«У нас є чому повчитися, і ми прагнемо навчатися в інших громадах»

Зимнівська ОТГ, яку очолює В’ячеслав Католик, започаткувала взаємовідвідини між очільниками ОТГ з метою обміну досвідом у певних сферах життя громад.
У серпні 2015 року була створена Зимнівська об’єднана територіальна громада – одна з перших в Україні і Волинській області. Процес формування громади нагадував завдання з багатьма невідомими. Не було чіткого розуміння такого об’єднання, його ролі в житті селян, адже сільські мешканці звикли до того, що на їх територіях діяли свої сільські ради, в розпорядженні яких були всі кошти. Отож, керівництву новоствореної ОТГ довелося – і це дозволяло законодавство – самим приймати рішення, особливо щодо створення гуманітарного відділу, ЦНАПу, делегування старостам повноважень по здійсненню реєстрації актів цивільного стану. У всіх цих сферах Зимнівська ОТГ була першопрохідцем.
- Всі починання ми, звичайно, узгоджували з органами влади, - розповідає Зимнівський сільський голова В’ячеслав Католик. – Деякі питання вирішувалися з великими складнощами. Нині навіть важко уявити, що ми пройшли такий складний етап, хоч, звичайно, готові до того, що труднощів не уникнути і в майбутньому.
Сьогодні Зимнівська об’єднана територіальна громада практично є в авангарді ОТГ не тільки в районі, а й у області. Знають Зимнівську громаду і за межами Волині. Останнім часом спостерігаються часті візити представників інших об’єднаних громад у Зимне. Мета їх приїзду - перейняти досвід зимнівських колег. В гостях у Зимнівської сільської ради бувають колеги з інших районів області, з регіону Прибужжя, з Львівської, Рівненської, Тернопільської, Миколаївської областей. Адже досягнення Зимнівської ОТГ визнані на рівні держави. У 2016 році ЦНАП Зимнівської сільської ради був визнаний кращим по наданню послуг у сільській місцевості. А методика роботи освітніх установ отримала відзнаку Міністерства регіонального розвитку.
- Найбільше, що цікавить наших колег з інших ОТГ - це сам процес організації тих чи інших видів діяльності, - продовжує В’ячеслав Католик. – Мене часто розпитують про те, як делегувати повноваження, як ефективно організувати роботу старост, як побудувати конструктивні відносини керівника ОТГ з мешканцями сіл та органами вищого ешелону влади. На всі ці питання потрібно давати обдуману і. головне, правдиву відповідь, не завуальовувати дійсний стан речей. Потрібно відверто визнати, що сьогодні влада фактично не переймається належним чином проблемами сільських мешканців, все покладено на плечі ОТГ, а необхідне фінансування відсутнє. Багато проблем з працевлаштуванням, особливо на тих територіях, які недавно приєдналися до ОТГ.
Зустрічі представників інших ОТГ завжди проходять в теплій атмосфері взаєморозуміння. Очільники громад добре розуміють один одного, адже проблеми у всіх одні і ті ж. Для відвертого і щирого обговорення проблем найчастіше використовуються такі форми роботи як семінар, круглий стіл. До таких зустрічей долучається народний депутат Ігор Гузь, котрий сприяв вирішенню багатьох складних питань. Надзвичайно ефективними є такі види співробітництва як моніторинг процесу децентралізації в розрізі Волинської області, круглий стіл «Створення потенційних ОТГ: проблеми та перспективи», серйозним було обговорення питання щодо створення центрів безпеки в ОТГ. Систематично діють виставки ідей та успішних практик. Щомісяця голови ОТГ організовують зустрічі неофіційного плану, під час яких за чашкою кави виникають більш відверті дискусії, коли можна більш емоційно висловити свою думку, отримати слушну пораду.
Велика увага приділяється новоствореним ОТГ. Адже надбаний досвід колег їм необхідний у першу чергу. З цією метою відбулися семінари «Перші кроки в ОТГ» та депутатів новостворених ОТГ.
З метою вивчення і розповсюдження кращих проектів ОТГ в області створено центр розвитку місцевого самоврядування. У центрі надають необхідні консультації щодо динамічного вирішення питань і реалізації кращих проектів. Звичайно, враховується досвід громад, які успішно реалізували певні проекти. Створено обласну громадську організацію «Асоціація голів ОТГ Волині», яку очолює В’ячеслав Католик.
І все ж неможливо навчати когось, не навчаючись самому. Життя постійно змінюється, вимагає нових проектів, нових рішень.
- Чи Зимнівська ОТГ також вивчає досвід інших громад? Що саме вдалося запозичити за останній час?
- Беззаперечно, що тільки навчаючись, можна творити щось нове і корисне, - погоджується В’ячеслав Артурович. – Де мені не доводиться бувати, при кожній зустрічі я неодмінно відкриваю щось нове, що переймаю для себе. В Закарпатті мені сподобалось, як залучають інвесторів, особливо іноземців. Для нас це досить серйозна проблема. Інвестиції для ОТГ - це наче свіжий ковток чистого повітря. Ми зрушили б з місця дуже багато справ. Ми вже готуємо інвестиційний паспорт для залучення інвесторів. Інвестування займе велике місце у житті нашої громади. Ми сприятимемо тому, щоб інвестор почувався у нас комфортно. Таку ж позицію займають, як мені відомо, всі очільники ОТГ області.
Зі слів Зимнівського сільського голови можна стверджувати, що на Волині виник міцний моноліт керівників ОТГ, людей ініціативних, небайдужих до долі своїх земляків, людей, про яких кажуть, «що з ними і гори можна вернути», аби тільки чиновники різних рівнів підтримали їх пропозиції.
- Я завжди почуваюся щасливим, коли до мене приїздять колеги і, в свою чергу. запрошують мене. Це означає, що ми діємо, ми шукаємо кращі шляхи розвитку наших громад. У нас налагоджений обмін досвідом між спеціалістами. Плануємо спільний проект з розвитку соціальних послуг. У нас є чому вчитися, і ми прагнемо навчатися у інших громадах», - завершив розмову В’ячеслав Католик.
Антоніна Булавіна, с. Зимне, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі