Липень – найспекотніший місяць літа, який обдаровує нас і овочами, і ягодами, і фруктами. Головна турбота городника у цей місяць – збирати щедрий врожай. У відкритому ґрунті вже повним ходом достигають огірки, помідори, рання картопля, капуста, кабачки. Коли зелень наливається соком, це найкращий час для збирання цілющих рослин. Одна з постійних турбот городника – прополювання ділянок. Розпушуємо ґрунт у міжряддях, продовжуємо проріджувати моркву, петрушку, червоні буряки, редьку. Так як місяць зазвичай спекотний, рослини особливо потерпають від нестачі вологи, тому особливо важливим є полив. Також у липні овочам дошкуляють шкідники і хвороби, тож доводиться витрачати чимало часу і зусиль, аби їх знешкодити. Багато роботи й у квітнику: поливати, розпушувати ґрунт, підживлювати, підв’язувати, компостувати, обрізувати, обприскувати і пересаджувати.
Що робити, якщо листя на помідорах почало скручуватися
Причин згортання листя у помідорів дуже багато. Але за характером скручування можна точно вгадати, чим це спричинено.
PКрутиться догори «човником».
-Картопляна попелиця, яка сидить на стеблах і, незважаючи на дрібні розміри, скручує листя догори. Потрібно обприскати помідори будь-яким препаратом від колорадського жука. Тільки не треба зловживати обприскуваннями. Листя не випрямиться, і мушка продовжить сидіти, просто вона вже суха.
-Другий «шкідник» – погода. Взагалі-то помідори – рослини помірного клімату, їм протипоказані занадто холодні ночі й занадто спекотні дні. Якщо вдень температура піднімається вище +35 градусів С, то листя скручується в човник. Погіршує «хворобу» нестача вологи – ґрунт тріскає і рве коріння. Тому, крім скручування, можуть проявитися й ознаки нестачі мікроелементів. Замульчуйте ґрунт соломою або лушпинням.
PЛистя крутиться донизу.
-Це небезпечніше. Можливо, це перший симптом бактеріального раку. Якщо нижні листки скручуються, буріють і потім засихають, – це точно він. Не впевнені в діагнозі – зріжте одне із стебел. На зрізі буде видно буре кільце. Це судини, «забиті» бактеріальним раком. Такі рослини треба видаляти. Однак якщо кільця немає, то не поспішайте корчувати ділянку з помідорами.
-Закручує листя помідорів донизу ще й нестача фосфору, бору та інших мікроелементів. Тут можна спробувати визначити, який елемент в дефіциті, а можна просто пройтися по всіх, підгодувавши рослини комплексними добривами з мікроелементами.
Виростимо авокадо з кісточки
Авокадо є найпоживнішим фруктом у світі. У ньому міститься жир, який легко втирається у шкіру і є цінною складовою косметичних засобів. Авокадо, або алігаторова груша, – тропічне дерево заввишки 6-20м. Зрозуміло, що у наших кліматичних умовах цю рослину вирощують як кімнатну. Як же це зробити?
Перш за все відберіть здорову неушкоджену насінину, замочіть її у воді температурою +40…52 градуси на 30 хвилин (ця процедура допоможе уникнути розвитку кореневої гнилі). Гострим чистим ножем зріжте шар кісточки близько 1см на загостреній стороні насінини. Занурте зріз у розчин будь-якого фунгіциду. Посадіть насінину у горщик діаметром 15см з піщаним ґрунтом таким чином, щоб зрізаний кінець розмістився трішечки вище поверхні субстрату. Горщик з насіниною поставте у світле (але ні в якому разі не під пряме сонячне проміння) тепле місце з температурою 18-20 градусів. Ґрунт постійно зберігайте вологим, але не мокрим, щоб не спровокувати загнивання.
За таких умов проростання буде відбуватися протягом 3-4 тижнів. Коли рослина досягне 30-40см, пересадіть її у більший контейнер. Авокадо досить швидко росте, і вже за перший рік ви можете отримати рослину заввишки 1м, однак надалі ріст сповільнюється.
Вирощуйте своє деревце по можливості в садку влітку, а на зиму переносьте до приміщення. Завжди розміщуйте контейнер з авокадо на добре освітленому місці (без прямих сонячних променів) і в добре дренованому ґрунті. Ця рослина не любить, коли «її ноги мокрі», тому іноді припустиме легке пересихання ґрунту між поливами. При сухому повітрі обприскуйте. Не забувайте, що молодим деревам потрібне тільки легке підживлення, тому підживлюйте його двічі – один раз навесні і ще раз влітку. Пересаджуйте рослину по мірі росту в більші горщики, а при можливості – в діжку.
Авокадо, вирощене з насінини, за оптимальних умов починає плодоносити через 5 років.
Лікуємо рослину тим же, чим і людину
Йод
Відомо, що йод – чудовий антисептик. Отож, він досить ефективний у профілактиці хвороб рослин, особливо усіляких гнилей. Розчином 5-10 крапель йоду на 10л води рекомендують обприскувати полуницю і суницю перед цвітінням. Ця проста процедура позбавить їх від сірої гнилі та активізує життєві сили. Обприскування проводять 2-3 рази з інтервалом у 10 днів.
Розчином однієї краплі йоду на 3л води один раз поливають розсаду помідорів, щоб збільшити продуктивність і майбутні розміри плодів. Після висадки розсади у ґрунт можна зробити йодну підгодівлю ще раз, додавши у відро з водою 3 краплі йоду. Норма поливу: літр під кущ.
Якщо змішати в 10л води 40 крапель йоду з літром сироватки і столовою ложкою перекису водню, вийде чудовий засіб для боротьби з ненависною фітофторою. Додавши до 9л води літр нежирного молока і 10-12 крапель йоду, отримують розчин, що знищує неправдиву борошнисту росу на огірках. Крім того, йод входить до складу засобів, що запобігають пожовтінню листя огірків.
Зеленка
Зеленкою можна змащувати рани рослинам при дрібній обрізці або випадкових пошкодженнях замість садового вару. 40 крапель зеленки, розчинені у відрі води, допоможуть позбавити помідори від фітофтори, а огірки – від борошнистої роси. Обприскування вишні слабким розчином зеленки сприяє кращому зав’язуванню плодів.
Аспірин
Аспірин входить до складу одного із засобів боротьби з борошнистою росою аґрусу і смородини.
Глюкоза і вітамін B1
Ці вітаміни використовують для підгодівлі квітів. П’ять разів з інтервалом у два тижні рослини підживлюють розчином: 5мл глюкози і 1мл вітаміну B1 на 5л води.
Борна кислота
Борна кислота – найкращий помічник при поганому зав’язуванні плодів. Розчином борної кислоти (2г розвести в 0,5л води, а потім довести воду до 10л) можна обприскувати всі рослини для стимуляції зав’язі.
Перекис водню
Для знезараження насіння його замочують у 10% розчині перекису 20 хвилин, а потім промивають водою і висушують. Якщо ви впевнені, що ніяких патогенних організмів на вашому насінні немає, то можете використовувати перекис водню як стимулятор росту. В цьому випадку насіння необхідно замочувати 12 годин (насіння, яке важче сходить, наприклад, петрушки, моркви чи буряка, – на 24 години) в 0,4% розчині перекису. Після цього так само промити і просушити до сипучого стану. Така обробка сприяє швидкій схожості, збільшенню врожайності й підвищенню імунітету рослин. Перекис може допомогти і при боротьбі з фітофторозом. Столова ложка перекису на відро води з додаванням сорока крапель йоду (або без нього) – готовий розчин для профілактичного обприскування помідорів.
Кожному овочу – свій полив
Морква. На початку росту морква поливається раз на два тижні, в період формування коренеплодів – 1 раз на тиждень, а в посушливе літо – 2-3 рази.
Огірки. Під час цвітіння і плодоношення полив повинен бути по 6-12л на квадратний метр кожні 2-3 дні. Температура води для поливу огірків повинна бути 23-25 градусів С. У прохолодну погоду огірки слід полити гарячою водою, підігрітою до 55 градусів С. У спекотне посушливе літо огірки можна поливати щодня рано-вранці або ввечері, після заходу сонця.
Позбавляємося від колорадського жука без хімії
Попіл. Картопляні кущі рекомендується запилювати просіяним попелом, краще березовим. На сотку картоплі застосовують 10кг попелу. Запилення можна проводити 3-4 рази за літо.
Полин. Міцний багатоденний настій полину також дає хороший результат. Стебла рослини засипають на 1/3 відра і потім заливають гарячою водою. Настоюють 2-3 дні, проціджують і обприскують цим розчином посадки картоплі.
Скошування. Раннє скошування або зрізання бадилля картоплі за 1-2 тижні до збирання врожаю і його знищення позбавляє колорадського жука харчування в той період, коли він готується до зимівлі.
Бадилля помідорів. Настій подрібненого листя помідорів заливають теплою водою (з розрахунку 1кг на відро води), дають настоятися 3-5 годин, добре розмішують, проціджують, додають 30-40г розчиненого господарського мила.
Залізна пастка. Значну частину колорадського жука на дачній ділянці можна знищити після збирання картоплі, коли бадилля вже висохло. Для цього використовують лист покрівельного заліза або поліетиленової плівки. На нього розкладають відходи від переробки картоплі (наприклад, загнилі бульби або картопляні очистки), розчавлюють до кашоподібного стану, розмазують по аркушу і залишають на добу на городі. Таке частування припаде до смаку всім жукам, що не пішли на зимівлю у ґрунт.
Глибоке перекопування. Воно сприяє загибелі колорадських жуків, які сховалися в землю на зимівлю. Корисно вносити при перекопуванні лушпиння цибулі та часнику.
PГрядка-приманка. Щоб жуки не втекли на зимівлю, можна в липні посадити трохи картоплі для приманки. Жуки збираються на її молодому бадиллі, де їх можна знищити вручну.
Колорадська отрута. Потрібно зібрати повну літрову банку дорослих жуків. Для цього необхідно взяти ємність 20л, висипати туди всіх жуків і залити водою, ємність закрити. Мертві жуки будуть ще довго плавати на поверхні, а потім поступово починають опускатися на дно. Через тиждень отрута готова. Застосувавши її нерозбавленою, можна спалити бадилля і коріння картоплі, тому рекомендують розбавляти водою.
Знищити бур’яни без хімії просто
Щоб знищити бур’яни без гербіцидів, використовуйте сіль і оцет. Приготуйте розчин: 3,8л оцту, 1/2 склянки солі, кілька крапель будь-якого рідкого миючого засобу (щоб краплі розчину прилипали до бур’янів). Добре перемішайте.
Найефективніше ця суміш працює у спекотний сонячний день, коли дощу не очікується, принаймні, протягом 24 годин.
Обприскайте бур’яни вранці, й уже ввечері ви побачите результат.
Важливо: ця суміш вбиває всі рослини, що вступають з нею в контакт, так що використовуйте з обережністю. Ще вона вимиває з ґрунту поживні речовини, тому переважно її використовуйте для таких місць як під’їзні шляхи, внутрішні дворики, доріжки і т.д., там, де немає культурних посадок.
Використовуйте для обробки бур’янів 15-20% оцет. Якщо брати 5%, то може знадобитися повторна обробка.
Народ каже…
Послаблення дощу надвечір провіщає поліпшення погоди.
Квіти здалеку пахнуть – буде вітер.
Хмари білі й блискучі – можливий град.
Глухий грім – на тихий дощ, грім лункий – на зливу.
Земляні черв’яки виповзають нагору – буде дощ.
Якщо комарі літають роєм – буде гарна погода.
Якщо веселка пролягла зі сходу на захід – на погожу днину, із півночі на південь – на негоду.
Вечірня роса – перша прикмета ясної погоди на завтрашній день.
Удень вискакує риба з води – бути дощеві.
Реклама
У липні: доглядаємо за овочами, ягодами, фруктами, зволожуємо ґрунт, боремося із шкідниками, збираємо врожай
Розділ новин:
Коментарі