«ТМО у Володимирі діятиме, і ФАПи в селах залишаться»

Про очікувану реформу медицини кореспондент «Міста вечірнього» розмовляла з головним лікарем Володимир-Волинського ТМО Олександром Клачуком.
Медична реформа сьогодні цікавить усіх українців, та десь на рівні підсвідомості закралася думка, що доброго чекати не варто. Так, на жаль, не все, добре задумане, дає хороший результат. А якої думки про реформу самі медики? Ми запитали про це у головного лікаря Володимир-Волинського ТМО Олександра Клачука.
-Насамперед, - почав розмову Олександр Георгійович, - слід зазначити, що реформа – це не поодиноке явище, а цілий ряд положень, наказів, постанов та інших документів, згідно з якими відбуватимуться зміни в медичному обслуговуванні населення. В листопаді 2016 року уряд видав основний пакет документів, які передбачають реформування охорони здоров’я. Вже прийняті документи з реорганізації закладів. Але в якому розрізі відбуватимуться зміни надалі, поки що передбачити важко.
-Згідно з реформою, передбачається зміна схеми фінансування медичних послуг. Що ж ми матимемо насправді?
-Зміна принципів фінансування медичних послуг – це найважливіше у реформі. Планується, що кошти будуть розподілені по рівнях. До першого рівня відноситься надання первинної медичної допомоги, яку надають сімейні лікарі. Передбачається, що люди укладатимуть декларації, тобто домовленості, із сімейними лікарями, а лікар подасть ці документи до медичного закладу. Відповідно відбуватиметься і фінансування як праці лікаря, так і лікування хворого. Декларація буде зареєстрована в електронному варіанті, а сума коштів піде на центр.
2-й рівень – це вузькі спеціалісти і лікування у стаціонарі. Тут оплата залежатиме від надання послуг. Нині у нас стаціонарно обслуговуються 11 тисяч пацієнтів. Лікування здійснюється за кошти, які виділяє держава по субвенціях. Коли схема фінансування буде змінена, медзаклад декларуватиме кожного пацієнта, проводитиме паперовий та електронний облік. Відповідно будуть розраховані кошти, які надходитимуть у медзаклад.
Хочу наголосити на одному важливому моменті: має бути створена національна служба здоров’я України (НСЗУ). Поки що вона не створена. Але саме з цією службою будуть укладатися домовленості і ця служба надаватиме кошти. Після укладення угоди, очевидно, надаватимуть аванс. Зараз на одну людину йде певна кількість коштів відповідно до кількості зареєстрованого населення у районі. А в майбутньому сімейний лікар буде визначати кошти, виходячи з кількості задекларованих хворих, а решта лікарів – із кількості наданих медичних послуг.
Ще важливим є те, що нині обговорюється питання про співфінансування. Прошу взяти до уваги: безкоштовно обслуговуватимуться хворі діти і вагітні жінки, а також ті, кому надаватиметься невідкладна, екстрена та паліативна (дуже важкі хворі) допомога. Решта обслуговуватимуться на рівні декларацій, і питання, ймовірно, ставитиметься так, що частину послуг профінансує держава, а частину чи, можливо, третину – пацієнт.
-Які норми в реформі Ви вважаєте неконституційними?
-Згідно з Конституцією України, медичне обслуговування в нашій країні є безкоштовним, а тому плата за лікування вже є неконституційною. Але реалії такі, що без цього не обійтись.
-Чи Ви особисто підтримуєте доктрину «власного» лікаря?
-Це і є сімейний лікар. Сьогодні людині важко розібратися в арсеналі ліків, у тому, до якого спеціаліста слід звернутися. «Диригентом» в такій ситуації виступатиме сімейний лікар. Він консультуватиметься зі спеціалістами і вибиратиме метод лікування.
-У планах держави – оптимізація медичних закладів. Чи не зникнуть в результаті цього фельдшерсько-акушерські пункти у селах?
-12 вересня Президент України, виступаючи перед головами ОТГ, оголосив свою програму про реформу сільської медицини. Враховуючи цю програму, ФАПи будуть працювати. Діятиме і Володимир-Волинський ТМО. Для цього доклали зусилля місцева влада і колектив закладу. Щодо створення медичних округів, то поки що від коментарів утримаюся, лише зазначу, що хотілося б, аби більше активності у цьому плані проявляли громади міста і району.
-Чи Ви вже відчуваєте вплив реформи? Що нового, позитивного, змінилося у ТМО, а що залишається проблемою?
-Позитивним є те, що почався опалювальний сезон. Це питання погоджено з міською владою, і при температурі нижче 16 градусів увімкнено опалення. Оновлюється медичне обладнання, Йде до завершення ремонт харчоблоку. Приємно, що у заклад приходять молоді спеціалісти. Але у цьому плані є і негатив, бо загалом по області спостерігається відтік кадрів. Катастрофічно не вистачає працівників у ФАПах. Будемо сподіватися, що реформа, на яку очікуємо, приведе до кращих змін у сфері охорони здоров’я.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі