Тарифний геноцид українців, або Від суми і тюрми не зарікайся

Ця давня народна приказка стала, як ніколи, актуальною сьогодні, коли влада, на тлі нечуваного зубожіння народу, нещадно знімає з людей останню сорочку небаченим зростанням тарифів на комунальні послуги.
Уже на початку серпня в наших платіжках за тепло і гарячу воду з’являться нові цифри. Із 1 липня фактично удвічі подорожчали централізоване гаряче водопостачання та опалення. Причому, для кожного міста чи району їхня вартість - різна. Наприклад, мешканцю столиці 1кубометр гарячої води обійдеться у 83,1 грн. із рушникосушкою) і 76,71 грн. (без рушникосушки) (з ПДВ), львів’яни платитимуть відповідно - 80,42 і 74,03 грн., мешканці Дніпра - 83,21 грн., тернопільчани, - 70,06 і 64,56 грн., в Хмельницькому – 70,45 і 64,91 грн., харків’яни - 74,4 грн., одесити - 77,18 і 71,37 грн., лучани – 77,23 грн., ковельчани - 71,29 грн, володимир-волинці - 76,32 і 70,40 грн., а в Нововолинську нові тарифи на гарячу воду та опалення, за інформацією працівників абонвідділу теплокомуненерго, поки що не затверджені. Така ж ситуація і з опаленням: Київ - 1416,96 грн./ Гкал - для споживачів із лічильниками тепла і 32,97 грн./кв.м опалювальної площі – без лічильника, Дніпро: відповідно - 1308,58 і 35,68 грн., Харків – 1251,0 і 32,0 грн., Тернопіль - 1219,75 і 29,8 грн., Одеса - 1 212,39 і 30,34 грн., Хмельницький –1221,99 і 27,93 грн., Луцьк- 1338,69 і 30,07 грн., Володимир-Волинський-1324,1 і 33,93 грн. Вартість одного куба гарячої води і гігакалорії тепла залежить від підприємства, яке надає цю послугу, від того, яке паливо воно використовує. Відповідні рішення прийняті Нацкомісією з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Причина - встановлення єдиної ціни на газ для населення і підприємств теплокомуненерго на рівні 6879 грн. ($ 275) за тисячу кубометрів нібито на вимогу МВФ. У Мінекономрозвитку і торгівлі заявляють, що доведення тарифу на природний газ до ринкового рівня дозволить забезпечити планові надходження до держбюджету, які будуть перенаправлені на виплату субсидій. Тарифи зростатимуть і надалі. І чи припиниться це зростання в 2017 році та яких ще «сюрпризів» чекати українцям від процесу «реформування» комунальної галузі, залишається лише гадати. А додати сюди ще плату за газ, електрику, холодну воду та житло, які теж уже подорожчали вдвічі і невпинно щокварталу повзуть угору, тоді як зарплати і пенсії залишаються на місці. Все це аж ніяк не наближає народ до тих самих європейських стандартів, про які говорили людям на Майдані і про які так часто чуємо з уст президента на телеекранах. Тому можна з певністю говорити про тарифний геноцид. Перед людьми постає важкий вибір: або заплатити за комуналку, або померти від голоду, не кажучи вже про неможливість купити якусь одежину чи ліки.
Трішки елементарної арифметики: попри те, що офіційний рівень середньої зарплати на Волині станом на 1квітня становив 3415 грн., заробіток у 2 тис. грн. «чистими» важко знайти навіть в Луцьку, не кажучи вже про інші міста і села області. Реальні доходи населення впали у десятки разів. На грані банкрутства опинилися тисячі підприємців малого і середнього бізнесу, кількість робочих місць невпинно скорочується, знайти роботу стає все важче. У тих же нещасних, хто в силу злиденного матеріального становища не зможе заплатити за житло, його просто відберуть. Згідно законодавства, «якщо сума боргу за «комуналку» перевищить 14500 грн. (10 мінімальних зарплат на 1 травня 2016 року), то влада має право накладати арешт і реалізовувати нерухоме майно». Причому, при продажу нерухомості за борги з комунальних послуг з квартири можуть виселяти навіть непрацездатних і неповнолітніх мешканців. Для злісних неплатників передбачена кримінальна відповідальність. Якщо ж сума боргу менша 14500 грн. і буде залишатися такою до 1 грудня поточного року, то накладається арешт і реалізується лише рухоме майно: автомобілі, особисті речі, побутова техніка тощо. Разом з тим все частіше звучать заклики застосовувати до прострочених платежів, штрафи та прогресуючу пеню на кшталт прострочення кредитів у банку, коли сума пені з кожним днем зростає, а з часом – і подвоюється. Уряд також узаконює і діяльність приватних колекторів, які просто, без будь-яких пояснень викидатимуть людей на вулицю.

За  що платитимуть українці
Нагадаємо, що процес перетворення українців у безхатьків уже офіційно стартував у Луцьку, де міська рада кілька місяців тому забрала в людей квартиру, а виконавча служба успішно її продала. Лучан, також попередили, що на тих, у кого заборгованість за комунальні послуги перевищить 10тис.грн., чекає така ж участь. (За інформацією обласних ЗМІ, найближчим часом за борги в Луцьку можуть так само продати ще дві квартири: в одному випадку торги ще не починалися, в другому – вже почали реєстрацію учасників аукціону). А, зважаючи на нинішній ріст цін і тарифів та злиденні доходи більшості українців, експерти прогнозують масові неплатежі. За їхніми оцінками, лише в січні Держкомстат зафіксував: борги населення за комунальні послуги склали понад 10 млрд.грн. і продовжують рости. Правда, як заявила нещодавно на засіданні уряду заступник міністра Мінекономрозвитку і торгівлі Юлія Ковалів, її відомство прогнозує, що середня зарплата в Україні у 2017 році підвищиться до 5988 грн. Та хто з наших співвітчизників не знає змісту поняття «середня зарплата»? Це, коли якийсь чиновник, суддя чи прокурор отримує 300тис.грн, а лікар, учитель чи робітник – 1700. До того ж, невідомо, чи ці обіцянки буде виконано. Розмір мінімальної зарплати уряд теж планує поступово збільшити до кінця 2018 року в цілому аж…на 600 грн., що складе трохи більше 1800грн. проти нинішніх 1450. Це при тому, що реальний прожитковий рівень за розрахунками різних експертів, уже на сьогодні становить 5-7 тис. грн. У той же час, за оцінками фахівців, упродовж 2015 року в Україні було видобуто 19,2 млрд. кубометрів газу. Така його кількість повністю покриває потреби некомерційних споживачів і сферу ЖКГ.
За підрахунками громадського діяча, директора ДП «Полтаванафтогазгеологія Геннадія Сікалова, об’єктивна ціна за тисячу кубів українського газу з урахуванням інвестицій у подальший розвиток підприємства, має складати 1250 грн. (50$). Натомість, за рішенням уряду, його продають населенню по 275$ за тисячу кубів.
«Наразі не представлено прозорої формули формування тарифів. Насправді, її немає і навіть не передбачено. Уряд узаконив остаточне пограбування українців, встановивши нову тарифну політику, що не йде в жодне порівняння з рівнем доходів громадян. На останніх «скинули» обов’язки платити за прогалини в державній політиці, неефективність управління в енергетичному секторі та корупцію у вищих ешелонах влади», - пояснює експерт з енергетичних програм і ЖКГ Сергій Дяченко.
.Підготувала Ксеня Лучко

Розділ новин: 

Коментарі