Рівень оплати праці в районі підвищився, але припускаються окремі порушення в нарахуванні розмірів і дотриманні законності виплат

Головним показником соціально-економічного розвитку району є рівень життя населення, тому необхідність дотримання норм законодавства з питань праці, своєчасності виплати та легалізації заробітної плати і надалі залишається пріоритетним завданням роботодавців та органів виконавчої влади. Про стан забезпечення в районі контролю за своєчасною та не нижчою за мінімальний розмір заробітною платою, легальною її виплатою на підприємствах та в суб’єктів підприємницької діяльності інформувала 25 вересня на засідання колегії Володимир-Волинської РДА начальник районного управління соцзахисту Наталія Голюк. Вона зазначила, що з початку року в районі помітне поступове підвищення рівня оплати праці. Середня зарплата в І півріччі склала 7740,39грн. і в порівнянні з відповідним періодом минулого року зросла на 36,4%. Найвища зарплата в галузі промисловості – 10383,04грн. (птахофабрика), найнижча – у галузі культури (відділ культури та туризму РДА, Оваднівський, Зарічанський, Устилузький і Зимнівський будинки культури) – 3446,74 гривні. В усіх галузях економіки району зарплата перевищує прожитковий мінімум для працездатного населення.
На контролі в управлінні також перебуває дотримання строків виплати зарплати. У поточному році заборгованість відсутня. Постійно розглядається і питання про дотримання мінімальних державних гарантій, підвищення рівня оплати праці найманих працівників та аналізуються причини виплат зарплати на підприємствах, нижчої за мінімальну. Це свідчить, що на малих підприємствах високий відсоток працівників зайнятий не на повну ставку і, як правило, не застосовується тарифна сітка для встановлення зарплати, не проводиться індексація.
На сільгосппідприємствах, в т.ч. фермерських господарствах, зарплата встановлюється на рівні мінімальної, подекуди трохи вище. На рівень зарплати у галузі АПК суттєво впливає сезонний характер робіт, а також те, що лікарняні та відпустки оплачуються по мінімуму або не повністю. Тож, за словами Наталії Голюк, можна припустити, що частину зарплати роботодавці видають поза обліком, не сплачуючи податків та інших страхових зборів. Хоча, згідно із ст.95 КЗПП, мінімальна зарплата – це законодавчо встановлений розмір платні за просту, некваліфіковану роботу.
-За рішеннями робочої групи керівникам підприємств, приватним підприємцям рекомендовано вживати вичерпних заходів з підвищення зарплати. Направлено лист до управління держпраці у Волинській області з проханням здійснити перевірку в тих суб’єктів підприємницької діяльності, керівники яких не з’являлися на засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, куди вони були запрошені для з’ясування причин низького рівня оплати праці та визначення шляхів їх усунення, - підбила підсумки Наталія Орестівна. – Гарантований рівень мінімальної зарплати чимало роботодавців ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, іноді зовсім не декларуючи оплату їхньої праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. В цьому випадку йдеться про «тіньові» заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. Мають місце негативні наслідки цього явища і для самого працівника, який позбавляє себе гідної пенсії в майбутньому. Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше місяця страхового стажу. При виявленні порушення трудових прав, працівник може своєчасно звернутися з позовом до суду щодо дій роботодавця, який позбавив його соціальних гарантій.
Підготувала Міла Сергєєва

Розділ новин: 

Коментарі