Шанс стати студентом за рахунок бюджету є у вступників, які оберуть «потрібну» спеціальність

«Формуючи держзамовлення, ми спираємося не лише на попит з боку вступників, а насамперед на перспективи, які хочемо закладати в економіку на майбутні десятиліття. Тому збільшення держзамовлень на природничі, технічні та аграрні спеціальності – це крок до підготовки фахівців для майбутньої економіки України», - роз’яснює пріоритети нинішньої і наступних вступних кампаній директор департаменту з питань вищої освіти МОН Олег Шаров.
За інформацією Олега Шарова, нинішнього року державним коштом у вузах України буде підготовлено 212373 фахівці (загальна вартість держзамовлення – 23,7млн.грн.), що на 20,7 відсотка менще, ніж торік. Зокрема на підготовку «молодших спеціалістів» виділено 57175 бюджетних місць, на «бакалаврів» – 82146 і на «магістрів» - 62231. Це пов’язано з тим, що тепер вперше не було набору на кваліфікаційний рівень «спеціаліст». Зменшення бюджетних місць відбулося і через скорочення на 4,3% (майже 8 тисяч) кількості випускників 11-х класів. Стосовно ж пріоритетних спеціальностей, то збільшено обсяг держзамовлення бакалаврів на природничі, технічні та аграрні спеціальності, а також на вчителів-предметників (7405 місць). В цілому за галуззю «Освіта» закріплено 12 315 бюджетних місць. Водночас зменшено державні місця для «бакалаврів»-економістів, юристів, міжнародників та фахівців туристичного і готельно-ресторанного бізнесу. «Молодших спеціалістів» на базі 11-ти класів будуть набирати після розподілу бюджетних місць на бакалавраті. В аспірантурі безкоштовно зможуть навчатися 4 422 людини (4 409 – у 2016-му), в докторантурі – 468 (493 – торік). Є також імовірність, що кількість бюджетних місць у ВНЗ скорочуватиметься й надалі. Що стосується регіональних вишів, то бюджетних місць буде більше в тих ВНЗ, яким надають перевагу абітурієнти з високими балами ЗНО. Тобто, виші, які повністю виконали державне замовлення у 2016-му році, зможуть збільшити кількість бюджетних місць до 10%, інші вузи будуть орієнтуватися на максимальні обсяги поточного року. Наприклад, у Рівному, як інформує головний спеціаліст відділу професійно-технічної та вищої освіти ОДА Майя Андрєєва, держзамовлення – адресне, тому кількість бюджетних місць змінюватиметься, залежно від пріоритетності. Якщо взяти коледжі, то це на 12, в університеах – до 20-ти відсотків. При цьому кількість заяв на контрактні місця не обмежується взагалі.

Право на позаконкурсний вступ скасовано, але збережено квоти для пільговиків
Серед найпомітніших змін при вступі у виші, які викликали резонанс, – зменшення кількості поданих заяв. Якщо торік вступники могли подати 15 заяв на п’ять спеціальностей, то тепер їх кількість скорочено до 9-ти на чотири спеціальності. Як пояснює Олег Шаров, таке нововведення зумовлено тим, що торік значна кількість вступників, які отримали рекомендації на бюджетні місця, не скористалася ними, а пішли на контракт в інші вузи. Збережені та введені цього року квоти для пільговиків і переселенців, тоді як право на позаконкурсний вступ скасовано. Перша квота (не менше 10% від держзамовлення, ВНЗ Донецької та Луганської областей – 30%) призначена для сиріт, людей з обмеженими можливостями та учасників бойових дій. Друга квота (20%) – для переселенців, які покинули окупований Крим після 1 січня 2017 року, але тільки в уповноважених ВНЗ (на сьогодні таких в Україні – 12). Третя квота може вводитися тільки в комунальних вишах для жителів відповідної територіальної громади, яка фінансує підготовку фахівців з бюджету регіону. Четверта і п’ята квоти – для іноземців за міжнародними зобов’язаннями. Цьогоріч для вступників запровадили ще й так звані коефіцієнти до конкурсного балу: галузевий (1,03), який надається вступникам, що подали заяву з першою пріоритетністю на спеціальності природничо-математичного та інженерно-технічного спрямування, регіональний (1 – у Києві; 1,01 – у Львові, Харкові, Одесі та Дніпрі, 1,03 – у переміщених навчальних закладах, а також у вузах Луганської та Донецької областей та у вишах на інших територіях України), сільський (1,02) для вступників, які закінчили сільські ЗОШ і проживають у сільській місцевості. Для отримання останнього потрібна довідка, яка підтверджує реєстрацію вступника у сільській місцевості. Видають такі довідки органи місцевої влади або державної міграційної служби.

Що дає додаткові бали
Конкурсні бали для вступу до вишу на бюджет визначаються за формулою: (бали кожного сертифіката ЗНО + середній бал атестата + оцінка за конкурс творчих або фізичних здібностей) на вагові коефіцієнти, загальна сума яких дорівнює одиниці. Конкурсний бал абітурієнта збільшується, якщо він навчався на курсах підготовки до ЗНО при виші та за участь в олімпіадах і конкурсах у МАН. Але тут слід мати на увазі кілька важливих нюансів: абітурієнт вступає до вузу на напрям, де профільним є предмет, знання якого він блискуче продемонстрував на олімпіаді або в конкурсі; враховуються лише олімпіади і конкурси, що відбулися у рік випуску; призові (І-ІІІ) місця в олімпіадах міжнародного та всеукраїнського рівнів, всеукраїнських конкурсах МАН (перше місце – 50 балів, друге – 40 і третє – 30); заохочення стосується тільки тих учасників конкурсу МАН, які мають статус її дійсних членів; участь у наукових гуртках, кураторами яких є відомі вчені.

Універсальні поради
«Як казав Карлсон, спокій і тільки спокій при прийнятті рішень. І ще – ретельне відстеження рейтингової ситуації в усіх навчальних закладах, до яких ви подали документи. Крім того, дуже важливо знати свої права та можливості й не боятися їх відстоювати», - навчають вступників фахівці Громадянської мережі «ОПОРА». Вони також радять абітурієнтам по можливості уникати участі у творчих конкурсах (вступні іспити, які дозволяють оцінити здібності вступника до творчості), оскільки вважають, що на відміну від ЗНО, стандартизованих процедур їх проведення та єдиних критеріїв оцінювання немає. А головне – вони непрозорі. «Навчальні заклади самі розробляють програми і критерії конкурсу, самі його проводять. І самі ж приймають апеляції на свої рішення щодо оцінки робіт. Тому немає гарантії, що вузи не скористаються можливістю прийняти «потрібних» і позбутися «непотрібних».

Куди звернутися за потреби
Якщо ж під час вступної кампанії вам знадобиться порада або допомога, можна зателефонувати до оперативного штабу з питань вступної кампанії при Міносвіти за тел. (068) 951-25-13, консультативна лінія ЄДЕБО: (044) 239-86-18). Це телефони МОН, де реально можна почути відповідь спеціаліста, а не короткі чи довгі гудки. Такі самі штаби зазвичай створюються і при управліннях освіти обладміністрацій.
Підготувала Валентина Савчук

Розділ новин: 

Коментарі