Щоб пройти медогляд дитини, батьки школяра мають брати відпустку?

Оксана Вознюк – мама 14-річної школярки Софії. Зовсім нещодавно їй довелося разом з дитиною проходити шкільний медогляд у ТМО. При цьому медичні працівники послали жінку… у міністерство.
Софійка цього року закінчила сьомий клас. Як і для кожного з її однокласників, літні канікули для дівчинки розпочалися з медичного огляду. Процедура ця досить тривала, у найкращому випадку медогляд можна пройти за два дні, при цьому терплячими мають бути і мама, і дитина. Простояти у чергах потрібно з самого ранку і до закінчення робочого дня у лікарів. А якщо врахувати ще деякі нюанси проведення медоглядів, то виникає сумнів у їхньому раціональному проведенні. Наприклад, поза чергою – батьки з немовлятами. І хоча здебільшого інші толерантні пацієнти погоджуються з цими правилами, але все ж не можуть зрозуміти, чому б не зробити цю схему більш гнучкою. «Довірити медогляд можна практикантам, стажерам. Або на період їхнього проведення призначати окремих працівників з відповідними обов’язками, - вважає пані Оксана. – Можливо, тоді черги спадуть, і є шанс, що знайомі лікарів чи медсестер не проходитимуть медогляд поза чергою. А така спокуса часто виникає, коли людина бачить, що стоїть -надцята у черзі».
Два дні, які жінка разом з дитиною провела в кабінетах лікарів, інакше як стресовими не назвати.
-У хірургії медсестра не захотіла підписати огляд моїй дитині. Причина одна – приходь лише з мамою. Коли наступного разу Софія зайшла у кабінет хірурга, то медичний працівник здивувалася зі своєї минулої поведінки. «А я вам не підписала медогляд?» - запитала вона. Що ж, складається враження, що свої обов’язки медсестри виконують під настрій, а інколи він у них шкутильгає. Невже озлобленість на людей сягає таких розмірів, що ці працівники мають у собі сили заради самоствердження відмовити у чистій формальності? Пацієнт витрачає купу часу для того, щоб йому поставили підпис, печатку. Але навіть за такої умови можна отримати відкоша, бути приниженим через забаганку людини в білому халаті, - не може стримати емоцій Оксана Вознюк.
Близько 16-ої години підійшла черга Софії до педіатра за заключенням. Мама Оксана після дводенної біганини залишила дочку під дверима лікаря, а сама тим часом відлучилася у невідкладній справі. Однак не встигла вона відійти, як отримала телефонний дзвінок від Софійки. «Мамо, мені не підписали медогляд. Сказали, що треба з тобою приходити», - пояснила стурбована дівчинка. Виявляється, педіатра не вдовольнив той факт, що бігунець уже був підписаний затребуваними спеціалістами, школярка довго чекала своєї черги, та й врешті у 14 років зможе самостійно відповісти на запитання щодо свого здоров’я. Обурена Оксана відразу зайшла у кабінет педіатра зі словами: «А ось і мама прийшла». І вирішила негайно вияснити, для чого такою необхідною є її присутність. «Ви знаєте, що у вашої дочки деформація грудної клітки?» - запитали маму. Жінка зізнається, що її таке загальне запитання не здивувало. Звісно, вона знає про стан здоров’я своєї дитини.
-Так, ми проходимо обстеження у лікарів, займаємося спортом.
-Ось бачите, ми ж про це не знали.
-Про це можна запитати і дитину.
-У нас такі правила. Хочете – звертайтеся в міністерство, - відрубали у кабінеті педіатра.
Оксана Вознюк зізнається, що так і не зрозуміла сенсу свого перебування під час медогляду дочки. Підкреслює, що не заздрить батькам, яким так само треба буде підлаштовуватися під правила. «Це ж кожному доведеться брати вихідні в рахунок відпустки», - припускає жінка.
Відверто кажучи, навіть автор цих рядків пригадує свої шкільні дні, коли медогляд у поліклініці можна було пройти без присутності батьків. Тим не менше зараз, очевидно, ця вказівка діє жорсткіше. За словами головного лікаря ТМО Олександра Клачука, медогляд не варто розцінювати як чисту формальність, а школярі таки мають проходити його у присутності когось із батьків. Це правило діє з 2010-го року, відколи новим наказом МОЗ України було затверджено, що учні проходять медичний огляд не у школі, а в місцевій поліклініці. При цьому обов’язково має бути присутній хтось із батьків чи інший офіційний представник дитини. Сам головний лікар Володимир-Волинського ТМО у доцільності цього правила не сумнівається. «Згідно із законодавством, діти до 16-и років повинні проходити медогляд з батьками. Під час нього виявляють значний відсоток захворювань, і найкраще, щоб батьки були поінформовані відразу», - сказав Олександр Клачук.
Звісно, медогляд не повинен бути формальністю. Уважні, турботливі батьки мають стежити за своїми дітьми і дбати про їхнє здоров’я. І лікарі повинні допомагати нам у цьому. Тільки ж чому звичайнісінький медогляд перетворюється на митарства для батьків та їхніх дітей? Невже людина у білому халаті не така сама, як ті, хто звертається у поліклініку? Де елементарна людяність, розуміння?
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі