Розмитнення гуманітарної допомоги з-за кордону нагадує біг з перешкодами: досвід благодійного фонду з Володимира

Така благородна річ як передача гуманітарної допомоги між двома країнами може обернутися «Санта-Барбарою», від якої не витримують нерви і болить серце. Й незрозуміло, що звинувачувати у такому випадку: заплутані закони чи особисті інтереси деяких громадян. Сподіваємося, фінал цієї історії буде щасливим.
Поляки, надивившись одкровень про важке життя жителів Донбасу, пройнялися найщирішими людськими почуттями і почали збирати гуманітарну допомогу для України. Одяг, взуття, пральні порошки, канцелярське приладдя, рюкзаки, інвалідні коляски, велосипед – деякі речі ще зовсім новенькі. Усього сусідній народ з міста Зелена Гура та інших містечок зібрав допомогу на суму близько 35 тисяч злотих. В Україну речі для зони АТО везла чорна фура. Напевно, водій надовго запам’ятає цю поїздку. Поляк за кермом поїхав у відрядження 21-го жовтня, а зібрався у дорогу назад – 28-го.
Перемовини щодо гуманітарної допомоги з Польщі – заслуга членів благодійного фонду «Серце ангела». Його засновники Наталія Мельничук та її син Володимир розповідають, як минула напружена пригода з перевезенням через кордон польської допомоги. Вони демонструють всі належні для цього документи. Єдина несподіванка, з якою зіштовхнулася пані Наталія, – вантажівка надто швидко вирушила з-під німецько-польського кордону на польсько-український. Гуманітарну допомогу від фонду «Fundacja Wspierania Tworczych Inicjatyw» не встигли включити в реєстр у столиці України. Наталія Федорівна, дізнавшись про те, що чорна фура скоро буде в Україні, зібрала необхідну документацію і вирушила на Ягодинську митницю.
Процес розмитнення не зайняв багато часу. Дізнавшись, що жінка – посередник у милосердній справі, поляки виявляли повагу і пропускали її вперед. Та невдовзі нашу героїню шокувала звістка від начальника Володимир-Волинського митного поста про те, що гуманітарку не розмитнять, оскільки немає всіх законних підстав для цього. Мовляв, нехай фура повертається назад. Водій-поляк не на жарт злякався:
-А що, пані, в тюрму? Але я не повернусь вже... Ви собі тільки уявіть цю ситуацію.
І справді. Уявляємо, як польська громада з найкращими помислами зібрала речі для товаришів-українців, але через казна-які махінації на митниці все це попрямувало назад. Зовсім невтішна картина. Шкода також працю водія, який подолав майже тисячу кілометрів. До речі, він навіть не здогадувався, що всі проблеми тільки попереду і в Україні він затримається надовго. Мабуть, цьому чоловікові є що розповісти в себе на Батьківщині.
Отож Наталія Мельничук вирішила, що відстоїть передачу гуманітарної допомоги ослабленому війною Донбасу і переконає українських митників, що не порушує закон.
«Якщо ви поглянете на ці всі пункти, ви помітите, як Мінсоцполітики дбає про соціально незахищені прошарки населення», - саркастично каже Володимир Мельничук, демонструючи порядок внесення юридичних осіб до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Пунктів багато, і, як переконує начальник митного поста “Володимир-Волинський” Євген Король, не виконав хоча б один, не додав вчасно папірця – на повернення. Українські митники, схоже, дуже прискіпливо ставляться до законів і всіх їх дотримуються.
Начальник поста висловив думку, що інспектора, який пропустив вантажівку, не внесену в реєстр отримувачів гуманітарної допомоги, треба звільняти, якщо не саджати до в’язниці. Та й взагалі дивно, як фура опинилася-таки у Володимирі-Волинському і претендує на розмитнення. Євген Король стверджує, що пішов на серйозний уступ, залишивши допомогу з Польщі на складі. Мовляв, закони писані інакше, і вони зовсім не на боці благодійників з фонду «Серце ангела». «Закони потрібно міняти», - скрушно хитає головою Володимир Мельничук. «То змінюйте. Ви ж оце недавно на виборах голосували. Я закон виконую, а ви його порушуєте», - відповів начальник поста. Процедура розмитнення, за його словами, триватиме близько трьох місяців, або й довше.
Наталію Мельничук такий хід подій шокував. Жінка вважає, що діяла цілком законно. Заявку на реєстрацію гуманітарної допомоги подала, просто, вочевидь, поляки не сподівалися, що в Україні може бути затримка з такою елементарною процедурою. Тим паче у важкий для держави час війни, коли гуманітарні допомоги не завадять малозабезпеченим, переселенцям. Без додаткових стимулів таку заявку реєструють, мінімум, два тижні. Та часу в пані Наталії не було – польська машина вже на півдорозі. Жінка розповідає, що на Ягодинській митниці її запевнили: проблем немає. Але чомусь на митному складі Володимира-Волинського вони виявилися колосальними. Наталія Федорівна каже, що прозвучало навіть, нібито для гуманітарної допомоги із Зеленої Гури немає місця на складі. Щоправда, ситуацію з місцем вирішив Олег Борбелюк, з яким жінка уклала договір, аби все було на законній основі. Вирішити проблеми Наталії Федорівні допомагали юристи, брокери, довелося використати всі зв’язки. Благодійниця надзвичайно вдячна цим людям за підтримку.
Отже, порожній склад для зберігання речей є. І знову попередження про небезпеку: якщо речі зберігатимуться тут більше 90 днів без розмитнення, то накопичуватиметься штраф у євровалюті. Здається, цей тиждень виявився для членів благодійного фонду випробуванням на стійкість, бігом з перешкодами.
Пані Наталія каже: їй дуже шкода, що жителі Донбасу не побачать ці чудові речі найближчим часом. «Відкривали коробки, щоб подивитися, чи все в порядку, а там теплі речі, шубка така красива, і чому ж треба чекати так багато часу, щоб це все потрапило у людські руки?» - запитує вона. Каже, що вже навіть домовилася з «Новою поштою» про тарифи та пересилання. А тут розмитнення виявилося під загрозою.
І насамкінець вельми цікавий факт: на митному посту жінці порадили переписати гуманітарну допомогу на іншу особу, більш досвідчену у подібних питаннях. Та Наталія Мельничук відмовилася, документація все-таки оформлена на неї. Яким чином додаткове переоформлення особи допоможе створити імпульс розмитнення – невідомо. Невже «досвідчений благодійник» пришвидшує силу закону у часі?
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі