«Тут повинні бути засуджені офіцери, генерали, які здійснювали котли своїм недолугим командуванням, а не судити бійців», - Надія Савченко

У вівторок, 16 серпня, відбулося чергове засідання суду у справі бійців 51-ї бригади, на яке прибула Надія Савченко, народний депутат України.
Проти 22-х бійців військова прокуратура, після року судової тяганини, склала новий обвинувальний акт. Звинувачення ті ж, тільки тепер їм інкримінують відмову від несення обов’язків військової служби за попередньою змовою групи осіб, але вже без бойової обстановки.
«Моя присутність як народного депутата має показати, що у нас в Україні є глобальна проблема. Це не проблема якогось одного суду або окремого судді, прокурора-корупціонера. Це проблема, яку допустили вищі державні чиновники, включаючи Президента як головнокомандувача, котрі свого часу не назвали війну війною, не сказали, що ворог – це Росія, не заявили про це офіційно», - переконана народний депутат.
За словами Савченко, чиновники підвели суди під монастир тим, що суди повинні розглядати справу не так, як розглядаються трибунали щодо війни, а за Кримінальним кодексом. Вона підкреслила, що це питання державного рівня і депутатам необхідно приймати законопроекти, які повинні вирішити цю глобальну катастрофу в Україні. Нардеп переконана, далі ще будуть такі випадки, бо війна триває. Вона пояснює, що люди змушені були виходити з котла і це не дезертирство. Вони не бігли з поля бою, а навпаки – йшли в тил ворога.
Новий обвинувальний акт проти бійців 51-ої бригади зачитав військовий прокурор Владислав Зубков. Прокуратурою змінено кваліфікацію з ч.3 на ч.2 ст.409 КК України. Суддя, як годиться, запитав кожного бійця, чи визнає він себе винним, проте жоден вину не визнав, і прокурору не залишилося нічого іншого, як попросити продовжити вивчати письмові докази, викликати свідків у справі та опитувати обвинувачених.
Адвокат Андрій Баришніков запропонував долучити до справи звіт слідчої комісії по Іловайську.
У клопотанні адвоката Василя Нагорного йшлося про необхідність оглянути місце вчинення злочину, тобто, південні околиці міста Свердловська Луганської області, із залученням експертів та військових фахівців. Власне те місце, де хлопці нібито відмовилися виконувати обов’язки військової служби. Прокурор зазначив, що це клопотання затягне судовий процес. Та насправді нині ця територія є окупованою «ЛНР». Суд частково задовольнив клопотання Василя Нагорного і ухвалив обмежитися переглядом відеозапису з того місця, де були хлопці у липні 2014 року, із можливим залученням спеціалістів.
Після зачитання нового акта та клопотань адвокатів суд приступив до розгляду доказів сторони обвинувачення. Зокрема дослідили накази командирів 72-ої бригади, і ряд бійців піддали їх сумніву, оскільки ці накази стосувалися не їх, бійців 51-ої бригади, а 72-ої бригади. На уточнюючі запитання адвокатів, зокрема, чи відповідав калібр наданих боєприпасів тій зброї, яку мали бійці, прокурор лише зітхав і обіцяв відповісти наступного разу. Не зміг він дати відповіді й на питання, яка висота є місцем вчинення злочину, адже відомо, що хлопці перебували на одному із териконів під містом Свердловськ. А у документах, наданих прокуратурою, є кілька висот і не названо конкретної, де було вчинено нібито правопорушення. Крім цього, один із бійців розповів, що відразу ж наступного дня, як тільки вони зайняли свої позиції, їх почали обстрілювали з «Градів» із Росії. Боєць Головій додав, що командування їм категорично заборонило знищувати колони російської техніки, які заходили на територію України.
Слухаючи хід судового засідання, Надія Савченко просто у суді зазначила, що накази командирів написані безтолково і, швидше за все, заднім числом. На її думку, якщо головнокомандувач посилає людей, він повинен їх і захистити від неправомірного суду, від полону або витягнути з полону. Посилаючи людей в бій на смерть за Україну, головнокомандувач, або командир, несе за них відповідальність. «Тому тут повинні бути так само засуджені офіцери, генерали, які здійснювали котли своїм недолугим командуванням, а не судити бійців, половина з яких – інваліди», - додала народний депутат.
Наступне судове засідання відбудеться 15 вересня об 11-ій годині.
Ярослава Вознюк, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі