Що потрібно сусідам в будинку №14 на вулиці академіка Глушкова?

Марія Білун і подружжя Жанна та Юрій Вижви, які мешкають за вказаною адресою, ніяк не можуть дійти згоди та порозуміння щодо маленького клаптика землі.
Святе Письмо вчить християн розуміти одне одного, ставитися до людей так, як ми б хотіли, щоб ставилися до нас. Теологи називають це золотим правилом Біблії. Проте в житті все далеко не так, і конфлікти найчастіше виникають там, де люди просто не хочуть зрозуміти одне одного, де власні амбіції нерідко переважають над здоровим глуздом.
Ще з 2008 року намагається захистити свої права мешканка квартири №7 будинку №14 на вулиці академіка Глушкова Марія Анатоліївна Білун. Річ у тім, що її колишня сусідка Лариса Адамівна Завальна розпочала забудову з розширення власної квартири і позбавила Марію Білун можливості користуватися невеликою земельною ділянкою. Крім того, нібито внаслідок початку забудови утворилася велика тріщина в стіні та у стелі, через які з квартири Марії Анатоліївни виходить тепло. Між сусідками, які до того були приятельками, розгорівся конфлікт. Марія Білун відверто вбачала в забудові порушення законодавства, відсутність дозволу з боку інших мешканців будинку, зверталася по допомогу до владних структур. Зі справою одинокої жінки були ознайомлені міський голова Петро Саганюк, депутат міської ради Анатолій Сорока. Однак усі скарги Марії Анатоліївни не дали результату, оскільки забудова проводилася згідно з дозволом інспекції Державного архітектурного контролю.Таким чином, назвати забудову незаконною підстав немає.
Тим часом Лариса Завальна, лише заливши фундамент забудови, продала квартиру і переїхала на інше місце проживання. Новим власником квартири стало подружжя Юрій та Жанна Вижви. Молода сім’я, в якій підростає трійко дітей, вирішила продовжувати забудову. Таким чином вони стали учасниками конфлікту, який розпалився з новою силою. Складні відносини з Марією Білун поглибилися через те, що Вижви вивели з квартири сусідки каналізацію, яка, за їхніми словами, часто проривала і заливала квартиру №5. Та найболючішим питанням все ж залишилася ділянка перед вікнами Марії Білун, де поступово зводили стіни нової кімнати квартири Вижв. Завітавши до редакції, жінка поскаржилася:
-Я не маю де поставити стовпці для сушіння білизни, посадити редиску та петрушку чи просто прилаштувати лавочку для відпочинку на свіжому повітрі. Пропонували створити об’єднання співвласників, а навіщо воно мені? Яка мені з нього користь?
Що ж, Марію Анатоліївну можна зрозуміти. Не так вже й солодко довелося жінці у житті. Сама поставила на ноги сина Вадима, працювала в комунальних установах міста. Нині доглядає хвору матір, яка проживає у старій хатині в селі Соловичі Турійського району. Жінці хочеться хоч трохи уваги і розуміння від тих, хто її оточує.
З іншого боку, можна зрозуміти й подружжя Вижв. Люди виховують трійко дітей, яким потрібна окрема кімната, простір для розваг та ігор. Як сказав Юрій Вижва, претензій до Марії Анатоліївни вони не мають і не розуміють, чого ця жінка від них хоче, бо забудову вони проводять згідно з чинним законодавством і мають на руках усі необхідні документи. Однак те, що подружжя не озвучує до сусідки претензій, не означає, що цих претензій вони не мають, і теж залишають за собою право захищати власні інтереси.
Примирити конфліктуючі сторони намагалися на засіданні узгоджувальної комісії з вирішення земельних спорів з приводу суміжного користування. Згідно з протоколом від 27 березня 2014 року, який надіслано на запит редакції, громадянам Марії Білун та Жанні Вижві запропоновано створити об’єднання співвласників і оформити правовстановлюючі документи на землю. Кожна зі сторін взяла на себе певні зобов’язання, а саме Марія Білун дала згоду на виконання кам’яної кладки стін житлового будинку металевими стяжками, які будуть проходити через її квартиру, а Жанна Вижва зобов’язалась замовити проект щодо підсилення і укріплення конструкцій будинку і за свої кошти виконати вимощення від цоколя будинку шириною 0,8 метра і облаштувати сушку для білизни…. Та віз і нині там. Протистояння сусідів триває. Марія Білун почула погрозу фізичної розправи від Юрія Вижви, а Жанна Вижва – від Вадима Білуна. Напевно, особливої уваги ці погрози не варті, оскільки прозвучали в пориві емоцій.
Прояснити причину тривалості конфлікту значною мірою допомогли сусіди Марії Білун та подружжя Вижв, які проживають у тому ж будинку. Одні з них відмовилися від будь-яких коментарів і просто зачинили двері. Інші до конфлікту сусідів поставилися нейтрально, наприклад, Людмила Ковальчук, яка мешкає у квартирі №2.
-Мені ця забудова не заважає, хоч дозволу в мене ніхто не питав. А чому вони не миряться між собою, не розумію, - сказала жінка.
А ось господиня квартири №12 Любов Каганюк з обуренням накинулася на Марію Білун:
-Вам, Маріє, все заважає, - сказала вона. – Я теж добудовувалась, дозвіл у мешканців брала, вам і це не подобалося. Забудову сім’ї Вижв я вважаю законною. Там, де вони будуються, смітник був, а вони все розчистили. Чому ви не хотіли добудовуватися разом з ними? Вони б вам допомогли.
-Ми теж вважаємо, що можна було лоджію зробити чи добудувати квартиру, - кажуть господарі квартири №3 Віктор Повзун та його дружина Марія Федорівна. – Чому ти, Маріє, земельної ділянки не брала, коли тобі пропонували? Мала б де овочі садити! Так поки у тебе під вікнами смітник був, тобі це не заважало, а варто було людям забудову розпочати – і тобі враз та ділянка знадобилася. Ось ти скаржишся, що каналізацію вивели, а про те, що Завальну постійно твоя каналізація затоплювала, мовчиш! Наш будинок в аварійному стані.
Дехто з сусідів, які не забажали назвати себе, стверджує, що колишня власниця забудови Лариса Завальна пропонувала Марії Білун погодити межі пустиря, але Марія Анатоліївна відмовилась, мотивуючи тим, що ділянка має належати лише їй. Це, до речі, підтверджено і протоколом узгоджувальної комісії від 24.07.2008 року.
Така агресія з боку сусідів Марії Білун була, здається, несподіваною для неї самої. Жінка розгубилася і на питання кореспондента, чому вона відмовилася від запропонованої ділянки землі, відповіла:
-Потрібно було приватизувати ту ділянку, а це все коштує чимало грошей. Чому одним все дається задарма, а інші повинні платити?
Така відповідь Марії Анатоліївни перекликається і з відповіддю Жанни Вижви щодо того, чому вона не виконала взятих на себе зобов’язань.
-Після того, як було винесене рішення узгоджувальної комісії, ми порадилися з юристом, який нам пояснив, що ми не зобов’язані замовляти проект і виконувати будівельні роботи. Навіщо нам викидати гроші? Вони у нас не зайві!
Отож, як одну, так і іншу сторону можна зрозуміти. Але чи можливо припинити конфлікт? Певна річ, друзями сусіди вже не стануть. Але порозуміння можна досягти. Для цього лише потрібно поставити себе на місце іншої людини.
Шановна Марія Анатоліївна має зрозуміти, що забудову вже ніхто не припинить і тим більше не зруйнує. Своєю принциповістю вона лише викликає невдоволення сусідів та посилює конфронтацію. Як повідомили в ЖЕКу №1, тріщина у стіні не має ніякого відношення до забудови і спричинена солідним віком будинку. В порядку черги має відбутися ремонт у будинку №14, в тому числі й у квартирі №7, згідно із заявою Марії Білун.
Жанні і Юрію Вижвам потрібно зрозуміти і пошкодувати цю немолоду жінку. Їй треба просто допомогти, зігріти теплом, дати відчути, що вона не самотня в цьому складному світі. Поставте на своїй території лавочку і запрошуйте для відпочинку Марію Анатоліївну. Зрештою, уступіть їй клаптик землі для стовпців під сушку. Бог подарував людям таку велику планету, а нам чомусь тісно на ній. Суто по-людськи допоможіть з ремонтом, підкажіть, як і що зручніше зробити, аби ця незаможна жінка мала якнайменші фінансові витрати. І замисліться над стародавньою притчею.
Якось до мудреця прийшли двоє чоловіків, які сперечалися між собою. Виклавши причину суперечки, вони запитали у мудреця, хто з них правий. «Ви краще запитайте, хто неправий?» - відповів мудрець. «І хто ж?» - поцікавилися чоловіки. «Той, хто вважає себе мудрішим», - прозвучала відповідь.
Відеорепортаж з участю сторін конфлікту і їхніх сусідів ви можете переглянути за посиланням: http://mistovechirne.in.ua/mizh-susidamy-vynyk-konflikt-cherez-prybudovu/
Антоніна Булавіна, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі