Різдво, Коляда, гості, віншування, ворожіння, надії

Перший день Різдва – великий і урочистий день, який українці проводять у церкві на врочистому Богослужінні, відвідують родичів, друзів, приймають у себе гостей. Страви цього дня були найрізноманітніші: кожна родина прагнула приготувати найсмачніше, що також пов’язувалося з добробутом на наступний рік. Тому спеціально до Різдва кололи кабанчика, а відтак запікали стегно, готували ковбаси, холодець, різноманітні рулети, рульки, коптили сало. Пироги, бабки, киселі також були незмінними наїдками на різдвяних столах українців. На Різдво здавна дотримуються традицій, які характерні для всіх великих християнських свят: одягали лише новий одяг, нічого у цей день не робили, заборонялося шити, прати, прибирати, особливо виносити сміття. Всю їжу готували заздалегідь.
Як щедра і гостинна нація, українці цього дня надають особливу увагу гостям: радо зустрічають кожного і щедро пригощають, а також ходять у гості. Правда, усе це відбувається надвечір, бо ранок і день присвячують молитвам і родині. Хорошою прикметою вважається, коли на Різдво до господи першим завітає чоловік. Тому жінки намагалися цього дня створювати родинний затишок удома. Правда, ця прикмета діє не на всіх теренах країни, як і інші святкові прикмети. Наприклад, в гостях не бажано надовго затримуватися, привітав господарів, віншуючи у гарному колі народження Сина Божого, і даєш можливість родині святкувати у колі найрідніших. Родинні цінності – понад усе. Найбажаніші гості на Різдво – колядники. Це могли бути як діти, так і дорослі. Дорослі зазвичай організовувалися у вертепи – цілі театралізовані дійства зі спеціальною атрибутикою, головна з яких – Різдвяна зірка, що символізує Віфлеємську – щасливе свідчення народження Спасителя.

Сакральний зміст різдвяних днів
Різдво Христове – це, в першу чергу, свято добра, миру і милосердя. Українці в цей день не за чиїмось наказом, а просто за велінням серця допомагають, хворим, сиротам, вдовам, жебракам, бродячим тваринам і всім тим, хто з різних причин не відчуває свята. І щиро вірять, що на Різдво небо розкривається землі, і сили небесні виконують все задумане. Але бажання обов’язково повинні бути добрими.
Духовне очищення і щира віра в Господа – головне на цьому довгоочікуваному річному святі для всіх християн, яких би церковних чи календарних традицій вони не дотримувалися. А Христос народжується у наших душах щодня.
Підготувала Антоніна Булавіна

Розділ новин: 

Коментарі