У лютому: сіємо розсаду, живцюємо кімнатні рослини, готуємо інвентар

У лютому настає пора зайнятися живцюванням кімнатних рослин, які прокинулися. Але врахуйте, що зимові живці вкорінюються довше, ніж весняні. Тому поспішати не варто.
Відчувши яскраве сонечко, пускають нові пагони теплолюбні садові рослини, які зимували в будинку на підвіконнях. Якщо відростають гілочки тоненькі та слабкі, то не треба давати їм рости і, тим більше, цвісти! Не забувайте регулярно відщипувати бутони, що тільки з’являються, і прищипувати верхівки тонких пагонів.
У лютому можна сіяти у приміщенні на розсаду різноманітні рослини, якщо є можливість забезпечити сіянцям додаткове освітлення та інші умови для сприятливого розвитку аж до їх висадки в теплицю або відкритий ґрунт. Зараз саме час перевірити садовий інвентар. Чи в порядку лопати, граблі, лійки, чи не треба нагострити секатори, садові ножі та пили? Якщо ви збираєтеся вирощувати розсаду, подбайте про розсадні ящики. Це можуть бути куплені в магазині контейнери, збиті з дошок ящики, ємності з-під овочів і фруктів. Глибина їх має бути 8-10см, а ширина і довжина залежать від розмірів підвіконня або столу, на якому будете вирощувати розсаду. Найкраще, щоб горщики для розсади були торф’яні або пластмасові. Перевірте, чи всі необхідні добрива та отрутохімікати заготовлені.
Зауважте, що останній місяць зими, короткий і наповнений різноманітними клопотами з вирощування розсади та планування садових посадок майбутнього сезону, завжди пролітає дуже швидко.
Холодна вода викликає в рослин стрес
Жителька Володимира-Волинського Ольга Глиба стверджує, що навіть у домашніх умовах можна створити справжній зелений рай. І без спеціальної освіти флориста жінка чудово справляється з вирощуванням кімнатних рослин. Поповнювати свої знання можна у будь-який спосіб: читати додаткову літературу, знаходити поради в Інтернеті або ж у газетах. Пані Ольга з радістю поділилася деякими секретами догляду за кімнатними рослинами взимку.
-Розмістіть їх якомога ближче до вікна, а при необхідності організуйте підсвічування. Звичайні лампи розжарювання для підсвічування використовувати не можна. Вони дуже гріють повітря і листя. Підійдуть лампи денного світла або енергозберігаючі лампи зі звичайним цоколем. Вони практично не нагріваються, і їх можна розташувати на відстані 20-25см від листя. Вмикати лампи потрібно вранці та ввечері. У розпал зими їх краще залишати увімкненими на 8-10 годин на день.
-Провітрюючи приміщення, захищайте кімнатні рослини від потоків холодного повітря. Перевірити напрямок повітряних потоків можна за допомогою запаленої свічки. Протяг особливо небезпечний для рослин з тонкими листовими пластинами. Потік повітря призводить не стільки до переохолодження кімнатних рослин, скільки до пересушування їхнього листя, особливо молодого. Це вкрай не бажано. Таке листя може повністю обсипатися, навіть не змінившись зовні. У всіх рослин листя і коріння взаємодіють по діагоналі: якщо з одного боку підморозити коріння, то листя опаде з іншого боку крони.
-Холодна вода викликає в рослин стрес, тому перед поливом її підігрівають на 2-3 градуси вище кімнатної температури. Занадто тепла вода може спровокувати передчасний небажаний ріст. Поливати рослини в зимовий час краще вранці.
-Квіти, що ростуть у пористих керамічних горщиках, частіше страждають від переохолодження коренів.
-Взимку вологолюбні кімнатні рослини краще розмістити на кухні, тому що повітря там зазвичай вологіше, ніж в інших кімнатах.
-Температура води, призначеної для обприскування рослин, повинна бути 60-70 градусів (вона значно охолодиться при розпиленні). Не варто обприскувати рослини з дуже опушеним або покритим восковим нальотом листям.
-Обрізаючи підсохлі кінчики листя, завжди залишайте на них малопомітну суху крайку близько 1мм шириною, інакше всихання листа прискориться.
Олександра Літвінова, м.Володимир-Волинський
Вирощуємо огірки
Термін вирощування огірків у теплицях з обігрівом повітря і ґрунту – з 20 лютого до 1 серпня, в теплицях з обігрівом повітря – з 15 березня до 1 серпня, в теплицях на сонячному обігріві – з 25 квітня до 1 серпня. У теплицях, що не обігріваються, розсаду висаджують з настанням сонячних днів, коли температура ґрунту на глибині 10см досягне +15…+18 градусів. У теплиці, що обігріваються, висаджують раніше, коли настане тепла погода, дотримуючись рекомендованого терміну. Висаджують розсаду в похмурі дні. При сонячній погоді її висаджують ввечері. В теплиці, що не обігріваються, біля кореневої шийки насипають невеликий шар чистого, просмаженого холодного річкового піску, у такий спосіб оберігаючи рослини від кореневої гнилизни. Після висаджування у міру поливають водою (близько +25 градусів).
У перший місяць вирощування огірки не повністю займають площу. В цей період між рядками огірків вирощують редиску, салат або цибулю на зелень. У сонячні дні теплицю обов’язково провітрюють.
У теплиці огірки потрібно підживити. Їх підживлюють через кожні 7-10 діб. До цвітіння рослини підживлюють водним розчином коров’яку (1:10) або курячим послідом (1:20). У період цвітіння і плодоношення концентрацію добрив збільшують: коров’яку – до 1:6, курячого посліду – 1:15. Склад мінерального підживлення до цвітіння такий: 10г аміачної селітри, 5г сульфату амонію, 30г суперфосфату сірчанокислого магнію, 15г сірчанокислого калію на 10л води. В період плодоношення дозу аміачної селітри збільшують до 30г, сульфату амонію – до 10, сірчанокислого калію – до 30г, дозу суперфосфату зменшують до 6г на 10л води. Витрата розчину 5л на 1кв.м, некореневе підживлення проводять не рідше одного разу на місяць. Склад підживлення такий: 10г сечовини, 6г суперфосфату, 6г сірчанокислого калію на 10л води. Якщо надземна маса рослини швидко зростає, а плодів утворюється мало, ґрунт перенасичений азотом. У таких випадках для підживлення використовують тільки фосфорні та калієві добрива.
Правильний догляд за розсадою – запорука щедрого врожаю
Розсаду капусти, помідорів, перцю, баклажанів, фізалісу, салату, селери вирощують, пересаджуючи її у парники або теплиці. Насіння спочатку висівають у ящик, у парники, що обігріваються (під плівкове укриття або на стелаж зимової теплиці). Потім сіянці пікірують (пересаджують) у горщики з підживкою, кубики або паперові стаканчики.
Насіння огірків, кабачків, патисонів, гарбузів, кавунів, динь висівають безпосередньо в горщики або стаканчики, а цибулі ріпчастої напівгострих і солодких сортів – у ящик з ґрунтом, але не пікірують.
Пам’ятаймо: чим міцніша біля розсади підземна частина, тим краще розвивається рослина. Саме тому треба намагатися виростити розсаду із сильною кореневою системою. Деякі овочівники під час пересаджування сіянців у кожному стаканчику розміщують по дві рослини з відстанню 1,5-2см одна від одної. Коли розсада підростає до 12см, гострим ножем або лезом ближче до коріння уздовж стебла роблять зрізи завдовжки 3см і завглибшки 1мм, потім місця зрізів з’єднують, щільно обв’язують поліетиленовою ізоляційною стрічкою (у центрі). Через 10 діб погано розвинене стебло видаляють, а ще через 4 доби знімають обв’язування.
Під час вирощування розсади її підживлюють мінеральними і органічними добривами.
Добре розвинена розсада невисока, з короткими міжвузлами темного кольору. Огірки і кабачки вважають придатними до пересаджування у відкритий ґрунт, коли у них утворюються 4-5 листочків, у капусти – 5-6, у помідорів і перцю – 7-8. листя повинно бути неушкодженим.
Розсаду на підвіконні вирощують таким чином: спочатку ґрунт прогрівають, потім засипають у ящики з низькими бортиками – 10-12см, розділеними на кубики за допомогою скляних або пластмасових смужок. Поливають теплою водою. В кожен стаканчик висівають на глибину 1,5-2см по 2-3 насінини. Коли з’являються сходи, слабші рослини видаляють. Якщо розсада витягується, її присипають ґрунтом. Причому повторюють цю процедуру декілька разів.
Оберігайте квіти, що зимують, від яскравого сонця
Зверніть увагу на стан багаторічних квітів. Коли зима малосніжна, як цього року, вони особливо потребують захисту. На кущики, що оголилися під час відлиги, нагребіть снігу, якщо є, або листя. Навіть купка хмизу зможе захистити рослини від морозу і яскравого сонця, яке взимку зовсім не корисне для квітів.
Пекуче сонце вдень і мороз уночі можуть висушити і знищити посіяне насіння. Якщо грядку з якоїсь причини не вкрили восени, то це можна зробити зараз: присипати шаром тирси чи соломи, накрити хмизом, нагребти снігу з іншого місця.
Регулярно перевіряйте, чи не завелися у саду гризуни. Двічі на місяць треба перевіряти стан бульбоцибулин гладіолусів, тритоній, ацидантери, жоржин, кореневища канн. Вибраковуйте ті, що почали гнити, провітрюйте, просушуйте.
Словник садівника
Калібрування плодів – при товарній обробці плодів розподіл їх за розміром.
Калюс – тканинне новоутворення, здебільшого камбію, в місцях зрізів, поломок або іншого пошкодження рослин. Калюс сприяє загоюванню ран, виростанню нового коріння.
Кальвілі – один із сортів яблуні, плоди якого ребристі з виступами навколо чашечки.
Кербування – поперечні серпоподібні надрізи основної гілки, які робляться для посилення або послаблення росту існуючих гілок без укорочення пагона подовження.
Кільчата – найкоротша плодова гілочка в 2-5см, яка закінчується обов’язково плодовою брунькою.
Народ каже…
-12 лютого – день Трьох Святих. Червоний місяць – до сильного вітру.
-14 лютого – Трифона. На Трифона небо зоряне – до пізньої весни. Зорепад на Трифона – весна спокійна. Якщо до кінця дня небо вкриється білими хмарами – до теплої погоди.
-15 лютого – Стрітення. Яка погода на Стрітення, така буде і весна. Якщо на Стрітення холодно – весна холодна, пізня, а якщо відлига – весна рання і тепла. На Стрітення зранку сніг – до врожаю раннього хліба.
-20 лютого – Луки. На Луку вітер – до врожаю ярових.
-25 лютого – Олексія і Мелетія. Протягом трьох днів виставляли на мороз зерно, призначене для посіву, вважаючи, що у такий спосіб врожай буде кращим.

Розділ новин: 

Коментарі