Ось і почалася зима. Зовсім скоро Новий рік. На вулицях міст і сіл – передсвяткова суєта, а в саду все застигло в очікуванні весни. У садівника в грудні турбот небагато, можна відпочити від нелегкої роботи в саду, помріяти про майбутнє літо. І все ж знаходяться справи і в цей час. Особливу увагу потрібно приділити деревам, хвойникам, боротьбі з гризунами. Зараз дуже вдалий час для зберігання посадкового матеріалу теплолюбних багаторічників (гладіолусів, жоржин тощо), а довгими зимовими вечорами добре почитати літературу із садівництва, почерпнувши звідти багато різноманітних корисних порад на зараз і тих, що знадобляться навесні та влітку.
«Синички – то мої красуні, я не можу залишити їх голодними взимку»
Почалася зима, а з нею прийшли холоди. Приємно дивитися, як летять сніжинки і вкривають білосніжною ковдрою землю. Але від холоду потерпають птахи і тварини. Найгірше ж, коли додається ще й голод. Єдина надія у представників фауни – на небайдужих людей.
Одним із таких свідомих добрих жителів нашого міста є пенсіонер Віктор Решотка. Чоловік має хобі – садівництво та городництво, каже, що дуже любить висаджувати щось нове. Ось і цього року посадив горіх. На жаль, хтось зламав молоде гілля деревця. Та він не полишає надії виростити горіх із великими плодами. З настанням зими пенсіонер поєднав дві добрі справи. Аби недоброзичливці не пошкодили горіх та водночас щоб нагодувати синичок, він власноруч приєднав годівницю до молодого гілля. Регулярно чоловік вивішує синичкам, яких ніжно називає своїми красунями, сало, а також насипає пшоно та інші крупи. Отож, щодня під вікном синички радо вітають свого годувальника.
Запасіться цибулинням
Дієвим засобом проти попелиць, павутинних кліщів, медяниць, плодожерок, гусениць совки й інших шкідників є настій лушпиння цибулі.
Водночас цим бактерицидним препаратом поливають землю, щоб знищити патогенну мікрофлору. Тому протягом зими збирайте золотисту луску пекучих овочів. Наповнені картонні коробки зберігають у сухому провітрюваному приміщенні. Навесні та влітку згадані відходи кухні захистять ваш сад і город.
Щоб бульби не згнили
Хоча б зрідка, 1-2 рази на місяць, оглядайте бульби, цибулини, кореневища гладіолусів, бегонії, монтбреції, анемон, жоржин, канн та інших теплолюбних рослин. Видаляйте хворі рослини чи вирізайте і дезінфікуйте невеликі осередки ураження гнилизною. При необхідності провітрюйте ящики, в яких вони зберігаються. Намагайтеся підтримувати в місці зберігання оптимальний температурний режим.
Особливо уважно стежте за станом бульб жоржин. Коли в місці їх зберігання вологість занадто висока, на бульбах можуть розвиватися грибкові хвороби, і якщо вчасно не вжити заходів, то пухнастий міцелій грибів може покрити всю рослину і навіть навколишні предмети, викликаючи загнивання бульб. Розвитку та поширенню цих хвороб сприяє спільне зберігання жоржин з овочами і картоплею, а також погано промитий, брудний, не продезінфікований, пісок. При появі ознак грибкових захворювань загнилі частини рослин потрібно вирізати, бульби просушити і опудрити фундазолом, а місце зберігання опилити гашеним вапном або попелом з деревини.
Виноград утеплюють землею
При зниженні температури до -16-18 градусів починають вимерзати вічка й коренева система винограду, вражається деревина однорічних пагонів. Тому на зиму виноград вкривайте (особливо теплолюбні сорти).
Напередодні холодів обрізані рукави знімають зі шпалер та обробляють розчином залізного чи мідного купоросу, що запобігатиме розвитку грибка. Відтак їх слід укласти в заздалегідь викопані траншеї завглибшки 15-20см і пришпилити скобами до землі. Поклавши зверху дошки або шматки шиферу (у формі жолобків), присипте ґрунтом. Утворений навколо ліан повітряний прошарок перешкоджатиме закисанню.
Ще деякі господарі встановлюють над розстеленою по поверхні лозою дуги та натягують поліетиленову плівку. В таких тунелях ягідники також почуватимуться затишно.
Поява стрілки – ознака доброго розвитку, але її треба відірвати
-Для дифенбахії не бажане надто сухе повітря у приміщенні, тому її потрібно часто обприскувати і раз на тиждень обмивати листя.
-Рослина досить світлолюбна, однак пряме сонячне світло може їй зашкодити. Чудово почувається дифенбахія на відстані одного-двох метрів від вікна при розсіяному світлі. Якщо створені умови рослині підходять, то невдовзі вона зацвіте.
-Неочікуваний момент: з одного боку, якщо з’явилася стрілка із пуп’янком, це означає, що рослину добре доглядають. Проте, як би шкода не було, потрібно її одразу відламати, адже цвітіння виснажує дифенбахію, а уся краса її – у листі.
-Верхівки з листям зрізають приблизно на 1,5 – 2см під вузлом, адже стебло рослини через певний час оголяється і її треба час від часу омолоджувати.
-Будьте обережні: сік, що виділяє дифенбахія, отруйний, і потрапляння на слизові оболонки може викликати сильне подразнення. Щоб уникнути проблем, потрібно обережно змити його теплою водою і змащувати зріз таблеткою активованого вугілля.
-Зауважте: верхівка дифенбахії добре вкорінюється у воді, тому таким чином її треба розрощувати.
-Протяги, низька або надто висока температура, сухе повітря та застояна у горщику вода можуть спричинити всихання кінчиків листя. Якщо листя сохне або в’яне – потрібно пересадити рослину. Та найкращий для цього час – початок весни.
Цибуля допоможе віднадити мишей
Навіть якщо ви живете далеко від ділянки, постарайтеся хоча б 1-2 рази на місяць приїхати в сад. Перевірте, чи добре вкриті снігом посадки багаторічників. Якщо його шар невеликий, перекиньте на посадки сніг з доріжок. Особливої уваги вимагає альпійська гірка. Під час відлиги або сильного вітру її верхівка і схили, особливо з південного та західного боків, можуть оголитися. У таких випадках на них обов’язково перекиньте сніг з доріжок або вільних від рослин ділянок (але в жодному разі не з газону і не з-під дерев та чагарників).
Стягніть шпагатом або обмотайте покривним матеріалом хвойники з компактною кроною (ялівець туя, кипарис), інакше сніг може їх розламати. Багато хвойників, особливо молодих, висаджені попереднього року, взимку страждають від сонячних опіків, тому їх теж потрібно обв’язати ялиновим гіллям або руберойдом.
Якщо в саду є щурі, миші або в нього можуть проникнути зайці, обв’яжіть стовбури і нижні гілки дерев та чагарників, особливо молодих, ялиновим гіллям, руберойдом або іншим захисним матеріалом. Для порушення мишачих ходів корисно періодично втоптувати сніг біля стовбурів. Для боротьби з гризунами в недоступних для птахів і домашніх тварин місцях потрібно розкласти отруєні приманки. Особливо си миші можуть ушкоджувати взимку посадки дворічників (турецьку гвоздику, маргаритки і ін.) та густо посаджену цибулю. У цих місцях в мишачі ходи також потрібно розкласти отруєні приманки, але краще і безпечніше поруч з посадками цих культур висаджувати рослини, що відлякують мишей, наприклад, ціноглоссум (чорнокорінь). Не люблять гризуни і запах цибулин.
У цей період в саду корисно облаштувати годівниці для птахів. Цілу весну, літо і осінь вони захищали ваш сад від шкідників, тепер настав час допомогти їм пережити важкий для них зимовий час.
Часник потрібно надійно накрити
Холодної зими висаджений озимий часник може вимерзнути. Тому напередодні стійких морозів грядку потрібно вкрити соломою, сухою гичкою, листям, сіном тощо. Аби мульчу не здував вітер, зверху треба покласти стебла кукурудзи, соняшника, обрізані гілки дерев тощо. Вони також допоможуть затримати сніг.
А з першими променями сонця біологічний матеріал прибирайте. Таким чином краще прогріватиметься земля та швидше пробиватимуться сходи.
Саджанцям – теплу накидку
Молодим деревцям персиків, абрикосів та інших теплолюбних сортів шкодить низька температура. Для цього напередодні замерзання землі біля стовбурців потрібно забити 3-4 високі кілки. Під час сильних морозів на них натягніть мішки з-під цукру, нижні краї яких пришпиліть скобами до поверхні.
Також можна обмотати опори поліетиленовою плівкою, обкласти гілками хвойних дерев, очеретом. Аби не здув вітер, зовні обв’язують шпагатом. Такий «ковпак» знімайте аж напередодні весни.
Зелені пера – цілу зиму
Цибуля-шніт швидко розпускає зелень, тому її можна вирощувати цілу зиму.
Заготовлений восени репродуктивний матеріал тримайте у погребі чи на балконі, присипавши нижню частину землею. Холодної пори кущики вносять в опалюване приміщення і висаджують у ящик із поживною ґрунтосумішшю. Тару слід розміщувати поближче до світла (на підвіконні).
Вчасно поливайте, адже від браку вологи пера погрубішають та гірчитимуть. За належного догляду інтенсивно відростають паростки. Їхній смак ніжніший і м’якший, ніж у звичайної цибулі.
З однієї рослини отримаєте два врожаї. Відтак коріння виснажується навіть при хорошому підживленні. Тож аби мати свіжу продукцію протягом усього сезону, приготуйте декілька ємкостей.
Народ каже…
-Мерехтіння зірок – ознака погіршення погоди з посиленням вітру.
-Зібралися хмари – насувається негода.
-Грудень холодний і сніжний – на високий урожай.
-На полях сніг хвилястий – будуть хліби рясні.
-Дощова зима – ознака неврожайного року.
-Зима малосніжна – літо посушливе.
-Сніг на полі лежить пагорбами, хвилями – на врожай жита.
-Багато інею на деревах – буде багато меду.
-Якщо на Варвари (17 грудня) дерева в інеї – буде добрий врожай фруктів.
-Якщо на Миколи (19 грудня) впаде великий іній – на гарний врожай хліба; піде дощ – врожай на озимину; морозяний день – на врожай хліба і городини.
-Якщо на Ганни (22 грудня) тихий і безвітряний день – буде хороший врожай садовини.
Словник садівника
Ґлеєтеча кісточкових (гомоз) – виділення клеєподібного соку з поранених місць у вишні, сливи, абрикоса та інших кісточкових. Явище небажане, адже свідчить про певні патологічні процеси, що відбуваються в деревах. Заходи боротьби: уникнення механічних поранень та пошкоджень шкідниками і хворобами, нормалізація живлення, побілка дерев вапном, вапнування кислих ґрунтів.
Гріоти (морелі) – група сортів вишні з темними аж до чорноти плодами та темно зафарбованим соком.
Грузбек – форма крони, що нагадує стрімке веретено. Має чітко виражений центральний стовбур, на якому густо розміщені обростаючі гілочки: знизу – довші, зверху – короткі. Збоку таке дерево має вигляд трикутника.
Дамасцени – група сортів сливи з плодами середнього розміру, овальні, сині, приємні на смак.
Дусени – загальна назва для середньорослих вегетативних підщеп яблуні.
Інтеркалярна вставка – так називають у садівництві невеликий, 5-30см завдовжки, живець, який вставляють при щепленні між дикою підщепою і культурною прищепою.
Інтродукція – завезення рослин (сортів і видів) з однієї далекої місцевості в іншу і впровадження їх у виробництво в нових, не властивих їм природно-кліматичних умовах.
Коментарі