«Роботу в культурі розпочинаємо з нуля… Ну, з десяти відсотків»

Як сьогодні почувається «обезглавлена» культура району, і чим нещодавно був шокований колектив РБК.
На черговому засіданні громадської ради при Володимир-Волинській РДА одне із винесених на обговорення питань стосувалося стану справ у галузі культури району, адже останнім часом склалася така ситуація, що немає керівників ні у відділі культури і туризму РДА, ні в районному будинку культури. Після того, як два місяці тому пішла з посади директор РБК Людмила Оцалюк, слідом за нею звільнився й головний режисер народного аматорського театру Віталій Герасимлюк. А це люди, яким вдалося поставити роботу культури району на належний рівень та ще й відродити театр при РБК, зробивши його одним із найкращих в області.
Отже, на засідання громадської ради була запрошена для розмови головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА Анна Луцюк, яка перебуває на  цій посаді два місяці. Дівчина цього року закінчила вуз, отримала фах режисера, а нині, за відсутності кадрів, виконує обов’язки керівника зазначеного відділу. Молода чиновниця спочатку прочитала звіт, зміст якого можна переказати кількома словами: у культурі району великі проблеми, клуби потребують ремонту, опалення та устаткування, в РБК треба негайно  робити шатровий дах, бо старий  дуже протікає, є негаразди з туалетами, а коштів на все це немає. Та все ж заходи проводяться, а їй, головному спеціалісту, довелося розпочинати роботу з нуля. Це слід було розуміти, що, мовляв, раніше в галузі був повний застій.
Ці слова, звісно, обурили членів громадської ради, особливо Наталію Авдєєнко, яка все життя пропрацювала в культурі і чудово знає, що це не так. Принагідно вона згадала і самовіддану роботу Людмили Оцалюк, і неперевершеного Віталія Герасимлюка, які написали заяви на звільнення. Хто їх замінить, наразі невідомо. На заміщення вакантної посади директора РБК оголошено конкурс, але поки що немає жодного претендента.
Анна Луцюк не стала нічого казати  про Людмилу Михайлівну, а от заслуги Віталія Герасимлюка поставила під сумнів. Як виявилося, головний спеціаліст нічого не чула про вистави, поставлені театром під його керівництвом, яким аплодувала вся область, і не тільки. Більше того, намагалася взагалі заперечити їхнє існування. Але у відповідь на бурхливу реакцію членів ради зробила поступку і внесла корективи у свої попередні слова: «Ну, роботу розпочали не з нуля, а з десяти відсотків».
Громадська рада вирішила не давати оцінку роботи «обезглавленої» культури, лише винесла на розгляд сесії районної ради пропозицію закласти у районний бюджет на наступний рік кошти на ремонт каналізаційної системи туалетів РБК, що також обговорювалося на засіданні.
Уже наступного дня, дізнавшись про зміст суперечки членів громадської ради з головним спеціалістом відділу культури РДА, колектив РБК і його колишній директор були шоковані, бо висловлювання Анни Луцюк вражало несправедливістю. Тож редакція звернулася до Людмили Оцалюк і методиста РБК Тетяни Гуз із проханням прокоментувати почуте.
Десять років сумлінної роботи перетворилися на жалюгідні відсотки
-Навіть після звільнення я залишаюся небайдужою до того, що відбувається в культурі району зараз. І, звісно, мене обурює той факт, що молода чиновниця дозволила собі знівелювати надбання районної культури за останні 10 років, а надто досягнення нашого народного аматорського театру, згадавши у негативному сенсі Віталія Герасимлюка. Коли я прийшла на посаду керівника, переді мною постала проблема відродити театр РБК, ще започаткований Богданом Березою, - розповідає Людмила Оцалюк. – Я звернулася в обласний науковий методичний центр до директора Віталія Бобицького з проханням знайти професійного режисера. Олена Шарко, яка на той час працювала на цій посаді, не зуміла організувати трупу, і театр занепав. Їй краще вдавалася робота на посаді керівника концертно-художньої бригади, яку вона на півставки суміщала з режисурою.
Хочу зазначити, що тоді була краща ситуація з фінансуванням, тож Віталій Бобицький мені допоміг. На посаду головного режисера театру він запропонував свого тезку – викладача Луцького училища культури і мистецтв, режисера багатьох обласних заходів Віталія Герасимлюка.
Будучи жителем обласного центру, Віталій Сергійович, загорівшись ідеєю відродити театр Богдана Берези, що колись звучав на всю Волинь, став регулярно їздити у Володимир. Він у чужому місті легко знайшов контакт з колективом РБК, працював з великим натхненням і вкладав у театр значно більше, ніж отримував в якості зарплати. Чого були варті лише декорації та афіші!
-Театр працював з високою продуктивністю. За шість років роботи поставили 9 вистав! Це багато. До того ж була відзначена їхня якість, -  продовжує розповідь Людмила Оцалюк. – Так у 2012 році театр отримав гран-прі в обласному конкурсі народних аматорських театральних колективів ім.Н.Ужвій, який проходив два дні. Відбір найкращих був дуже жорсткий, нам на п’яти наступав прославлений луцький театр «Гармидер», але ми були сильнішими і привезли додому головну нагороду – кубок. Та це не єдина відзнака. У 2014 році театр виборов І місце спочатку в кущовому, потім в обласному конкурсі професійної майстерності серед творчих працівників районних та міських будинків культури і народних домів «Просвіта». Влітку 2015 року колектив нашого театру посів третю сходинку на 20-му Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва «Від Гепатиса до Борисфена», який проходив в Очакові на Миколаївщині. Тож наші артисти знову довели, вже на рівні України, що є одними з найкращих. Недаремно на базі театру трошки пізніше проводився Львівсько-Волинський міжобласний семінар працівників культури, де наші актори показували виставу Марка Кропивницького «По ревізії». Крім цього, у Володимирі в листопаді 2015-го на високому рівні проходив обласний семінар режисерів народних аматорських театрів.
Майже кожну виставу володимирських артистів поціновувачі мистецтва побачили на сцені Луцького лялькового театру. А вистава «Гріх та слава князя Володимира» неодноразово демонструвалася не лише у багатьох закладах культури, а й на місцевому та Волинському телебаченні. Головну роль у виставі майстерно зіграв Ігор Чмух.
У 2016р. з великим успіхом, вигуками «браво» та аплодисментами відбулося представлення інсценізації уривка з повісті І.Франка «Захар Беркут» у рамках обласного заходу до 185-ї річниці від дня народження славетного українського письменника. Також театр багато гастролював по районах області. Кожна прем’єра проходила за участі місцевих працівників культури, з якими наші артисти ділилися своєю майстерністю.
Високої оцінки журі був удостоєний Віталій Герасимлюк як режисер-постановник творчого звіту колективів аматорського мистецтва міста і району, приуроченого до 25-ї річниці Незалежності України. Треба особливо зазначити, що Віталій Сергійович суміщав режисуру в театрі з постановкою багатьох районних та міськрайонних заходів.
За словами Людмили Оцалюк, колектив театру не лише поважав, а просто обожнював свого режисера. Саме він привів у колектив Миколу Алєйнікова, знаючи його акторські здібності. І не помилився: пан Микола зіграв найкращі чоловічі ролі у роботах театру. Навіть якось був відзначений дипломом на обласному конкурсі. У процесі спільної діяльності утворився сильний тандем головного режисера Віталія Герасимлюка та його помічника Миколи Алєйнікова.
На запитання, чому Віталій Герасимлюк залишив театр на гребені слави, відповіла Тетяна Гуз:
-Колись Віталій Сергійович казав, що працюватиме в нашому театрі, поки очолює РБК Людмила Оцалюк, бо бачив велику її підтримку як директора. А коли пішла Людмила Михайлівна, він і виконав свою обіцянку. Також хочу додати, що мене вразили слова Ані, адже нещодавно я мала з нею розмову і детально розповіла про діяльність нашого театру.
-Для керівника в галузі культури дуже важливий підхід до людей, бо творчі особистості вразливі, на них не можна тиснути. Віталій Герасимлюк це завжди пам’ятав, - каже екс-директор РБК. – Усім імпонувала його толерантність, професіоналізм, комунікабельність, повага до колег. Це було великим стимулом до роботи по 3-4, а іноді по 5-6 годин. Бувало, що взимку Віталій Сергійович після репетицій їхав у Луцьк останньою маршруткою по заметеній снігами дорозі. Я не розумію, як можна так просто знівелювати роботу такої людини. Ми ніколи не збудуємо майбутнього, не знаючи минулого. Як молода людина, що тільки прийшла в культуру, могла дозволити собі давати оцінку такій глибі як Віталій Герасимлюк і взагалі оцінювати роботу всього колективу РБК? Найбільше в цій історії вбиває те, що Анна Луцюк  чудово нас усіх знає, бо минулого року вона на наше запрошення брала участь у ролі Снігуроньки у новорічних ранках. Знайома вона і з Віталієм Сергійовичем. Минулого року він пропонував Ані спробувати свої сили в обласному конкурсі читців-декламаторів, який традиційно проводиться у Колодяжному до дня народження Л.Українки.
Окрім кубка, отриманого як гран-прі в обласному конкурсі колективів театрального мистецтва, наші редакційні гості принесли товсту папку документів та вирізок газетних публікацій, що є прямим доказом тієї колосальної роботи, яка була проведена культпрацівниками району за останні 10 років діяльності. А це десятиліття, що стало яскравою часткою життя дружного колективу будинку культури, в устах новопризначеного головного спеціаліста  перетворилося на якісь жалюгідні «10 відсотків». Це справді ображає. “Вважаю, що такі молоді особи без досвіду не можуть обіймати керівні посади, в тому числі тимчасово заміщати керівників”, - зазначила Людмила Оцалюк.
Із небайдужістю поставилася до ситуації і директор обласного науково-методичного центру культури Любов Рожнова, яка також високо оцінює діяльність Віталія Герасимл’юка:
-Віталій Сергійович - надзвичайно затребуваний фахівець. Будь-який район залюбки взяв би до себе цього талановитого режисера. І тільки завдяки  особистій  наполегливості Людмили Оцалюк він працював у Володимирі та виконав дуже серйозну роботу – відновив іменитий театр. Не кожному це було б до снаги, адже для цього треба мати цілеспрямованість і харизматичність, якими наділений тільки цей великий майстер. Отриманий результат – велика честь і для Володимира, і особисто для Віталія Герасимлюка.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі