«У Зимнівській громаді буде власний Центр надання первинної медичної допомоги»

Публікації

«У Зимнівській громаді буде власний Центр надання первинної медичної допомоги»
«У Зимнівській громаді буде власний Центр надання первинної медичної допомоги»

Про проблеми лікування сільських жителів ми розмовляли з очільником Зимнівської ОТГ В’ячеславом Католиком.
Коли зустрічаємося з мешканцями сільської місцевості, здається, що за їх небагатослівністю приховується крик душі. Селяни відчувають себе забутими, нікому не потрібними. Закриваються ФАПи, на межі закриття школи, така ж загроза нависла і над закладами культури. А ще безкінечні перебої з транспортом, виїжджає із села молодь, скорочується народжуваність. Та все ж села прагнуть вижити, покладаючи надії на керівництво об’єднаних громад. Саме про це ми говорили із зимнівським сільським головою В’ячеславом Католиком.
- В’ячеславе Артуровичу, як ви оцінюєте сьогодні ситуацію в селах підпорядкованої вам громади?
- Передусім озвучу своє головне кредо: «Ми об’єдналися задля того, щоб було краще». Нині першочерговим завданням ставлю ремонт та асфальтування доріг. Це мають бути дороги високої якості. Є таке поняття – мультимедійний ефект. Він стосується насамперед доріг. Будуть якісні дороги – прийдуть у села інвестори, створять робочі місця, повернеться в села молодь. Крім того, якісні дороги – це економія і коштів, і часу, і мінімізація ремонту. У планах облаштувати тротуари, щоб наші автомобілісти та пішоходи не заважали одне одному. Плануємо прокласти пряму дорогу від Сельця до Хобултови, аби був прямий виїзд на луцьку трасу в об’їзд Володимира. Випереджаючи ваше запитання, хочу сказати, що неодмінно зробимо безпечний з’їзд із центральної траси на повороті до Сельця.
- Однак нині проблемою номер один стала захворюваність на ковід. Яка ситуація в громаді?
- Люди хворіють. Є, на жаль, і смертні випадки. Але є і серйозні прорахунки, особливо щодо жителів сіл. Хіба можна зупинити інфекцію, якщо люди задля того, щоб добратися до міської лікарні, користуються громадським транспортом, сидять годинами у довжелезних чергах, потім у зв’язку з графіком руху маршруток змушені чекати у холодній автостанції, або ще гірше, на зупинці? І це в той час, як на території громади є нові облаштовані амбулаторії в Зимному, у Льотничому та в Березовичах. Із них працює тільки Березовичівська амбулаторія. Наша амбулаторія поки що не діє, тільки приймає стоматолог. А в Зимнівській амбулаторії є все необхідне для обстеження і лікування хворих. Передбачений денний стаціонар. Давайте поміркуємо: сьогодні із трьох округів громади до амбулаторій звернуться в середньому 60 людей. Це по 20 у кожній амбулаторії. А якщо ці 60 поїдуть у  міську поліклініку, то вже самі по собі створять велику чергу. Ось вам і профілактика… Але наше бачення виходу із проблеми чомусь спричинило протистояння сільської ради і керівництва КП «Володимир-Волинський центр первинної медичної допомоги». Вони нас не хочуть почути. Але чому тоді ми повинні платити 1,5 мільйона гривень на розвиток медичного обслуговування в громаді, якщо ці кошти вкладаються в міську медицину? Для нас не закуповується обладнання, не виділяються кошти на облаштування амбулаторій та ФАПів. Таке враження, що керівництву ЦПМД  байдуже, як живуть і лікуються селяни. 
- Ось ми і підійшли до головної теми розмови – створення Центру первинної медичної допомоги у громаді.
- Я ще раз повторюю, що ми об’єдналися задля того, щоб було краще нам, а не для того, щоб задовольняти чиїсь амбіції. Буде власний Центр – відкриються ФАПи. Звичайно, я не обіцяю, що у кожному селі. Фельдшери виконуватимуть призначення лікарів. Згідно з графіками лікарі відвідуватимуть села, проводитимуть прийоми. Ми ж на кожну амбулаторію закупили автомобілі. Нині вони бездіяльні. А якщо створимо свій Центр, лікарі зможуть виїжджати на виклики. Звичайно, при критичних станах будемо викликати «швидку».
- А чи вдасться залучити лікарів?
- Повірте, що проблеми не буде. Я вже знаю особисто лікарів, які тільки чекають нашого запрошення. Я готовий забезпечити житлом, виділити при бажанні земельні ділянки. Зарплата, звичайно, залежатиме від якості послуг. 
- Але чи не виникнуть проблеми з вузькопрофільними спеціалістами?
-  Думаю, що ні. Ми залучатимемо і спеціалістів. Це дасть змогу оглянути хворого на місці. До речі, НСЗУ виплачує кошти і спеціалістам.
- Чи вже розпочалася робота зі створення Центру?
- Так, відбулася сесія, депутати підтримали цю ідею одностайно. Готуємо документи на отримання ліцензії. Ми готові вкладати до мільйона гривень на розвиток медицини в селі.
- В’ячеславе Артуровичу, сьогодні важливим є питання вакцинації. Сільське населення скептично ставиться до щеплень, а тому вакцинація проходить не дуже швидкими темпами. Що скажете стосовно цієї  проблеми?
- Загалом я вакцинацію підтримую, адже з історії нам відомо, що саме вакцини врятували людство від страшних хвороб. Однак тут є певні нюанси. Частина людей відстоює вакцинацію, а інша частина – категорично проти. Як одних, так і других слід зрозуміти. Є великий ризик захворіти коронавірусом, але й не менший – через вакцину розбудити хвороби, що ще сплять, адже реакція організму непередбачувана. Отож я особисто нікого переконувати, а тим більше наполягати не збираюся. 
- Але є думка відомого професора Редька про те, що без природного імунітету вакцини не матимуть належного ефекту.
- Імунітет – це основа нашого здоров’я. Але скажіть: чому в нас вкладаються кошти в лікування людей, а не в те, щоб вони не хворіли. Люди хворіють не тільки від ковіду. Згідно зі статистикою, на чільному місці стоять серцево-судинні захворювання – інфаркти та інсульти. Основною причиною є згущення крові, а кров згущується тому, що ми мало рухаємося. Заняття спортом зведені до уроків фізкультури в школі або до спортивних секцій, які відвідують лише бажаючі. А чому б на рівні законодавства не запровадити обов’язкові 20-30-хвилинні спортивні перерви в установах, не створити спортмайданчики? Ми були б і здоровішими, і стійкішими до всіляких вірусів. 
- Думка слушна, тим більше, що сьогодні люди перебувають у постійних стресах – нервових, моральних і психологічних, які і спричиняють серцево-судинні хвороби.
- Ось для того щоб менше було стресів, щоб люди могли спокійно лікуватися, ми і створюємо свій Центр первинної медичної допомоги. Я за те, щоб на повну силу працювали заклади культури, де б люди не тільки відпочивали, а й створювали секції – спортивні, інтелектуальні тощо.  Я за те, щоб у селі був хороший інтернет, щоб люди не відчували себе забутими і нікому не потрібними. Село – наше коріння, і ми не маємо права його втратити.
- Відомо, що у вас є однодумці – Оваднівська ОТГ, яка також створює свій Центр.
- Швидше, не однодумці, а люди, які опинилися в тій же ситуації, що й ми. Вони дбають про своїх людей. А в своєму домі і своя правда.
По завершенню розмови ми в супроводі В’ячеслава Католика відвідали амбулаторію, побачили гарно облаштоване світле приміщення, зайшли у  палату денного стаціонару, познайомилися з лікарем-стоматологом Оленою Шалютою, яка саме проводила прийом.
На завершення зустрічі В’ячеслав Артурович побажав усім міцного здоров’я та успішної реалізації всіх планів.
Антоніна Булавіна, с. Зимне, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: