У сфері ДРАЦС відбуваються великі зміни

У рамках реалізації політики децентралізації, окрім відділів державної реєстрації актів цивільного стану, відповідні послуги зможуть надавати і органи місцевого самоврядування.
Мін’юст продовжує впроваджувати необхідні для суспільства зміни. 28 лютого 2017р. у Верховній Раді зареєстровано внесений Кабміном законопроект про внесення змін до ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №6150, розробником якого є Міністерство юстиції. Документ забезпечить передачу на місця послуги у сфері РАЦС.
За роз’ясненнями, що передбачає цей законопроект, звертаємося до начальника Володимир-Волинського районного відділу ДРАЦС Тетяни Юхимюк.
-Тетяно Іванівно, реформа тісно пов’язана із процесом децентралізації та передбачає передачу на місця функцій ДРАЦС, що, власне, вже відбувається. Чи означає це, що РАЦСи взагалі припинять існування?
-Дійсно, законопроект передбачає забезпечення передачі на місця послуг у сфері РАЦС. Зокрема виконавчим органам сільських, селищних та міських рад буде значно розширено повноваження щодо надання адмінпослуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану. Такий крок дасть змогу максимально наблизити ці послуги до споживача та підвищити їхню якість. До речі, на території Зимнівської територіальної громади повноваження щодо реєстрації народження, смерті та шлюбу вже передані сільським старостам. Також законопроектом визначено, що кошти від надання послуг спрямовуватимуться до місцевого бюджету для задоволення соціальних потреб громад. При цьому відділи ДРАЦС, утворені Мін’юстом, до 1 січня 2023 року поступово припинять надання послуг. Водночас проектом пропонується запровадити принцип екстериторіальності з прийому заяв у сфері ДРАЦС. Буде спрощено порядок державної реєстрації актів цивільного стану шляхом скорочення строків розгляду заяв і можливості їх подачі в електронній формі. За територіальними органами Мін’юсту пропонується залишити проведення державної реєстрації актів цивільного стану у відділах ДРАЦС, які будуть утворені в містах обласного значення, там же передбачається збереження архівного фонду, забезпечення внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання.
-Законопроект передбачає ліквідацію норм, що принижують права жінок. Яких саме?
-Сьогодні жінка, що народжує не в шлюбі або не має чоловіка, готового визнати батьківство, змушена вигадувати нісенітниці та вписувати «неіснуючого персонажа» у графу «Батько» свідоцтва про народження дитини. Цього вимагає Сімейний кодекс. Разом з тим нині існує технологія штучного запліднення. Що має робити жінка, яка вдалася до такої новації? Що робити мамі, яка народила дитину, а батьківство ніхто визнавати не хоче? Сучасні реалії змушують матір-одиначку здійснювати юридичну фікцію. Вона вписує у свідоцтво про народження неіснуючу особу. Водночас «неіснуючий» батько створює матері масу незручностей. Поїхати з дитиною до іншої країни на відпочинок чи оздоровлення – проблема, адже необхідний дозвіл батька. Або ж потрібен витяг з реєстру, що підтверджує відсутність такого. Цей бюрократичний та морально застарілий підхід додає проблем та принижує гідність жінки. Тому нормою законопроекту передбачено наступне: жінка, яка народила дитину, але не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство дитини не визнано, не зобов’язана вписувати у свідоцтво про народження батька-примару. Також у даному контексті дитина, що досягла 16-ти років, має право на власний розсуд змінити своє «по батькові».
-Ще одна новація – «Шлюб за добу». Де можна швидко розписатися, і чи передбачається урочиста церемонія?
-Раніше пришвидшена процедура створення родини була проблемою. Аби укласти шлюб за 24 години, нареченим потрібно було платити за фальшиві довідки про вагітність. Новий законопроект передбачає ліквідацію норми обов’язкового очікування 30 днів для реєстрації стосунків. Громадяни повинні бути вільними у своєму виборі укладати шлюб сьогодні, завтра або через рік. І держава не має морального права обмежувати їх у цьому питанні. Наразі «Шлюб за добу» запроваджений як пілотний проект, який поки що діє не на всій території країни. Аби охопити всю Україну, потрібно внести зміни у законодавство, зокрема у Сімейний кодекс. На даний час такі напрацювання проводяться. Тому зараз мешканці міста і району шлюб за 24 години можуть укласти в Луцьку, у перспективі – у Нововолинську та Ковелі. Тож бажаючим швидко узаконити стосунки потрібно звернутися в один із трьох запропонованих закладів у Луцьку (на вибір):

Державний історико-культурний заповідник (Луцький замок), тел.(0332)71-44-37, 71-54-17; електронна адреса: [email protected] (вказати у темі листа «шлюб за добу» та обрати зручні для себе дату і час реєстрації). Адреса: вул.Драгоманова, 23, вул.Кафедральна, 1, м.Луцьк, 43016.
Центр надання адміністративних послуг у Луцьку, тел.(0332)77-78-88, 77-78-70; електронна адреса: [email protected] (вказати у темі листа «шлюб за добу»). Адреса: вул.Л.Українки, 35, м.Луцьк, 43025.
Волинський академічний обласний музично-драматичний театр ім.Т.Г.Шевченка, тел.(0332)72-34-32, 050-86-16-401. Електронна адреса: [email protected] (вказати у темі листа «шлюб за добу» та обрати зручні для себе дату, час і місце реєстрації шлюбу). Адреса: Театральний майдан, 1, м.Луцьк, 43000.

Звернувшись за цими контактами, можна замовити й урочисту реєстрацію.
-У рамках реформи у Володимир-Волинському пологовому будинку запроваджено видачу свідоцтв про народження дітей. Що потрібно знати батькам, аби отримати цей документ?
-Щоб зробити маленький внесок у комфорт жінок та створити сприятливі умови, спрямовані на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг, відповідно до наказу Мін’юсту №1593/5 від 26.08.2015р., Володимир-Волинським міським відділом ДРАЦС запроваджено прийняття документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини та видачі свідоцтв про народження безпосередньо у пологовому відділенні ТМО. Це є можливим завдяки роботі у пологовому будинку співробітника ДРАЦСу в режимі фронт-офісу, який здійснює прийом документів та видачу свідоцтв. Отже, збираючи до пологового все необхідне, слід взяти із собою паспорти батька і матері та свідоцтво про шлюб. На випадок тих чи інших питань до батька (батьки на різних прізвищах, визнання батьківства) при державній реєстрації народження дитини необхідна присутність і самого батька.
-Також є нововведення щодо розірвання шлюбу…
-Так, відтепер розірвання шлюбу є можливим в адміністративному порядку, навіть якщо подружжя має спільних дітей. Шлюб між подружжям, яке має дітей, розривається органом ДРАЦС за наявності нотаріально посвідченого договору про те, з ким із батьків будуть проживати діти. Також у договорі має бути визначено, яку участь у забезпеченні створення умов для їхнього життя братиме той із батьків, хто проживатиме окремо. Також має бути визначеним питання про утримання дітей та розмір аліментів на дитину. Шлюб розривається в судовому порядку у випадку спорів між подружжям.
Міла Сергєєва,м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі