Свято архістратига Михаїла – захисника всіх християн

21 листопада православна церква вшановує архістратига Михаїла. Християни вважають його одним із семи архангелів (старших ангелів), архістратигом небесного воїнства, покровителем людського роду.
Згідно з прийнятою у християнстві небесною ієрархією, Михайло – верховний воєначальник у війні з ворогами Бога. За стародавніми переказами, колись сатана був найяснішим із небесних духів, за що й був названий люцифером. Але з часом у нього з’явилося самолюбство, гордовитість і злоба, і він спокусив цим багатьох інших духів. Архангел Михайло зібрав військо благочестивих ангелів і виступив на війну проти сатани з його ангелами. Підступний сатана не втримався і був скинутий разом зі своїм військом на землю. А архангел Михаїл з того часу не перестає і далі боротися за славу Творця, за справу порятунку роду людського, за церкву і чад її.
Архістратига Михайла здавна називають ангелом-охоронцем усіх християн, а українці вважають його покровителем столиці нашої держави – Києва. Недарма на сучасному гербі Києва, як і стародавньому, зображений образ архістратига з мечем. У нас на Володимирщині ім’я архістратига Михаїла носять храми в селах Верба, Когильне, Руснів. Відповідно 21 листопада у цих селах престольні свята.
У народній уяві архангел Михаїл змальовується мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили на землі. Саме тому, коли гримить грім, наші предки казали: це архістратиг Михайло веде війну з чортами. А ще кажуть: де б не заховався нечестивий – стріла архангела знайде його скрізь.
Із Михайловим днем пов’язана ціла низка народних прикмет. З давнини вважають: з Михайла зима морози кує. Якщо в цей день випадає сніг, кажуть, що це Михайло приїхав на білому коні. «Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня» – свідчить прикмета. А інша доводить: «Якщо Михайло з дощем не услужить – добру й суху весну ворожить».
За старою легендою, одного разу звичайний мисливець випадково вбив у лісі чорта. До нього з’явився святий Михайло та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Той забажав обмінятися зі святим Михайлом рушницями. Трохи повагавшись, Михайло погодився на такий обмін. Одну умову поставив святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися рушницями назад, то мусить прийти на те саме місце. І почало цьому мисливцеві так щастити на полюванні, що годі й казати! Тільки кожного разу, як він з цієї рушниці стріляв, такий грім над землею лунав, що люди лякалися. От власник рушниці нарешті вирішив позбутися магічного подарунка, щоб лихо не накликати на свою голову. Пішов на зазначене місце та й обмінявся рушницями із святим Михайлом назад. Але й колишня його старенька рушниця тепер теж набула чарівних властивостей. І мисливська удача не покидала вже його довіку.
21 листопада приймають вітання всі Михайли, народжені цієї пори. Михайло – українське ім’я єврейського походження, широко розповсюджене у християнських народів. Походить від єврейських слів «мі-ка-ель» – «Той, хто подібний до Бога», буквально – «Хто, як Бог».
Підготувала Аліна Зай

Розділ новин: 

Коментарі