Сон – доступні кожному ліки і задоволення в одному флаконі

Найсолодше у світі - це сон. Недарма добре виспатися - мрія багатьох людей, яка для більшості стає реальністю у вихідні.
Утім, найбільше сон цінують в ті моменти, коли його втрачають. Для організму це справжні тортури. І чим більше людина хвилюється через недостатність сну, тим рідше їй вдається швидко заснути. Про користь сну і про те, як правильно спати, – у розмові із завідуючим психіатричним відділенням Володимир-Волинського ТМО Ярославом Воробієм.
-Ярославе Григоровичу, кажуть, сон – найкращі ліки. То що ж, так би мовити, лікує сон?
-Сон – це фізіологічний процес, який дозволяє нашому організму розслабитися і відпочити. У процесі сну сповільнюється діяльність організму і знижується реакція на оточуючий нас світ. Основна функція сну – це відпочинок організму від денних навантажень. Під час сну імунна система відновлюється, завдяки чому уві сні організм активніше бореться із захворюваннями. Тому хворим людям рекомендують постільний режим і більше спати. У процесі сну отримана інформація закріплюється у свідомості. Недарма кажуть: «Ранок за вечір мудріший». Таким чином, передусім сон забезпечує підтримку психічного здоров’я. А це основа нормального функціонування усього організму і кожного його органу зокрема.
-Якщо людина довго не може заснути вночі, а зранку відчуває себе втомленою, то що передусім їй потрібно змінити у своїх звичках? І чи безпечно постійно вживати заспокійливе?
-Повністю здорова людина добре засинає вночі. Якщо є проблеми із засинанням, то значить, у людини нервовий розлад. Надто панікувати не варто, адже перевтомитися може кожен, а справитися зі стресом не так легко. Та відкладати проблему у довгий ящик теж не треба. Недосип спричинить ще більший стрес для організму. Усе може закінчитися нервовим виснаженням. Тоді й лікування буде набагато серйознішим. Краще звернутися до невропатолога чи психіатра. Ймовірно, вам випишуть снодійне для доброго сну. Майже всі такі препарати можна придбати тільки за наявності рецепта. Снодійним краще не захоплюватися, тим паче не збільшувати період його вживання. Такі ліки викликають психологічне звикання, а з часом, щоб заснути, дозу потрібно буде збільшувати. Нетривале ж лікування відсутності сну такими препаратами не зашкодить, а тільки допоможе людині відпочити і повернутися у форму.
-Що таке астено-невротичний синдром, і як він краде людський сон?
-Цей синдром настає у випадках сильного виснаження нервової системи, коли ознаки нормального життя заміщуються на безсонні ночі та роздратування. Людина, у якої астено-невротичний синдром, не завжди контролює сплески агресії, часто у неї проявляються нав’язливі звички: вона не може стриматися, щоб не смикати волосся, трясти ногою. Така людина дуже швидко втомлюється. Причому суттєва втома відчувається навіть, якщо їй вдасться проспати всі 8-10 годин. Утім, хворого переслідують порушення сну і апетиту. Як бачимо, це комплексне захворювання, а проблеми зі сном є лише однією з його ознак. Астено-невротичний синдром певною мірою можна назвати однією із хвороб 21 століття.
-Побутує думка, що людині для хорошого самопочуття необхідно спати 8 годин на добу. Чи кожному підходить такий режим?
-Це останні нормативи здорового сну, і я з ними погоджуюся. У часовому відрізку сон здорової середньостатистичної людини становить 8 годин. Звісно, бувають винятки, коли за станом здоров’я людині потрібно більше часу перебувати у горизонтальному положенні, а деяким хворим взагалі необхідний медикаментозний сон. Також більше сплять малі діти, з віком фізіологічна потреба у такому тривалому сні зменшується до норми.
-Є такий неписаний закон, що дитині потрібно лягати спати о 21 годині. Хто його придумав, і наскільки це виправдано?
-Відверто кажучи, не знаю, чи взагалі існує такий «закон». Інша річ, що дітям справді потрібно більше сну, про що говорилося раніше. Формула «лягати спати о 21» виникла ще в радянський час. Я вважаю її досить невиправданою, хоча в ній є свої плюси. Таким чином дитина формує хороші звички і вчиться будувати грамотний розпорядок дня.
-Інтернет рясніє статтями про те, що у старовину люди спали не всю ніч, а з перервою на одну-дві години, а тоді лягали спати до ранку. Дехто стверджує, що такий сон є корисним. Як Ви вважаєте?
-Вивчаючи стародавні записи, вчені дійшли до висновку, що 8-годинний сон без пробудження зовсім не був нормою до 19 століття. Як правило, люди спали до опівночі, а потім прокидалися на деякий час і лежали на ліжку без сну, піддавалися роздумам, молитвам, пошепки розмовляли. Потім вони знову засинали і прокидалися рано-вранці готовими до нового робочого дня.
Якщо середньостатистична сучасна людина спить без перерви і почувається добре, то такій тенденції треба слідувати. Усе-таки організм кожного підтримує гомеостаз. Але додам, що багато людей і зараз прокидаються посеред ночі. Якщо йдеться не про нервовий розлад, наслідки стресу, то цілком ймовірно, що маємо справу з тим же явищем, що було поширене у старовину. Зокрема, науковці називають його сегментованим сном. Він настає тоді, коли упродовж тривалого періоду людина отримує достатню кількість сну, і навіть більше – лягає спати і прокидається разом із сонцем. Звісно, сьогодні це рідкість. Але жителі сільської місцевості, наприклад, часто дотримуються такого розпорядку дня. У сегментованому сні немає нічого шкідливого для здоров’я.
-Розмови уві сні свідчать про якісь нервові розлади?
-Можуть свідчити. Наприклад, часто це є одним із проявів сомнамбулізму. У сні розмовляє приблизно 5% дорослого населення планети. Зазвичай це люди емоційного складу, яким важко залишатися байдужими до конкретних життєвих ситуацій, а своїми враженнями вони продовжують ділитися навіть уві сні. А ось діти розмовляють досить часто. Це можна пояснити тим, що їхня психіка ще нестабільна, діти пізнають світ, тому такі емоційні реакції очевидні. Загалом, якщо людина пережила емоційне потрясіння, а потім заговорила вночі, то бити на сполох не варто. Інша річ, якщо розмови уві сні – часте явище.
-Як підготуватися до найкращого сну у своєму житті?
-Температура повітря у кімнаті має бути комфортною. Зазначу, що універсальної немає – у кожного своя норма. Але добре провітрене приміщення – однозначно запорука хорошого сну. Корисно спати з відчиненою кватиркою, але в холодні пори року все ж краще відмовитися від такого задоволення. Спіть у мінімальній кількості одягу, бажано, щоб він був з натуральних тканин, оскільки уві сні шкіра активно дихає. З цієї ж причини раджу відмовитися від синтетичної постільної білизни. Не лягайте спати надто ситими чи надто голодними. Найкраще їсти за 2-3 години до сну. Їжа має легко засвоюватися. І ведіть активний спосіб життя, щоб засинати за 5-10 хвилин.
Розмовляла Аліна Зай

Розділ новин: 

Коментарі