В Україні триває четверта хвиля мобілізації. Згідно із законодавством, для відмобілізованих громадян під час минулих черг мобілізації передбачався пакет соціальних гарантій на один календарний рік. У березні закінчується термін збереження заробітку і робочих місць мобілізованих під час першої хвилі мобілізації 2014 року. Тож у березні – травні цих військовослужбовців замінять на підготовлений особовий склад.
Мобілізації підлягають громадяни України, придатні за станом здоров’я, які мають військову спеціальність чи певну спеціальну підготовку для виконання бойових завдань. Це чоловіки віком від 25 до 60 років і військовозобов’язані жінки від 25 до 50 років, які мають військові спеціальності, зокрема медики і зв’язківці.
Зараз потрібні кадрові офіцери і військові спеціалісти запасу. Артилеристи, танкісти, навідники, механіки-водії, зв’язківці, фахівці з розвідки і протиповітряної оборони, які найбільш затребувані нині в зоні АТО. Також і ті, хто в армії не служив, але має військове звання завдяки військовій кафедрі у навчальному закладі.
Не мобілізовуватимуть: батьків трьох і більше малолітніх дітей, громадян, які мають на утриманні інваліда або непрацездатну особу, а також тих чоловіків і жінок, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, батьків-вихователів, на утриманні яких перебувають діти-сироти, студентів денної форми навчання, аспірантів, народних депутатів, «заброньованих» підприємством працівників. Що ж стосується священнослужителів, то вони можуть потрапити в армію лише добровільно.
Представники військкоматів повинні особисто вручити повістку кандидатові на мобілізацію, якщо ж її передано через третю особу, то така повістка вважається не врученою.
Етапи підготовки мобілізованих
Спочатку це буде загальновійськова підготовка для офіцерів, сержантів і солдатів: медична, тактична, вогнева та інженерна. Після цього фахова підготовка тривалістю 26 діб. Потім особовий склад направлять у підрозділи для проведення бойового злагодження на 15 діб, а офіцерський – на навчання у військові заклади і навчальні центри. Мобілізованим, які не пройшли підготовчих етапів, бойових звань не надаватимуть.
Якщо мобілізований не матиме військово-облікової спеціальності, за час передбачуваної підготовки у нього буде змога освоїти таку професію. Також передбачається призов за спорідненими спеціальностями та подальша перепідготовка.
Адміністративна і кримінальна відповідальність
Наслідки за ухилення від служби прописані у кількох статтях Адміністративного і Кримінального кодексів України, отже, порушник може як відбутися штрафом, так і сісти за грати.
Згідно з Адміністративним кодексом України, за неявку до військкомату без поважних причин або несвоєчасне подання відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів накладається штраф 85-119 грн. За повторне порушення протягом року можуть стягнути від 170 до 255 грн.
У травні 2014 року адміністративний кодекс доповнили статтею про порушення законодавства про мобілізацію, де штрафи вже значно більші.
Згідно із статтею 210/1, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі 170-510 гривень, а на посадових осіб – 510-1700 гривень. Повторне таке порушення протягом року збільшує штраф до 510-1700 гривень для громадян та 1700-5100 – для посадовців. Адміністративний кодекс передбачає штраф у розмірі 17-51 гривні за умисне зіпсуття або втрату військових документів і до 17 гривень за неявку у військкомат для приписки до призовної дільниці.
А от згідно з Кримінальним кодексом, за ухилення від мобілізації порушник може провести до 5 років за гратами.
Ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строк до трьох років. Ухилення від призову за мобілізацією карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.
Ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військкоматом, карається штрафом до 850 гривень або виправними роботами до двох років, чи арештом на строк до шести місяців.
Ухилення військовозобов’язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів карається штрафом до 1190 гривень або арештом на строк до шести місяців.
Олексій Лащук, начальник Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції
Коментарі