Квітень для квітникарів і городників – це місяць особливий, адже саме в цей період необхідно виконати чи не найбільший обсяг робіт на ділянках в саду, квітнику, в оранжереї, теплиці й навіть у кімнаті. Квітень – пора весняного садіння кущів і дерев. Робити це треба у першій декаді місяця, до початку сокоруху. Якщо ж ви вирішили створити газон біля будинку, то цю роботу теж треба починати у квітні. Цей місяць – найкраща пора для пересаджування кімнатних рослин: вони чудово приживаються, швидко відновлюють ріст і цвітіння. У квітні саме час забезпечити наступний хороший врожай, вибравши якісне насіння для зелені, овочів, квітів, а також саджанці для кущів.
«Хочете хороший врожай – налаштуйтеся на позитив»
Впевнена досвідчений продавець-консультант Віра Курило.
Однією із запорук хорошого врожаю є якісне насіння. Здебільшого люди обирають його, виходячи з власного, перевіреного досвіду, а також прислухаються до порад друзів та продавців-консультантів, яким довіряють.
Віра Курило – досвідчений продавець-консультант магазину «Данко». Майже усі її клієнти – постійні, які щороку приходять до неї по пораду, а також по насіння.
-У нас представлено насіння рівненської фірми «Агровест» і голландських – «Ріва» та «Ледаагро». Усі вони користуються стабільним попитом у покупців. Вітчизняне насіння є подекуди дешевшим, але різниця в ціні здебільшого незначна. В основному буває так, що людина, яка раз придбала голландське насіння, купує його щороку, адже не має жодних сумнівів у його якості. Українське насіння теж хороше, воно здебільшого сортове, а голландське – гібридне.
-Чи люблять володимир-волинці експериментувати на своїх городніх ділянках?
-Так, для любителів новинок є таке рідкісне насіння, як, наприклад, овоч пепіно, який нагадує баклажан із смаком ананаса, а також люфа – її використовують у косметичних цілях. Є і екзотичний огірок-диня. Все це хоч і екзотичне, та добре вирощується у наших кліматичних умовах. Незвичним є для нас і насіння картоплі, але треба зауважити, що, на відміну від картоплі, яку ми висаджуємо з минулорічних бульб і вони є вже важко навіть сказати в якому поколінні, насіння картоплі дає змогу виростити елітний овоч першого покоління.
Популярними серед наших жителів є і численні лікарські трави, а також різноманітні квіти та ягідні кущі.
Перш за все потрібно пам’ятати: висіваючи насіння, треба бути позитивно налаштованим і впевненим, що все зійде і дасть добрий врожай. Якщо людина налаштована невпевнено, негативно, то ця негативна енергія передається рослині. Треба вірити: все, що ви посадили, дасть хороший врожай.
Обробка картоплі перед посадкою: плюси і мінуси
Чи варто обробляти картоплю хімічними засобами перед посадкою? Цим питанням переймаються майже усі городники, адже воно є дуже важливим та викликає суперечливі думки. Негатив у тому, що обробляється картопля хімічними засобами, а це суперечить мрії, напевно ж, більшості дачників і городників вирощувати абсолютно чисті овочі. Також зустрічаються відгуки тих, хто обробляв картоплю хімічними засобами перед посадкою, про те, що її смак змінюється, і немає гарантії, що врешті-решт ви не будете їсти картоплю з хімією. Позитив обробки в тому, що все ж вона дає захист картоплі від жуків і всіляких хвороб. Більшість тих, хто обробляє картоплю, запевняють, що отримують хороший врожай, гарну і смачну картоплю і при цьому витрачають менше зусиль на догляд за картоплею.
А ось обробка картоплі перед посадкою сумішшю мінеральних добрив і попелом бажана. Це допоможе прискорити проростання бульб і посилить їхні захисні механізми. Досвідчені городники також радять перед посадкою бульби картоплі мити марганцівкою, це сприяє проростанню сильних паростків та посиленню захисних сил бульб.
Можна зробити захисно-стимулюючу суміш: у десяти літрах води розчинити чайну ложку борної кислоти, чайну ложку мідного купоросу і чайну ложку марганцівки. Відібрані вже трохи пророслі бульби акуратно укладаємо в сітку і опускаємо в суміш на п’ятнадцять хвилин, потім виймаємо, даємо стекти воді та припудрюємо всі бульби попелом з деревини.
Сіємо редиску і доглядаємо за нею
Однією з перших на весняному столі з’являється соковита редиска. Вона є природним миючим засобом для травної системи, допомагаючи усунути застій їжі й вивести токсини, накопичені протягом довгого часу. Через високий вміст вітаміну С та ефект чистки регулярне споживання редиски може допомогти запобігти вірусним інфекціям.
Дану культуру можна вирощувати, починаючи з квітня і закінчуючи у вересні. Особливість редиски — вона холодостійка і чудово готує землю до посадки інших рослин. Весняне висівання редиски дає можливість отримати урожай до того, як настане час садити інші культури. Навіть коли на городі мало місця, якщо сіяти редиску з 20-денним інтервалом, на столі ці коренеплоди будуть постійно.
Починають сіяти редиску з кінця березня по квітень: ґрунт повинен бути дуже вологим. Якщо земля має мало вологи, то коренеплоди потріскають. Перед посадкою ґрунт удобрюють торфом або перегноєм, можна попелом. Сіють редиску густо, а коли сходи з’являються, її проріджують до відстані 5см. Догляд полягає у проріджуванні, а якщо цього не робити, то зелена частина буде створювати тінь і спровокує раннє стрілкування.
Поливають редиску щодня, а у спекотні дні бажано дощувати і листя. У міру висихання ґрунту його необхідно рихлити, а рослини – підгортати. Перший урожай зазвичай збирають через місяць після висівання. Після того, як грядка звільниться, можна сіяти чергову партію насіння.
Посадіть біля капусти чорнобривці – і позбудетеся тлі
Дуже важливо, що ви посадите поруч з капустою: посадивши часник, можна вберегти її від капустяної мухи, а базилік, кріп і помідори позбавлять культуру від попелиці. Чабер і шавлія виженуть капустяну совку, а бораго — злякає слимаків. Якщо недалеко від капустяної грядки будуть рости гіркий полин, перцева м’ята і пижмо, то вони врятують рослину від капустяної мухи і гусениць капустяної білянки.
Крім того, рекомендується висаджувати поруч з грядками капусти чорнобривці, календулу або настурції, які відлякують від рослин тлю, капустяну муху, міль та совку. Допоможуть у цьому випадку і морква, петрушка, пастернак, кмин, селера, що приваблюють до себе корисних комах, які поїдають шкідників капусти.
Найбільш неприємним шкідником капусти, на думку деяких овочівників, є попелиця. Листя рослин, уражене шкідником, починає скручуватися, покривається світло-жовтими плямами, на яких можна побачити зеленуваті колонії попелиці. З попелицею можна боротися за допомогою відвару цибулиння і настою бадилля помідорів. Допомагає і обприскування капусти настоєм чистотілу (3-4 кг трави на відро води, настоюють добу), ромашки аптечної (1кг сухого листя і квіток на відро води, настоюють 12 годин), тютюну (400г на відро води, настоюють дві доби) або часнику (50г подрібнених зубців на відро води, настоюють добу).
Весняна капустяна муха з’являється в городі, коли зацвітає бузок, і відразу ж починає відкладати яйця біля основи стебла капусти. Відроджені личинки вгризаються в корінь, проникають в качан. Пошкоджені рослини відстають у рості, листки в’януть і набувають бузково-фіолетового кольору. Для захисту культури від шкідника під час посадки рекомендується ущільнювати ґрунт навколо стебла. Крім того, необхідно постаратися висаджувати розсаду в ранні терміни, щоб до моменту вильоту мух стебло загрубіло і стало недоступним для личинок.
Найпростішим способом боротьби з цим шкідником є знищення яєць мухи. Для цього від кореневої шийки рослини на 15см відгрібають землю і підсипають натомість свіжу, взяту з міжрядь. Цю процедуру повторюють кілька разів у період, коли мухи відкладають яйця.
Допомагає підгортання капусти і запилення ґрунту навколо рослин сумішшю попелу з тютюновим пилом, висушеними рослинами ромашки.
Щоб капуста не хворіла і не уражалася шкідливими комахами, за нею треба доглядати: дотримуватися сівозміни, боротися з бур’янами, вапнувати ґрунт, проводити підживлення рекомендованими добривами, вчасно висаджувати розсаду.
Не варто забувати також, що білокачанна капуста дуже чутлива до родючості, вологості ґрунту. Вважається, що для утворення качана масою 2кг рослині потрібно близько 200л води. Правда, перезволожених земель культура не переносить.
Пересаджуємо вазони правильно
У квітні кількість сонячного світла збільшується. Кімнатні рослини починають інтенсивно рости.
Цього місяця рослини продовжують пересаджувати. Пересаджені екземпляри, а також вкорінені живці спершу поливають помірно, регулярно обприскують і притіняють від сонячних променів. З появою нових сильних пагонів рослини виставляють на світле місце і збільшують полив. Також перед підгодівлею рослин землю потрібно рясно полити водою.
Весняне сонце може виявитися надмірним для багатьох рослин, особливо розміщених на вікнах південної і південно-східної сторони. Притіняти їх найкраще марлею, тюлем, поліетиленовою плівкою.
При пересаджуванні рослин потрібно дотримуватися декількох правил:
1.Здорові рослини треба пересаджувати тоді, коли коренева система повністю обплітає ґрунт.
2.Наймолодші рослини (1- або 2-річні) потрібно пересаджувати щороку. Старі можна рідше – кожні 2 або 3 роки (все залежить від темпу росту і заповнення горщика корінням).
3.Не потрібно тривожити рослину під час цвітіння.
4.Перед тим, як здійснювати пересадку квітів, необхідно вибрати ґрунт, який більше підходить для цієї рослини.
5.Горщик, у який пересаджуєте кімнатні рослини, має бути на розмір більший за попередній. Якщо квітка росте швидко – на 2 розміри. Найкраще хатні квіти ростуть у керамічних горщиках.
6.Квіти з магазину відразу пересаджувати не треба, вони повинні освоїтися 1-2 тижні.
7.Не піддавайте деякий час квіти впливу прямих сонячних променів, тому що вони дуже ослаблені.
Народ каже…
-7 квітня – якщо на Благовіщення гроза – буде тепле літо і щедрий врожай горіхів. Який цей день, такий і кінець місяця.
-23 квітня сонце у туманному колі – хліб буде дорідний.
-Якщо першою викинула листя береза – небо влітку буде ясним, повітря – теплим, а якщо вільха – бути літу прохолодним, дощовим.
-Якщо з берези тече багато соку – бути літу дощовому.
-Пізня весна гарантує, що влітку переважатиме добра погода.
-Коли квітень з водою, то травень – з травою.
-Перша зелень на березі – орний шар ґрунту прогрівся на 7 градусів. Настав час садити картоплю.
-Зацвіла, загустіла сережками осика – сигнал городникам, що можна висівати буряки і моркву.
-Зацвіли терен і вишні – можна сіяти кукурудзу.
-Зазеленів березовий гай – треба поспішати садити дерева.
Словник садівника
Кільцювання – один із заходів формування крони. З метою отримання росту гілки на неї накладають кільце з дроту, плівки, шпагату або вирізають шматочок кори шириною (залежно від сили росту гілки) до 1см. При знятті кільця кори спочатку на гілці роблять два кільцеві паралельні надрізи кори, а потім розрізують кору впоперек і знімають кільце з гілки.
Копулірування – спосіб щеплення рослин, при якому прищепа і підщепа, як правило, мають однакову товщину. На підщепі та прищепі роблять однакової величини зрізи. Потім їх з’єднують, а місце щеплення обв’язують ликом, плівкою чи іншим матеріалом.
Кордони – так у садівництві прийнято називати крони особливої форми або й цілі ряди плодових дерев, які виконують в основному роль огорожі, а отримання з них плодів – другорядне завдання, хоча врожайність кордонів за вмілого формування та догляду досить висока.
Мірабелі – група сортів сливи із середніми або дрібними плодами, округлими, золотисто-жовтого забарвлення і чудового смаку.
Мульчування – вкривання поверхні ґрунту перегноєм, торфом, прілою соломою, компостом, листям, папером тощо з метою стримування випаровування та захисту рослин (у першу чергу їх коренів) від підмерзання.
Коментарі