народу, держави, то держава їх і буде судити.
-Чи були запрошені представники Московського патріархату на сьогоднішню зустріч, і, якби були, чи не було б це кроком до зближення у нашому місті?
-Не були тому, що не хочуть. Якби хотіли, ми б запросили. Ось римо-католицький священик був, тому що хотів. І передайте їм: якщо хочуть, ми з радістю їх зустрінемо.
Ярослава Вознюк, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі