15 лютого православна та греко-католицька церкви відзначають Стрітення Господнє. У цей день у церквах святять свічки та воду. Стрітенська свічка, як і вода, зберігається в кожній родині, бо має надзвичайну здатність допомагати у найважчі періоди життя.
Церква вчить не надавати освяченим свічкам якогось магічного або чудодійного значення: «Стрітенська свічка нагадує нам про запалений в кожному з нас вогник благодаті Божої, який треба зберігати в собі на всьому нашому земному шляху. У міру того, як ми зберігаємо і захищаємо цю іскорку віри в наших серцях, ми протистоїмо силам зла, які постійно нас оточують і намагаються віддалити нас від ще одного Світоча – світла Вічного життя, який освічує цей шлях».
Традиція освячення свічок походить зі стародавнього звичаю влаштовувати в день Стрітення хід містом із запаленими світильниками (на зразок хресного ходу). Потім з’явилося повір’я, що ці свічки охороняють житло від удару блискавки.
Справжня Стрітенська свічка має бути виготовлена з чистого бджолиного воску. Головна її сила – у щирій молитві. І тоді, як вважають віруючі люди, вона приносить мир і спокій у наші душі при життєвих негараздах. Якщо молитися із запаленою Стрітенською свічкою, від її світла втікають злі духи і саме тому нею освячують помешкання, вона має силу відвертати або оберігати від стихійних лих, особливо грому і блискавки. За це її часто так і називають – «громовиця» або «громнича».
На Стрітення, прийшовши з церкви додому з освяченою свічкою, потрібно її запалити, і тоді весняна повінь не нашкодить зимовим посівам, а мороз – весняному цвітінню саду. Також цю свічку запалюють, щоб вона погоріла декілька хвилин, коли в будинку немає порозуміння між членами сім’ї, коли страшно після поховання члена родини, коли члени родини довго хворіють.
Освячену Стрітенську воду християни повинні берегти упродовж року як найцінніші у світі ліки. За народними віруваннями, це цілюща вода. А найкраще вона допомагає від пристріту – поганого ока. Стрітенською водою кроплять худобу, щоб не хворіла, а пасічники кроплять нею вулики кожної першої неділі місяця. Коли хтось з сім’ї збирається в далеку подорож, то нехай, перехрестившись три рази, зробить декілька ковтків освяченої Стрітенської води, і просячи Бога про благословення і допомогу в дорозі, промовляє: «Боже поможи і збережи!»
Стрітенську свічку запалюють під час хвороби, також можна запалювати під час молитви та святкової трапези в особливі для людини дні: день народження, день ангела (іменини), великі церковні свята.
Підготувала Аліна Зай
Коментарі