Секрети вирощування помідорів і огірків від Ніни Палій

У кожної господині є свої методи та способи вирощування тих чи інших культур. Хтось вирощує овочеву розсаду на підвіконні чи в теплицях, хтось висіває насіння безпосередньо на грядки, а ще дехто шукає новіші та економніші способи посіву, які дозволяють зібрати урожай значно раніше. До таких належить і Ніна Палій, яка на своїй дачі на Бузі, маючи декілька соток землі, щороку заготовляє на зиму чимало різної консервації та заморожених вітамінів.

«Урожай помідорів наполовину залежить від розсади та підготовки ґрунту»
-Часто спілкуючись з людьми, чула нарікання на те, що в них не родять помідори, починають чорніти, щойно на кущі з’являються зелені плоди. У мене такого практично не буває. Перше правило, яке слід пам’ятати при вирощуванні овочів, що хороший урожай майже наполовину залежить від розсади, яка має бути здоровою, сильною і загартованою. З іншого боку, помідори добре ростуть після культур, які люблять удобрений органічними добривами ґрунт, - розповідає пані Ніна. – Це можуть бути огірки, цибуля, кабачки тощо. Землю під помідори слід глибоко перекопати, вибрати бур’яни і розрівняти. Має вийти м’яка, пухка грядка. В ідеалі її готують ще восени, але можна зробити це й навесні. Головне – не використовувати свіжий гній, а тільки добре перепрілі органічні добрива. Особисто я більше люблю високорослі сорти помідорів, які саджу по дві рослини в лунку, вирівнявши верхівки і з’єднавши стебла разом. У цьому випадку рослини підтримують одна одну. Два перші пасинки при висаджуванні залишаю, даю відрости, а потім пришпилюю їх до землі. Верхівки пасинків підв’язую з основними двома стеблами до опори. Таким чином виходить кущ у 6 стовбурів. Решту пасинків видаляю. Дозріває 9-10 рядів кистей з помідорами на одному стовбурі. Землю навколо висаджених рослин потрібно гарненько ущільнити руками. Лунки поливаю так, аби вода досягла глибини 30-35 см. Тоді корені будуть гарно формуватися на глибині й рослинам не страшні ні весняні похолодання, ні спека, адже хвороби помідорів в основному провокуються різкими перепадами температури. Не варто також забувати й про оновлення ґрунту. Відразу ж після підсихання землі я культивую грядку, сію там овес і поливаю його, якщо весна без дощів. За три тижні овес виростає на 10-15см, і я прикопую його в землю. Й лише тоді висаджую розсаду помідорів. Пам’ятати треба і про харчування ґрунту, адже якщо людину напувати тільки водою, толку від неї теж буде мало. Тому перед тим, як покласти розсаду в лунку, в кожну із них кладу заготовлені за зиму апельсинову і бананову шкірки, лушпиння цибулі й часнику, жменю перепрілої тирси, яєчну шкаралупу та одну-дві свіжоморожені кільки. Підгодовую помідори розчином сирих пресованих дріжджів (100г на 10л води), настоєм кропиви чи хліба, витяжкою із попелу, настоєм курячого посліду. Як тільки розсада вкорениться й починає «кучерявитися», обприскую її рожевим розчином марганцівки. Через 10 днів – друге обприскування розчином борної кислоти (20г на 10л води). Ще через 10 днів – третє обприскування розчином йоду (10-15 крапель на 10л води). А щоб захистити рослини від хвороб, кожні десять днів по черзі обприскую помідори такими розчинами: 30 крапель йоду+1л обезжиреного молока+1ст.л. рідкого мила на 10л води; 100г очищеного подрібненого часнику настояти добу в 1л води, довести об’єм до 10л і додати 1г марганцівки. Іноді застосовую «Фітоспорин» (через 5 днів після будь-якого із двох попередніх розчинів).

Для когось – сміття, а для когось – ідеальний спосіб отримати ранні огірочки
-Із 5-літрових пластикових пляшок з-під води або олії зрізаємо дно і верхній конус, прикопуємо пляшки на 5см у землю, заповнюємо ґрунтовою сумішшю (1/3 лісової землі – бажано з того місця, де росли гриби, городня земля – 1/2, попіл – 1/6). Пляшки залишаємо на 2 пальці незаповненими. В кожну садимо по 2-3 пророщені насінини гібридних сортів. Уздовж ряду встановлюємо каркас з арматури і натягуємо пластикову сітку, розміром 10х10см. Цей спосіб вигідний ще й тим, що земля у пляшках краще прогрівається та економиться вода (всього 0,5л на день), яка не розтікається, а потрапляє просто під корінь. Якщо ж навколо пляшок посіяти кріп і салат, то можна буде ще й уникнути проблем з бур’янами. А щоб урожай огірків був щедрішим, рослини потрібно регулярно підгодовувати. Найкраще для цього підійде хлібна закваска. Приготувати її дуже легко. Наповнюємо відро на 2/3 скоринками чорного хліба, заливаємо водою – і під гніт, щоб не спливав. Відро ставимо на тиждень для бродіння в тепле місце. Далі закваску розбавляємо водою (1: 3) і поливаємо огірки під корінь – по 0,5л під кущ.

Міні-парничок на вашому городі
-До речі, пластикові пляшки з-під води, соків та інших напоїв, які в останні роки стали звичним атрибутом нашого життя і масштабним стихійним лихом для навколишньої природи, можуть стати вам у пригоді для поливу та захисту рослин. Якщо, наприклад, у дні пластикової пляшки просвердлити невеликий отвір і наполовину вкопати її поряд із помідором чи іншою городньою рослиною, вийде щось подібне до автоматичної поливалки. Залита в пляшку вода буде 2-3 доби рівномірно розподіляти вологу в безпосередній близькості від коріння рослин. А якщо зрізати наполовину дно пляшок і верхніми конусоподібними частинами накрити розсаду висаджених культур, то ми отримаємо не лише тимчасове укриття для розсади, а й міні-парничок на сонячному обігріві. Для цього треба зібрати потрібну кількість пляшок, зрізати в них дно і накрити рослини, заглибивши їх на 2-3см у землю і закріпивши паличками, щоб не здуло вітром. Закручуючи і відкручуючи кришечки пляшок, ми таким чином легко зможемо регулювати температурно-вологий режим у кожному такому міні-парничку.

Розділ новин: 

Коментарі