Союзянка Марія Литовчук уже більше півстоліття виховує патріотично налаштовану молодь

70 років в останній день зими виповниться жительці Володимира-Волинського, щирій патріотці своєї землі та педагогу з великої літери Марії Литовчук.
Марія Сергіївна своєю енергійністю, невичерпним життєвим оптимізмом, добротою і педагогічним талантом відома не лише у рідному місті Володимирі, а й поза його межами. Вона – людина високої культури, шляхетної душі й палка патріотка рідного краю, яка свої знання, вміння та теплоту серця віддає підростаючому поколінню. А ще несе у світ добро, наповнює серця дітей любов’ю до минулого. Невипадково доля цієї жінки стала яскравим прикладом високопрофесійного та відповідального ставлення до своєї справи, заслуженої пошани і авторитету.
Різними шляхами люди приходять до професії. Деякі з дитинства обирають справу до душі і не зраджують їй до кінця життя. Інші в пошуках кращої долі неодноразово змінюють професію, поки не знаходять єдину. Марія Сергіївна ж відчула своє покликання ще з ранніх літ, коли вперше ознайомилася з оберегами своєї родини. Вогник рідної хати, батьківський поріг, хліб-сіль на столі, вишиті маминими натрудженими руками рушники, таємнича бабусина скриня і пучок запашних лугових квітів коло сволока на покуті – все це з дитинства оточувало маленьку Марійку в її рідній оселі на Любомльщині, де пахне любистком і м’ятою й де мальви цвітуть край вікна. Така атмосфера дала поштовх для розвитку її здібностей, сформувала бажання примножувати родинні традиції, берегти національну культуру і духовно збагачуватися.
Свою педагогічну діяльність Марія Литовчук розпочала з 17-ти років: спочатку працювала вожатою у Гущанській школі. Потім було навчання у Луцькому педінституті ім.Лесі Українки, після закінчення якого молодий педагог влаштувалася класоводом, а згодом стала директором Вижгівської восьмирічної школи. З 1973 року жінка проживає у місті Володимирі-Волинському. Працювала у СШ №4, з 1985 року – у ЗОШ №5. Про те, що людина дійсно віднайшла своє місце у житті, свідчить ще й те, що за плечима у неї 30-річний стаж роботи заступником директора з навчально-виховного процесу.
Не буде перебільшенням сказати, що Марія Сергіївна є спеціалістом від Бога, який протягом 52-х років гідно несе високе звання вчителя-наставника. Під час проходження атестації їй встановлено кваліфікацію «спеціаліст вищої категорії», присвоєно звання «вчитель-методист», а також нагороджено значком «Відмінник народної освіти УРСР», медаллю Василя Сухомлинського, відзнакою міської ради «За заслуги» перед містом Володимиром-Волинським. Для більшості вихованців педагог стала вірним другом і хорошим порадником, її щиро поважають та люблять у школі. Вона завжди у пошуках нового. Це людина з добрим серцем і світлою душею, яка свято вірить у майбутнє своєї Батьківщини. Самостійно розробивши методику проведення уроків і виховних заходів, Марія Литовчук результативно втілює свою програму для роботи з учнями і батьками за допомогою засобів народної педагогіки.
-Марія Сергіївна – яскрава жіноча постать, яка оновлює обличчя національної школи. Своїм розумом і талантом вона виховує патріотів України, ставши для всіх нас взірцем і кумиром. Побільше б таких цікавих безкорисливих творчих людей, тоді б і життя стало кращим, а світ – багатшим, - розповідає про свою наставницю молода союзянка Тетяна Ткачук.
Крім того, Марія Сергіївна стала першим і незмінним завідувачем етнографічного музею «Берегиня», відкриття якого приурочили до 120-ї річниці з дня народження Лесі Українки в рік, коли Україна виборола свою незалежність. У 2005 році за активної участі вчителя музею при ЗОШ №5 було присвоєно звання «Зразковий», адже за час його функціонування підготували 6 груп екскурсоводів, які знайомлять відвідувачів не тільки зі старовинними експонатами, але й із правилами народного етикету, виробництвом тканини, випіканням хліба у супроводі маловідомих пісень. Ставши значним культурно-просвітницьким осередком Володимирщини і Волині, музей сприяє вивченню та популяризації багатьох етнографічних і краєзнавчих надбань українського народу.
Справедлива та комунікабельна Марія Литовчук бере активну участь і у громадському житті суспільства. З 2002 року вона є членом ВО «Союз українок».
-Більше 10 років тому вступити до об’єднання союзянок мене загітувала вчитель Валентина Черенюк. З того часу я віднайшла багато посестер, споріднених не тільки ідеєю українського патріотизму, але й спільною діяльністю – щорічними конференціями, благодійними акціями, конкурсами, цільовими екскурсіями або ж зустрічами з цікавими людьми. Особливо хотілося б відзначити плідну співпрацю з директором ВТП «Фенікс» Вірою Чайковською-Тарликовою, яка сприяє організації безкоштовних екскурсій у межах області. За час перебування у «Союзі українок» мене ніколи не залишили саму наодинці з проблемами. Тут завжди втішать, підтримають, розрадять, - розповідає ювілярка про членство у всеукраїнському об’єднанні.
Таким чином, титанічна праця душі та розуму Марії Литовчук стала взірцем незбагненної мужності, самопожертви в ім’я людини і всієї Батьківщини.
Аліна Джарига, м Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі