У листопаді: готуємося до зими, вирощуємо на підвіконні вітаміни

Пізня осінь прийшла, залишивши в минулому теплі осінні дні, заткані сивиною бабиного літа. З дерев обсипалося листя, а над мокрими гілками похмуре небо розвісило кошлаті хмари. Листопад – місяць, коли виконують основні роботи, щоб підготувати дерева і кущі до зими. До настання морозів закінчують підзимову сівбу овочевих культур – моркви, петрушки, цибулі, шпинату, пастернаку, спаржі, кропу, щавлю. До замерзання ґрунту важливо зробити вологозарядковий полив дерев та ягідних кущів, у тому числі й суниці. Кінець листопада – початок грудня – час заготовляти живці для весняного щеплення. Роботи на городніх ділянках в основному завершені. Цей місяць – сприятливий час для підзимової сівби холодостійких овочевих рослин. Треба пам’ятати, що під зиму сіють глибше, ніж навесні, а норму висіву збільшують удвічі. З настанням холодів потрібно потурбуватися про наших пернатих друзів: на деревах розвісити годівниці, відремонтувати або обладнати нові хатинки для зимуючих птахів.
Багаторічні рослини потребують захисту від холоду
Насіння переважної більшості багаторічних квітів потребує тривалого проморожування, особливо насіння багаторічного дельфініума, купальниці, декоративних цибулин, адонісу, дицентри, аконіту, ясенцю. Його можна висіяти в наперед зроблені рівчачки, коли настануть заморозки. Висіяне насіння треба вкрити опалим листям.
Деякі багаторічні рослини взимку потребують захисту від морозу, зокрема, лілії, іриси, дицентри, дрібноквіткові хризантеми, багаторічні дзвоники, лілейники, великоквіткові ромашки. Тому їх потрібно вкрити шаром торфу, перегною, компосту чи тирси товщиною 4-5см.
«У листопаді продовжують квітувати пізні сорти хризантем. І хоча вони досить холодостійкі, а все ж таки осінні морози можуть пошкодити і навіть знищити квітучі кущі. Найстійкішими є дрібноквіткові хризантеми. Їх достатньо на ніч вкрити мішковиною. Але інші сортотипи треба пересадити в ящики і помістити у холодну теплицю чи на неопалювану веранду. Там, захищені від морозу, вони квітуватимуть до Нового року. Треба лише регулярно їх поливати й обприскувати, бо восени ці квіти не переносять сухості.
Ранні сорти хризантем, що вже відцвіли, бажано зберігати в погребі. Для цього кущики викопати і, не обтрушуючи землю, поставити в ящики. Але одразу виносити їх у погріб не треба. Нехай вони постоять 7-10 днів у захищеному місці, а коли стебла підсохнуть, тоді винести. У погребі хризантеми теж не слід залишати без нагляду. Якщо там сухо, то квіти за зиму потрібно полити 2-3 рази, якщо сиро – стежити, щоб не поцвіли. Коли ж таке й трапилося, то ящики з кущиками можна занести в будинок і просушити. До речі, перезволоженню можна запобігти ще з осені, обклавши кущики висушеною тирсою чи мохом.
Пізно восени треба накрити кущові рослини, які погано перезимовують. Це троянди, рододендрони, вейгели, гортензії, деякі жимолості”, - ділиться секретами зберігання хризантем Неоніла Климчук.
Вирощуємо вітаміни на підвіконні
В осінньо-зимовий період, а також ранньої весни людський організм потерпає від нестачі вітамінів, тому що під час тривалого зберігання овочів і фруктів вміст їх значно зменшується. Забезпечити потребу у вітамінах можна, вирощуючи їх на підвіконні.
З осені потрібно заготовити певну кількість родючої землі. Виготовити дерев’яні ящички, придбати потрібний матеріал для садіння – насіння, сіянку цибулі та дрібні корінці петрушки і моркви.
Оскільки ящики різних розмірів, у тому числі й за глибиною, їх краще розподілити так, щоб, скажімо, салат ріп, кропиву висівати у мілкі, а петрушку, моркву та інші коренеплоди – у глибші.
Для вигонки цибулі-сіянки на зелень краще пристосувати невелику 10-літрову діжку. Заповнити її сумішшю, а в клепках (через одну) просвердлити по шість отворів діаметром 2-3см, в які вставити цибулини, висадити їх у верхній шар ґрунту. Місця така діжка займе небагато, але в ній одночасно може рости сто цибулин.
Потрібно пам’ятати: чим рідше ростуть рослини, тим вони кращі. У темно-зеленій рослині вітамінів у 2-3 рази більше, ніж у блідо-салатній.
Денного світла в зимовий період рослинам, звісно, не вистачає. Тому їх треба підсвічувати 14-16 годин на добу. Щоб рослини не витягувалися, підсвічувати їх краще згори – перпендикулярно. Для ящиків, зроблених на ширину підвіконня, двох люмінесцентних ламп (40-60 Ват) цілком достатньо.
Словник садівника
Вегетативний гібрид – рослина, яку одержано шляхом зрощення двох рослин різних сортів і яка успадкувала їхні ознаки.
Вегетативні підщепи – однотипні підщепи різних видів рослин, що легко вкорінюються або дають велику кількість кореневої порослі.
Вегетативне розмноження – утворення нової рослини з частин материнського дерева чи куща шляхом прищеплення, укорінення відростків, живців, утворення нових цибулинок тощо.
Вовчки (жирові пагони) – сильнорослі однорічні пагони, що виростають із сплячих бруньок на стовбурі та товстих гілках крони і найчастіше ростуть вертикально, іноді за літо досягають 1-2 метри і більше. Поява вовчків – свідчення порушення рівноваги між кореневою системою і надземною частиною. Причини: неправильні та сильні порізи, поломки. Заходи усунення: вкорочення на 1/3 та легке переламування на половині з метою перетворення на плодові гілки.
«Врозщеп» – спосіб щеплення, який застосовують для перещеплення плодових дерев старшого віку, коли діаметр перещеплюваних гілок значно більший від товщини живців. Такі гілки мають досить товсту кору, і перещеплення їх іншими способами вдається погано.
За вікном - мороз, а в кімнаті - квіти
У листопаді продовжують квітувати деякі кімнатні рослини. Це бальзаміни, колумнеї, бромелієві, сенполії, пеларгонії, бегонії, гібіскуси. Їх треба регулярно поливати, підживлювати, видаляти квіти, що відцвіли, обприскувати, уважно оглядати і видаляти шкідників.
Листопадні рослини (фуксії, кімнатні гортензії, гранати, датура) добре зимують у підвалах чи в найпрохолоднішому місці будинку. Але в цих місцях температура повітря не повинна бути нижчою 0 градусів. Обов’язково слід подбати, щоб поверхня ґрунту і самі рослини не уразилися грибком – пліснявою, який до весни може повністю знищити рослину. Тому рослини треба добре обсипати товченим деревним вугіллям, а ґрунт накрити шаром до 1см товщиною.
Декоративні папороті потребують світла і вологи, тому їм вибирають відповідне місце і щодня обприскують. Поливати їх треба регулярно, щоб земля не пересихала. Кімнатні папороті необхідно берегти від холоду, але слід пам’ятати, що за дуже високої температури та вологості можуть виникнути грибкові хвороби, ураження іншими шкідниками. Треба оберігати їх і від прямих сонячних променів. Не люблять папороті й протягів, хоча й потребують свіжого чистого повітря. Поливати їх треба водою, яка абсолютно не містить вапна – дощовою або талою. Якщо листя папороті зів’яло від пересушування, то навіть за рясного поливу воно вже не оживе.
Зберігаємо саджанці для хорошого врожаю
Найкраще сховище – підвальне приміщення з температурою повітря взимку від 0 градусів до мінус 1-2 і вологістю повітря 75-80 відсотків. Перед закладанням саджанців на зимове зберігання необхідно ретельно їх оглянути. Якщо виявлено механічні пошкодження коренів чи бічних пагонів, такі ділянки видаляють до здорової тканини, а на всіх кореневих закінченнях поновлюють зрізи. Наявне листя обривають, не травмуючи бруньок. У приготовлений слабкий розчин марганцівки (світло-малинового кольору) занурюють кореневу систему на 5-10хвилин. Потім у відведеному місці вертикально встановлюють саджанці по одному рядками і присипають корені вологим піском, торфом або тирсою.
Упродовж зимового зберігання за саджанцями уважно доглядають: коли підсихає пісок (торф, тирса), його зволожують, знижується вологість повітря – у підвалі ставляться ємкості з водою або розвішують шматки мокрої тканини.
Добре зберігаються саджанці в поліетиленових пакетах, куди вливають 0,5л води. У кожний такий пакет ставлять після попередньої підготовки 10 саджанців і щільно його зав’язують або запаюють. Пакети тримають у приміщенні з температурою мінус 1-3 градуси.
Час заготовляти живці для весняного щеплення
Після опадання листя з дерев знімають муміфіковані плоди, зимуючі гнізда шкідників: у непарного шовкопряда це жовтувато-сірі подушечки діаметром 2-3см, з тонким павутинистим покривом, які кріпляться на корі в основі стовбура, на пеньках, нижній частині паркану; у кільчастого шовкопряда – срібло-сірі кільцеподібні яйцекладки по 200-300 яєць навколо пагонів.
До замерзання ґрунту важливо зробити вологозарядковий полив дерев та ягідних кущів, у тому числі й суниці. Під кожне плодоносне дерево необхідно влити не менше 100-120л води, під кущі й молоді деревця – 60-80л, на 1кв.м суничника – 20-30л.
Молоді дерева для захисту від морозів та від гризунів треба обв’язати стеблами соняшника, кукурудзи, очеретом, ганчір’ям, руберойдом, обгортковим папером, іншими щільними матеріалами. Щоб не вимерзла коренева система, доцільно пристовбурні смуги прикрити торфом, компостом, іншою мульчею шаром 10-15см.
Після перших заморозків мульчують і суничник торфом, перегноєм, тирсою, листям.
У цей час знімають виноградну лозу укривних сортів з підпор, укладають компактно навколо штамба і присипають сипким матеріалом (перегній, торф, тирса), а зверху – шаром ґрунту з урахуванням глибини промерзання.
Потрібно не забути вкрити також троянди та інші декоративні культури.
Кінець листопада – початок грудня – час заготовляти живці для весняного щеплення. Їх зберігають у нижньому відсіку холодильника, загорнувши у вологу тканину і целофановий мішечок, або у прохолодному погребі у зволоженому піску.
Саджанці дерев і кущів для весняного садіння зберігають у прикопах. Для цього копають траншею глибиною 40-60см, в неї укладають саджанці вертикально чи з нахилом, коріння присипають ґрунтом, який дещо ущільнюють і добре поливають. У зоні коріння насипають ще шар мульчі.
Народ каже…
-Місяць яскравий – до ясної погоди, блідий, затуманений – до снігу.
-Поява комарів у листопаді обіцяє м’яку зиму.
-Як листопад дерев не обтрусить – довгою зима бути мусить.
-Перший міцний сніг вночі випадає.
-Пізньої осені вітри зі сходу – весна буде холодна.
-Прилетіли ворони – будуть приморозки.
-Якщо восени рано нанесе снігу, то й весна буде ранньою.
-Михайло (21 листопада) завжди на білому коні приїжджає.

Розділ новин: 

Коментарі