Ваша дитина стала дорослішою. Вона вперше одягнула шкільну форму і сіла за парту… Вона починає отримувати знання, щоб потім обрати свою стежину у житті. Що варто пам’ятати батькам першокласника, на що звернути увагу, як привчити дитину до відповідальності? Ці питання часто задають батьки. На них відповідь дає практикуючий психолог зі Львова Наталія Рахель, яка щомісяця проводить прийом у Володимирі-Волинському.
-Батькам потрібно звернути увагу на особу вчителя, до якого вони віддають свою дитину на навчання. Потрібно, аби темпераменти вчителя та дитини співпадали. Якщо дитина холерик (швидка, шумна, енергійна), а вчитель – флегматик (врівноважений, спокійний, повільний), то можуть виникати конфлікти із серйозними наслідками, навіть до небажання у дитини вчитись.
-Дітки легше адаптуються до навчання, коли між батьками панує любов та взаєморозуміння. Якщо ж між подружжям ворожі стосунки або, ще гірше, на період, коли дитина йде у 1-й клас, припадає розлучення батьків, це для неї суттєва травма. Інша крайність – надмірна опіка першокласника з боку батьків, бабусь, дідусів – усе повинно бути в міру. Таке залюблювання робить дитину капризною, вибагливою, неуважною, не здатною по-справжньому товаришувати та спілкуватися з однолітками.
-Щоб першокласник влився в атмосферу, потрібна увага батьків. Дуже позитивно на дитину впливає духовне виховання, читання батьками біблійних притч, відвідування храму, вивчення невеликих молитов. Це, звісно, дуже особиста справа, але дедалі більше науковців доводять позитивне значення духовних традицій та обрядів на душевне і фізичне здоров’я дітей. Залучайте їх до підготовки до свят. У вересні ще можна спільно заготовляти лікарські рослини, пояснюючи їх властивості та значення, розглядайте разом з дитиною їхню форму, запах, пробуйте на дотик. А коли приготуєте запашний чай – на смак.
-Для такого віку надзвичайно важливим є гармонійний загальний розвиток. Зауважуйте, чим дитина любить бавитись, до чого у неї задатки: танці, малювання, моделювання, музика, талант актора, і розвивайте. Якщо ви думаєте, що досить тільки водити дитину по різноманітних гуртках та секціях, то дуже помиляєтеся. Зараз є найрізноманітніше навчання, та все ж як дівчинці бути дівчинкою, а згодом леді, а хлопчикові – хлопцем, юнаком, справжнім мужчиною, не навчають ніде.
-Залучайте діток до спільної праці. Ще у передшкільному віці дитина має знати свої права та мати певні обов’язки. Наприклад, відповідальність за кімнатні рослини та тварин. Це виховує у дітей дисциплінованість, відповідальність, доброту, співчуття та інші позитивні моральні якості.
-Кажіть, що ваша дитина знає і вміє все, що знаєте і вмієте ви, її дідусі з бабусями. Просто це поки що не проявилось, і вона може мати ще більші можливості, ніж ви.
-Вірте у свою дитину, зігрівайте любов’ю та турботою ті зерна геніальності, які є в кожній дитині.
Валентина Тиненська, м.Володимир-Волинський
Коментарі