У вересні дбаємо про наступний урожай

Нашим експертом з даного питання люб’язно погодилася стати жінка, яка, мабуть, знає все про сад і город. Це жителька нашого міста пенсіонерка Ніна Пилипчук. Ніна Порфирівна не є фахівцем у садівництві та городництві, але це – хобі всього її життя. А енциклопедичні знання отримала зі спеціальної літератури та багатого власного досвіду.
У вересні, каже жінка, уже слід подбати про наступний врожай. Особливу увагу треба приділити садку. Час зайнятися малиною. Старі пагони, що плодоносили, зріжте під корінь. А ті, що залишаєте, обріжте на 10-15 см. Наступне обрізання треба буде провести ранньою весною, у березні, до добре розвиненої бруньки. Якщо у вас ремонтантна малина (така, що плодоносить з червня і до холодів), то її також потрібно щоразу омолоджувати. У вересні варто видалити слабкі і відсохлі пагони та ті, що загущують ділянку. Будь-яку малину підживити органічним добривом. Це може бути коров’як або курячий послід, а от з концентрованим свинячим гноєм треба бути обережнішими, в садку його краще взагалі не використовувати. Щодо курячого посліду, то це хороше добриво, але перед застосуванням його необхідно розвести водою у пропорції 1:20, а коли перебродить (має постояти не менше 5-6 днів), полити ним рослини.
Приділяємо увагу й деревам. У вересні зрізаємо пагони, що загущують крону, і так звані «вовчки», які виростають із «сплячих» бруньок. Частину з них можна залишити на плодоношення, але підрізати, щоб не загущували крону. Будь-які однорічні пагони, довжиною більше 60см, необхідно укоротити на третину. А всі пристовбурні паростки – видалити.
Важливо також зняти і спалити засохлі (муміфіковані) плоди, бо в них живуть шкідники. Після цього здорові дерева слід побілити на висоту до 80см. До вапна краще додати трошки мідного купоросу, глини, розведеного коров’яку, а також подрібненого сіна або тирси – ці добавки закривають дрібні тріщинки на стовбурі. Осіння побілка дерев попереджає появу тріщин на корі, які виникають внаслідок яскравого сонця взимку і великого перепаду температур з південного і північного боків. Ще один важливий момент: дерева ближче до холодів потрібно добре поливати. Особливо це актуально після цьогорічного засушливого літа. Дорослому дереву на сезон потрібно до 600 літрів води. Якщо його на зиму залишити у сухому ґрунті, воно може перемерзнути і загинути.
Фуетні (пошкоджені) дерева треба або знищити, або лікувати. Для цього ушкоджені місця зачистити щіткою, обробити трипроцентною бордоською рідиною, замазати (ніби заштукатурити) розчином з рівних частин коров’яку і глини з додаванням доцільної кількості води. Після нанесення таких «ліків» ушкоджені ділянки дерева покрити натуральною тканиною і обв’язати, щоб дощі не розмили розчин. Весною пов’язку зняти. На цих місцях відросте молода кора, яка виштовхне уже не потрібну «штукатурку».
І про город. Після збору врожаю землю слід перекопати чи переорати і залишити зимувати крупними глибами, які будуть затримувати сніг і вологу.
Міла Сергєєва

Розділ новин: 

Коментарі