У 50-х роках поліомієліт приносив багато бід у сім’ї: спостерігалася висока смертність серед хворих, а ті, які видужували, залишалися інвалідами. В жодної дитини хвороба не минула без наслідків. Найчастіше недуга спостерігалася у 2-3-літньому віці. У зв’язку з цим захворювання довгий час вважалося дитячим. Тільки пізніше медики стали фіксувати поліомієліт у дітей шкільного віку та молодих людей.
Перші симптоми захворювання проявляються підвищеною температурою, втомою, головним болем, ну¬дотою, ригідністю м’язів шиї та болем у кінцівках. Розрізняють дві форми поліомієліту: непаралітична та паралітична. Непаралітична форма пере¬бігає у вигляді так званої «ма¬лої хвороби» (абортивна фо¬рма), яка проявляється коро¬ткочасною лихоманкою, ката¬ральними (кашель, нежить, біль у горлі) та диспептичними явищами (нудота, блювота, рі¬дкі випорожнення). Усі клінічні прояви зазвичай зникають упродовж кількох днів. Іноді після них настає тимчасо¬ве поліпшення стану хворого зі зниженням температури або поліомієліт одразу переходить у другу фазу – «велику хворо¬бу», коли головний біль більш виражений і супроводжується також болем у спині, кінцівках, підви¬щеною стомлюваністю м’язів. За відсутності паралічів хворий видужує.
На сьогодні лікування поліомієліту у дітей є досить дієвим, проте повністю вилікувати дитину неможливо. Для попередження виникнення захворювання проводять профілактичні заходи. Вакцинація – це найбільш ефективний спосіб його запобігання. Недостатнє постачання вакцин, відмови батьків призвели до того, що в Україні різко зменшилась кількість щеплених дітей (50-55% у нашому регіоні), тобто знизився колективний імунітет і виник ризик розвитку вакциноспорідненого поліовірусу. Хвороба не виникає, якщо кількість щеплених переважає 95%. В Україні не було поліомієліту упродовж 19-ти років. 1 вересня 2015 року Міністерство охорони здоров’я України підтвердило два випадки захворювання на поліомієліт. Обоє дітей, віком 10 місяців і 4 роки, не були вакциновані проти цієї хвороби.
Міністерство охорони здоров’я України у відповідь на спалах поліомієліту в Україні та з метою припинення циркуляції вакциноспоріднених поліовірусів з 19 жовтня розпочало кампанію додаткової імунізації проти поліомієліту, яка включає проведення 3-х раундів додаткової вакцинації. Два тури – дітям віком від 2 місяців до 6 років (5 років, 11 місяців, 29 днів). Третій – розширений тур, із залученням дітей віком від 2 місяців до 10 років (9 років, 11 місяців, 29 днів). «Це перший важливий крок до захисту дітей країни від цього небезпечного захворювання», - зазначила Джованна Барберіс, голова представництва ЮНІСЕФ в Україні.
Як розповіла заступник головного лікаря Володимир-Волинського ТМО Наталія Філімонюк, у нашому місті імунізація розпочалася з 20 жовтня і триває досі. Станом на 27 жовтня прищеплено уже близько 700 дітей. Щеплення в дитячій поліклініці проводиться щоденно з 8 до 16 години. У понеділок, середу та п’ятницю використовують крапельну вакцину, а у вівторок та четвер – ін’єкційну.
Усі діти, які не отримали раніше жодного щеплення проти поліомієліту, перше отримують інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ або у складі комбінованих вакцин), а в подальшому не менше, ніж через два тижні, розпочинають щеплення живою, оральною вакциною (ОПВ) в рамках додаткової турової імунізації.
Наталія Філімонюк каже, що вакцина, доступна у Володимир-Волинському ТМО, французького виробника – компанії «Санофі Пастер». Одна із найбільших компаній світу, що займається вакцинами, на звернення МОЗ України надала офіційного листа, у якому вказано умови транспортування та зберігання оральної поліовакцини. ОПВ була надана Україні в якості гуманітарної допомоги. У ЮНІСЕФ кажуть, що гроші на закупівлю 3,7 мільйона доз оральної поліовакцини надав уряд Канади. Однак це лише для першого раунду вакцинації. В організації звертаються до міжнародних донорів по підтримку в закупівлі додаткових доз вакцини, щоб завершити усі три раунди вакцинації.
Компанія-виробник «Санофі Пастер» розвінчала усі спекуляції та домисли навколо теми заморожування/розморожування вакцини при її транспортуванні та зберіганні, надавши Україні офіційний висновок про безпечність та ефективність цієї вакцини. «На флаконах є індикатори придатності. У кабінеті профщеплень наявні сертифікати та інструкції до застосування вакцини. Уся вакцина, яку ми отримали, відповідає нормам», - стверджує заступник головного лікаря.
Звертайтеся до лікаря-педіатра чи сімейного лікаря за місцем медичного спостереження за дитиною та отримайте захист для свого малюка, адже дві краплі вакцини рятують життя.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський
Коментарі