Софія Микитин досліджує проблему бродячих собак. Хоча й рік собаки минає, а проблема залишається

Незабаром попрощається з нами милий Жовтий песик, під знаком якого пройшов 2018-й рік. Та все ж найвірніші друзі людини залишаться поруч з нами і залишиться проблема, яка сьогодні бентежить кожну небайдужу людину. Це проблема бездомних собак. Звідки і чому з’явилася ця проблема? Хто винен у тому, що собаці не знайшлося місця біля тих, кого вона так віддано любила? І приємно усвідомлювати, що є люди, які мріють виправити цю проблему і вже скрупульозно вивчають її. До таких людей належить і юна зимнівчанка Софія Микитин. Дівчина не тільки любить тварин, а й мріє , щоб кожний домашній улюбленець мав свою сім’ю. Втім, про своє захоплення Софія розповідає сама.
- Мене звати Микитин Софія. Я навчаюся в ООЗ «НВК «ЗОШ І-ІІІст.-ліцей» с.Зимне» в 11 класі. Мені 16 років, і я дуже люблю тварин. У мене багато домашніх улюбленців: дві собаки, два коти, морська свинка і хом’ячок. Проте найбільше мені подобаються собаки. Я почала вивчати їхні породи, і це стало моїм захопленням. Одна з моїх собак породи лабрадор-ретривер. Однак далеко не всі собаки мають господарів, отже мене зацікавило, а як живеться безпритульним псам у нашому місті?
Так я почала працювати саме над цією темою, адже мені цікаво досліджувати особливості екології безпритульних собак, а також проблеми, пов’язані з ними. Вважаю, що моє дослідження є актуальним і таким, що заслуговує на увагу людей.
Із майбутньою професією я ще до кінця не визначилася. Можливо, стану вчителем біології чи англійської мови, або ж кінологом чи зоологом, що мені найбільше імпонує. Взагалі я дуже люблю тварин і хотіла б мати професію, що передбачає роботу із ними.
Контроль за чисельністю бродячих псів – задача влади і відповідальність громадян
Щороку проблема безпритульних собак у нашому місті загострюється в зимовий період. Після випадання снігу собакам важче знаходити їжу, вони стають агресивнішими. За нашою оцінкою, сьогодні у Володимирі налічується близько 620 бездоглядних псів. Щодо контролю їх чисельності, то міська влада вже протягом двох років намагається реалізувати гуманну по відношенню до собак програму «Відлов-стерилізація-повернення», що передбачає відлов тварин, хірургічну кастрацію (біостерилізацію), вакцинацію від сказу та повернення на місце відлову. Важливо, що тварини отримують щеплення від сказу, а повертаючись на місце, запобігають міграції потенційних носіїв вірусу з територій навколо міста, чого б не спостерігалося, якби цих собак просто вилучали.
Але, на жаль, цей метод не дозволяє розв’язати більшості проблем, пов’язаних із життєдіяльністю безпритульних собаку місті, адже стерилізовані тварини не втрачають здатності проявляти агресію, спричиняти ДТП та поширювати збудників різноманітних хвороб. Проте за його ефективного використання чисельність собак у місті буде поступово скорочуватися.
азом із тим програма ВСП досить складна та довготривала, для її реалізації необхідний цілий ряд умов, найважливіші із яких:

Довгостроковий період реалізації стратегії, адже необхідно, щоб стерилізованими були не менше 80% особин від загального числа тварин, що «гуляють» в місті, або принаймні 80% від загального числа самок;
Запобігання надходженню на вулицю нових тварин.

Щодо першого пункту, то в 2017р. в місті було стерилізовано близько 100 собак. Їх можна впізнати за зеленими та жовтими чіпами на вухах. У 2018р. було заплановано стерилізувати близько 150-180 тварин. На жаль, у нас немає достовірної інформації, наскільки була реалізована ця програма.
У будь-якому випадку біостерилізацію безхатніх псів слід продовжувати, і для того, щоб ВСП давала ефект, необхідна стерилізація принаймні 80% тварин. Отже, необхідно каструвати не 100, а близько 500 собак.
А от виконання другого пункту більше залежить не від влади, а від громадян міста, адже бездоглядні пси з’являються не з вини мера чи керівника УЖКГ, а з вини людей. Джерелами поповнення числа безпритульних собак є молоді чи дорослі тварини, яких господарі залишають напризволяще. Також є дуже багато собак на територіях різноманітних підприємств міста, складів та магазинів, розмноження яких також ніхто не контролює. Громадяни, які підгодовують собак, також сприяють росту їх чисельності.
Варто зауважити, що згідно з українським законодавством усі собаки, які знаходяться на вулицях без господаря, вважаються безпритульними, навіть якщо вони породисті, з намордниками та ошийниками і при медалях. Тому, відпускаючи своїх собак без догляду, ми порушуємо закон. Більше того, якщо залишаємо свого пса напризволяще, то це офіційно карається штрафом у розмірі 3400-5100 гривень.
Якщо недобросовісний власник викидає на смітник виводок «зайвих» цуценят, то за такі дії передбачено штраф у розмірі 5100 - 8000 грн або арешт на 15 діб. Тому ми пропонуємо власникам відповідально ставитися до своїх улюбленців. Якщо ваш собака не використовується в племінному собаківництві, то найкращий вихід - стерилізація. Якщо не мінімізувати появу нових тварин на вулицях, то будь-яка гуманна програма контролю чисельності буде неефективною.
Софія Микитин, учениця 11 класу Зимнівського НВК

Розділ новин: 

Коментарі