Що потрібно знати про Київський патріархат і його очільника

Київський патріархат по сьогоднішній день веде боротьбу за своє утвердження на теренах України. Основним суперником виступає православна церква Московського патріархату. Наприкінці квітня – на початку травня «розборки» між патріархами вийшли на міжнародний рівень, навіть високопосадовці держави почали активно коментувати ситуацію.
Була висунута ініціатива про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви, яка знаходить активну підтримку в Україні й у світі. Про хід переговорів із Вселенським Патріархом Варфоломієм розповів на засіданні Ради національної безпеки Президент Петро Порошенко, передає прес-служба глави держави. «Ви бачите, що ця ініціативи знайшла дуже активну підтримку в світі – наша українська діаспора, політичні діячі, церковні ієрархи підтримали цю ініціативу», - заявив він.
Порошенко підкреслив, що Звернення до Його Святості Вселенського Патріарха Варфоломія жодним чином не є втручанням влади і держави у справи церкви. Президент також висловив надію на позитивне рішення про надання Томосу на автокефалію Української Церкви. «Українці вибороли своє право на Помісну Автокефальну Церкву. І сьогодні ми дуже сподіваємося, що Його Всесвятість Вселенський Патріарх докладе зусиль, і після проведення консультацій, які зараз відбуваються, вони будуть схвалені Синодом, цей процес буде завершений наданням Україні Томосу», - зазначив він.
Нагадаємо, Порошенко анонсував створення єдиної Української Помісної Церкви 17 квітня. За його словами, єпископи УПЦ КП підписали звернення до Вселенського Патріарха про надання Томосу нової Української православної автокефальної Церкви.
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет (в миру Михайло Антонович Денисенко) народився 23 січня 1929р. в селі Благодатному Амвросіївського району Донецької області в родині робітника. 1946р., після закінчення середньої школи, вступив до 3-го класу Одеської духовної семінарії, яку закінчив з відзнакою і того ж року вступив до Московської духовної академії. Навчаючись на II курсі, 1 січня 1950р. прийняв чернечий постриг з ім’ям Філарет.
15 січня 1950р. Святійшим Патріархом Московським і всієї Русі Алексієм був рукопокладений в сан ієродиякона, а 18 червня 1951р. (у день Св. Трійці) – у сан ієромонаха. 1952р. закінчив Московську духовну академію з ученим ступенем кандидата богослов’я і був призначений викладачем Священного Писання Нового Завіту в Московську духовну семінарію.
У 70-80-ті роки митрополит Філарет вів активну церковну громадську діяльність. Він керував багатьма вітчизняними та міжнародними конференціями, комісіями та брав участь в їхній роботі, зокрема в роботі II (1963р.), IIІ (1968р.), IV (1971р.) та V (1978р.) Всехристиянських мирних конгресів у Празі. В 1977 році став одним з віце-президентів Християнського мирного конгресу.
Після смерті Патріарха Пимена 3 травня 1990р. Священний синод Російської Православної Церкви таємним голосуванням обрав митрополита Філарета Місцеблюстителем на московський патріарший престол. Він був головою Помісного собору РПЦ 7, 8 червня 1990р.
Єпископат Української Православної Церкви, за ініціативою митрополита Філарета, прийняв звернення до Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II та архієреїв Російської Православної Церкви про надання Українській Православній Церкві самостійності й незалежності в управлінні. 25-27 жовтня 1990р. Архієрейський собор РПЦ надав УПЦ самостійність і незалежність в управлінні, а митрополит Філарет був одноголосно обраний українським єпископатом Предстоятелем Української Православної Церкви з титулом митрополит Київський і всієї України. 26 жовтня 1990р. в Софійському соборі після Божественної літургії Патріарх Алексій II оголосив рішення Архієрейського собору РПЦ і вручив митрополиту Філарету Патріаршу грамоту на право бути Предстоятелем Української Православної Церкви.
Після прийняття Верховною Радою України 24 серпня 1991р. рішення про проголошення України незалежною державою з ініціативи митрополита Філарета 1-3 листопада 1991р. відбувся Всеукраїнський помісний собор УПЦ, який одноголосно прийняв рішення про повну канонічну незалежність, тобто автокефалію Української Православної Церкви. Собор звернувся до Патріарха Алексія II і єпископату Російської Православної Церкви з цим рішенням, але Архієрейський собор РПЦ 1, 2 квітня 1992р. відмовив надати Українській Православній Церкві автокефалію.
25 червня 1992р. відбувся Всеукраїнський помісний собор, на якому проголошено об’єднання частини Української Православної Церкви і Української Автокефальної Православної Церкви в єдину Українську Православну Церкву Київського Патріархату. Собор визнав незаконним рішення Архієрейського собору РПЦ і обрав Патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Мстислава (Скрипника). Митрополита Філарета було обрано заступником Патріарха Київського і всієї Руси-України.
Митрополит Філарет попри всі нападки та інтриги продовжує боротися за створення в Україні Помісної Православної Церкви Київського Патріархату.
За роки патріаршества вiн об’їхав з архипастирськими візитами майже всю Україну, зустрічався з єпископатом, духовенством, віруючими всіх єпархій в Україні, а також за її межами. За дієвої участі Святiйшого Патрiарха Фiларета постали з руїн Михайлівський Золотоверхий монастир, храми Успiння Пресвятої Богородиці (Пирогоща), Різдва Христового та багато інших у Києві й по всій Україні.
Завдяки наполегливій праці Патріарха було перекладено всі книги, які потрібні для відправи богослужінь; він увійде в історію як четвертий перекладач Біблії українською мовою. З благословення Патріарха Філарета було безкоштовно видрукувано і розповсюджено близько мільйона примірників Закону Божого. Метою акції є те, щоб ця книга з основ божественного вчення потрапила до кожної оселі, завітала в кожну сім’ю. Більше можна прочитати на офіційному сайті Української Православної Церкви Київського патріархату.
Наталія Ткачук

Розділ новин: 

Коментарі