«Союзу українок» – 100 років!

«Бережіть своє рідне, - заповідав митрополит Іларіон, - бережіть, щоб не виродитися, щоб не забути народу, з якого ти вийшов».
«Союз українок» був створений 1917 року у Львові, об’єднавши всі громадські організації, які розрізнено діяли в Галичині. Спочатку організація мала назву «Товариство «Союз українок». 21 грудня 1921р. «Союз українок» провів у Львові об’єднавчий з’їзд, який прийняв програму дій з метою боротьби за незалежність і соборність України. Організація захищала українську мову, національну школу, права жінки, утверджувала національну ідею. На міжнародних конгресах 1932-33р.р. у Берліні, Берні та Лондоні голова ГО Мілена Рудницька вперше сповістила світу про голод в Україні як знищення української нації комуністичним режимом, після чого «Союз українок» Америки та інших країн створили комітети допомоги голодуючим селянам.
Перший світовий жіночий конгрес 1934 року у Станіславі приніс «Союзу українок» як організатору міжнародне визнання, про що писали видання всього світу. Конгрес прийняв ухвалу про створення Всесвітнього «Союзу українок», який почав діяти з 1937 року. У міжвоєнний період (1921-39р.р.) Всеукраїнська організація об’єднала жіноцтво України, утвердилася як дієва національно-патріотична структура, стала осередком політичного просвітництва не тільки для інтелігентного жіноцтва, а й для селянок. У цей час кількість членів організації сягнула 60 тис. осіб. ГО мала три потужні друковані видання та діяла на міжнародному рівні.
У 1939р. діяльність «Союзу українок» як націоналістичної організації була заборонена більшовицькою владою, і ця заборона тривала 50 років.
1989 рік став роком потужного процесу відновлення діяльності «Союзу українок». У 1991 році у Києві відбувся установчий з’їзд організації. Відтоді основною метою Всеукраїнської громадської організації «Союз українок» є об’єднання українських жінок в демократичному жіночому русі, захист їхніх прав, досягнення гендерної рівності, спрямування творчих сил на утвердження в суспільстві історичних святинь, національних ідеалів і духовної культури, виховання нової генерації української молоді, здатної будувати нову демократичну українську державу.
ВО «Союз українок» має цілу плеяду жінок-науковців, ідеологів жіночого руху, провідниць громадських організацій у селах, містах, районах, областях, які жертовно працювали і працюють над втіленням ідеалів громадянського суспільства. Глибока шана їм.
21 лютого 2017 року «Союзу українок» виповнилося сто років. Згідно з Постановою Верховної Ради України це свято відзначається на державному рівні протягом трьох років.
Віра Чайковська-Тарликова, заступник голови Всеукраїнської громадської організації «Союз українок»

Розділ новин: 

Коментарі