Що потрібно знати про анемію

л. Якщо гемоглобін різко понижується, це свідчить про наявність залізодефіцитної анемії, яка у свою чергу може спричинити ряд ускладнень.
Головною причиною анемії є крововтрати, особливо незначні, але постійні. Для жінок в цьому плані небезпечною є значна і тривала втрата крові у «критичні дні», а чоловіків найчастіше турбують крововтрати у шлунково-кишковому тракті. При анемії, спричиненій втратою крові, характерним є спотворення смаку. Хворі часто їдять крейду, глину, сире тісто, а також мають пристрасть до незвичних запахів: бензину, ацетону тощо. До зовнішніх ознак анемії належать сухість шкіри, тріщини в кутках рота, ламкість нігтів, м’язева слабкість.
Особливо небезпечною є анемія для вагітних жінок, оскільки може спричинити гіпоксію плода в 65 %, загрозу невиношування – 22%, слабкість пологової діяльності – 10-12 %.
Звичайно, причиною анемії можуть стати і інші фактори: погана екологія, перенесене захворювання, найчастіше інфекційне, незбалансоване харчування, пагубні звички тощо. В такому разі виявити захворювання можна лише лабораторним способом. Якщо обстеження виявить зменшення гемоглобіну, зниження сивороткового заліза в кров - значить, час бити на сполох. Потрібно вживати велику кількість м’ясних незаморожених продуктів, як можна більше яблук, гречаної крупи, гранатів, темного меду. Але дієтою без вживання препаратів заліза анемію вилікувати неможливо. Нині досить популярними препаратами, які лікарі призначають при залізодефіцитній анемії, є сорбіфер-дурулес, мальтофер, гіно-тардіферон. За звичай, їх вживають по 1 таблетці двічі на день. Тривалість лікування – не менше двох місяців. Отож, бережіть себе, а при перших ознаках млявості і швидкої втомлюваності, які є передвісниками анемії, звертайтесь до лікаря! Не забувайте, що запущена форма анемії може стати злісною і перерости у небезпечну хворобу!
Донорство має як значні плюси, так і певні мінуси.
Донорство – вже перевірений часом і досвідом метод, який допомагає врятувати життя людини. Анемії, різноманітні травми, післяопераційні періоди, а останнім часом ще й військові дії призводять до значної втрати крові у людей, які постраждали. В таких випадках приходять на допомогу люди, які здають свою власну кров. На Володимир-Волинській станції переливання крові потреби у донорах ніколи немає. Сюди приходять громадяни, які за власною волею згодні поділитися кров’ю із постраждалою людиною. І для цього не слід чекати нещасного випадку. Здана кров та її компоненти придатні для заготівлі. Правда, з етичних міркувань працівники станції не мають права розголошувати прізвища , а також кількість донорів.
- Кожен донор,за бажанням, може отримати посвідчення, - каже лікар-методист станції Тамара Гребінчук. - Якщо людина здає 19 л 600мл крові, вона отримує право на присвоєння звання «Почесний донор». Згідно Закону України «Про донорство крові та (або) її компонентів» існує цілий ряд дієвих пільг для донорів. Людина, яка здає кров, ніколи не заразиться, оскільки завод-виробник виготовляє стерильну одноразову пластикову тару для забору та заготівлі крові. Після здачі крові донор отримує 30 гривень на харчування. Але в обласній раді розробляється документ, згідно якого сума має бути збільшеною.
Володимир-Волинська станція переливання крові виробляє препарат альбумін - розчин, необхідний для внутрівенного введення.
Чи кожна людина може стати донором? Звичайно, існують захворювання -як хронічні, важкі, так і тимчасові, – які є перепоною для здачі крові. Це злоякісні пухлини, туберкульоз, серцево-судинні недуги, хвороби центральної нервової системи та органів травлення. До тимчасових відносять вагітність, операцію, вживання алкоголю тощо.
Донорство має великі переваги. Здавши кров, люди зміцнюють серцево-судинну систему і включають функцію самооновлення організму. Здача крові необхідна для профілактики імунної та травної системи, підшлункової залози та печінки. Виведення крові розвантажує внутрішні органи. Стабілізується артеріальний тиск, виводиться зайве залізо, надлишок якого не менш шкідливий, ніж нестача. Та найголовніший плюс донорства полягає в тому, що від однієї здачі крові рятується принаймні два життя.
Проте є і мінуси. Після здачі крові відчувається запаморочення з можливою втратою свідомості. Перевірка крові на інфекції може виявити у людини захворювання, про яке вона не здогадується, і спричинить моральний дискомфорт. В світовій медичній практиці бували випадки не приживання крові, внаслідок чого стан хворого ускладнювався, і донор повинен бути готовим і до цього.
Та, як бачимо, плюсів більше, ніж мінусів. А заготівля крові та її компонентів створює надійну базу для негайної допомоги постраждалій людині. І це справа не тільки медиків!

Розділ новин: 

Коментарі