Аліна Джарига,м.Володимир-Волинський
Міністерство освіти і науки України затвердило нові умови вступу до ВНЗ на 2015 рік. Багато нового є як для навчальних закладів, так і для самих абітурієнтів. Тому, щоб не виникало проблем при вступі, важливо ознайомитися з особливостями вступної кампанії заздалегідь.
Новоприйнятий Закон України «Про вищу освіту» створює багато зобов’язань стосовно вступної кампанії. Невипадково найпершою суттєвою відмінністю правил вступу до ВНЗ у 2015 році у порівнянні з попередніми роками стали зміни, що торкнулися системи зовнішнього незалежного оцінювання. Українським центром оцінювання якості освіти було прийнято рішення про застосування у наступному році принципу «склав/не склав» для тесту ЗНО.
-Основні складові формату ЗНО-2015 визначено наказом Міністерства освіти і науки України від 01.10.2014 №1120 «Про деякі питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році». Нововведенням у 2015 році стане проведення ЗНО і ДПА для всіх випускників 11 класів незалежно від того, будуть вони вступати до університетів чи не будуть, за єдиними тестами. Якщо раніше ЗНО і ДПА проводилися для всіх, хто хотів стати студентом, то тепер ця єдина державна підсумкова атестація і ЗНО будуть проводитися для всіх випускників. У тому числі буде встановлюватися мінімальна кількість балів для ЗНО, і якщо її не набрати, то тест вважатиметься не складеним. Тобто ті люди, які набирають меншу за необхідну кількість балів, не отримують сертифікат, а їхні бали не переводяться у 200-бальну рейтингову шкалу. Відповідно, якщо людина набрала більшу кількість балів, ніж мінімально встановлена, то її бали рейтингуються і переводяться у шкалу від 100 до 200: а це означає, що 101 бал – це вже прохідний бал, і він дає право вступу до вузу, - інформує спеціаліст першої категорії управління освіти Володимир-Волинської міськради Віта Апасєєва.
Встановлено перелік навчальних предметів, з яких особи, що виявили бажання вступати до вузів України у 2015 році, матимуть змогу пройти зовнішнє незалежне оцінювання: українська мова і література, математика, історія України, хімія, фізика, біологія, географія, російська мова, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська – одна за вибором). Важливо, що кожен учасник має право пройти тестування не більше, ніж з чотирьох предметів під час проведення ЗНО.
Також у 2015 році для здійснення більш якісного відбору абітурієнтів тести з української мови і літератури, математики передбачено двох рівнів складності: базового та поглибленого. Базовий рівень тесту складатимуть всі абітурієнти, незалежно від того, на яку спеціальність вони будуть подавати документи. Також базовий рівень тесту складатимуть всі випускники загальноосвітніх навчальних закладів як ДПА. Поглиблений рівень тесту з української мови та літератури складатимуть абітурієнти, що вступатимуть на спеціальності, для яких поглиблений рівень вимагатимуть правила прийому до конкретного університету.
-Новинкою цьогорічного ЗНО стало те, що під час вступної кампанії виші будуть приймати тільки сертифікати 2015 року. Тому абітурієнти, які вже складали ЗНО раніше, мусять скласти його повторно, адже недоцільно порівнювати знання випускників різних років, - розповіла Віта Михайлівна.
Зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься у квітні – липні 2015 року.
Особливої уваги заслуговує нова процедура розподілу місць державного замовлення. Відповідно до Закону «Про вищу освіту», абітурієнт подає заяву на проходження ЗНО, зазначає спеціальності та вказує вузи, у яких він бажає навчатися. Після проходження ЗНО і складання вступних іспитів автоматично по кожній спеціальності формується рейтинговий список. Місця державного замовлення підуть у ті університети, які зазначили вступники у своїх заявах, тобто бюджетні місця будуть отримувати не ВНЗ, а найсильніші абітурієнти. При цьому кожен вступник, який має право подавати 15 заяв (по три заяви у п’ять вузів), повинен виставити пріоритетність кожної заяви. Наприклад, якщо абітурієнт найбільше хоче вступити на право в Києво-Могилянську академію, то пріоритетом №1 для нього буде цей вуз, і якщо він потрапляє за своїми балами у цей виш, то всі інші його заяви автоматично анулюються.
Разом з цим в умовах прийому збережено правило для вузів встановлювати мінімальний прохідний бал. Це, наприклад, дає право «сильнішим» вузам встановити вищий прохідний бал просто для того, щоб спростити роботу з обробкою документів вступників, не приймаючи документів абітурієнтів з нижчими балами. Тому абітурієнтам, які будуть готуватися до вступу в 2015 році, треба уважно ознайомитися з відповідною інформацією про прохідні бали, яка буде розміщена на сайтах вишів.
Тепер про осіб, які зараховуватимуться за результатами ЗНО, але поза конкурсом:
-особи відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
-інваліди I та II груп та діти-інваліди віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (спеціальністю), відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”;
-особи відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
-особи відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”;
-члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах, перелік яких визначений центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки;
-чемпіони і призери Олімпійських і Параолімпійських ігор - за спеціальностями в галузі фізичної культури та спорту;
-діти військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних сил України, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, осіб рядового, начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучались до участі в антитерористичній операції, у порядку, встановленому законодавством, а також самі учасники.
Прийом документів вступників розпочнеться 10 липня, а закінчиться 1 серпня о 10:00. Списки рекомендованих до зарахування будуть оприлюднені 2 серпня.
Коментарі