Революція гідності. Три роки по тому. Марш свободи

У лютому нинішнього року Україна відзначала третю
річницю найтрагічнішого етапу Революції гідності – розстрілу Майдану. Впродовж 18- 20-го лютого 2014 року в центрі Києва загинули сто кращих синів Вітчизни, кілька десятків людей зникли безвісти, більше тисячі отримали поранення. 19 лютого відзначалася також і друга річниця ще однієї трагічної події – загибелі більше тисячі українських військових та бійців батальйонів тероборони при виході з-під Дебальцевого. У ці дні скорботи мешканці міст і сіл запалювали свічки пам’яті і згадували імена загиблих Героїв, які віддали життя за волю, незалежність і європейський вибір України. А тим часом у Володимирі-Волинському – місті дислокації 51-ї бригади, яка втратила найбільше воїнів у неоголошеній війні на Донбасі, організували музично-розважальне шоу «Битва талантів».
Про буремні події трирічної давності на Майдані і те, що відбувалося й відбувається в Києві та Володимирі зараз, розповідають очевидці.
-Я абсолютно не маю нічого проти подібних заходів. Можна лише подякувати їхнім організаторам за те, що вони придумали таке гарне шоу, що в нас є активісти, які можуть робити щось хороше, дають можливість проявити себе талановитим і творчим людям. Але те, що вони обрали для проведення шоу такий день, недопустимо з точки зору моралі, - коментує ситуацію голова ГО «Союз українок» Віра Чайковська. – Ні молодь, ні старше покоління взагалі не розуміє, як таке можна було допустити. Коли сьогодні треба низько схилити голови перед матерями, дружинами та дітьми наших героїв, які загинули за Україну, коли на фронті й досі гинуть наші хлопці, у місті танцюють і співають. Подібне відбувалося хіба що у пострадянські часи, коли в день Проводів влаштовували концерти. Я не вірю, що обласна чи місцева влада може гордитися такими речами. Замість того, щоб закладати у людській свідомості шану й повагу до тих, хто виборює для нас можливість жити і творити, організовувати патріотичні заходи, влаштовують феєричне шоу. Ще свіжий у пам’яті біль утрат, нікого не знайшли й не покарали за розстріл Майдану. Це не вкладається в жодні рамки. Я хотіла б звернутися до представників влади: хіба не можна було все це скоригувати і провести «Битву талантів» в якийсь інший день? А, можливо, так треба, можливо, це така політика держави? Сьогодні виступає військовий прокурор і розповідає, нібито якийсь корупціонер від чогось там відкупився, тому можна заплатити по 49 тисяч сім’ям загиблих. Я погоджуюся з тим, що ми маємо платити цим людям, але ми повинні виховувати завтрашніх українців на власних прикладах, аби кров, пролита на Майдані і на полях битв, не була даремною. Не можна сказати, що Майдан зовсім не вплинув на владу. Сьогодні представники міськради телефонують і запитують, чи плануємо ми якісь заходи у дні вшанування пам’яті загиблих героїв. Словом, усе узгодили, а тут такий прокол.
«Навіть поляки рахуються з річницею Майдану»
-До мене часто приходить відчуття, що я не можу бути щасливою, веселитися й радіти, коли в країні така біда, коли матері, батьки і діти плачуть через те, що загинув їхній єдиний син, годувальник, тато чи брат. Я не можу дозволити собі планувати якесь велике свято у своїй родині, тому що радість має бути щирою і єдиною для всіх, якщо ми дійсно патріоти своєї країни, – висловлює свою точку зору голова міського осередку «Свобода» активна учасниця Майдану Ганна Фурман. – Мій син теж учасник «Х-фактору», який зараз проходить у Польщі. І навіть поляки – хотіли вони того чи ні, сформували програму заходу із врахуванням річниці Майдану. Тому мені особливо образливо, що в нашому місті є люди, які не розуміють: у дні скорботи і вшанування пам’яті полеглих організовувати розваги – кощунство. Коли три роки тому 18 лютого ми їхали в столицю на Майдан, планували, що це буде мирна акція. Я навіть мала намір вирішити свої деякі бізнесові справи, взяла із собою чималу суму. Того дня біля Маріїнського парку відбувався мітинг, виступала Ірина Фаріон, коли прибіг чоловік і повідомив, що на Інститутській убивають людей. Учасники мітингу кинулися хто куди. Стоячи за колоною біля будинку, на якому чорним вугіллям було написано, що тут приймають поранених, спостерігала, як жорстоко «тітушки» розправлялися з учасниками акції, - задує жінка. – У ніч з 21-го на 22-е лютого знову планую поїздку в Київ, щоб віддати дань пам’яті загиблим. Там також має відбутися політична акція ГО «Свобода», «Правого сектору» і полку «Азов» із вимогами до влади стосовно змін, які мають відбуватися в країні.
«На зміну одним олігархам до влади прийшли інші»
У ці дні лютого ми відзначаємо третю річницю Майдану – того феномена, коли українці, самоорганізувавшись, піднялися заради свого майбутнього та майбутнього своїх дітей проти злочинної бюджетної банди, яка вела країну до самознищення. Ми вшановуємо пам’ять Героїв, які віддали свої життя за незалежність і європейський вибір України. І це має відзначатися на державному та на місцевому рівнях з усіма відповідними почестями і шаною. А що маємо на даний момент у Верховній Раді та уряді? На мою думку, На зміну одним олігархам на хвилях Революції гідності до влади прийшли інші і жодних позитивних змін, як ми вже бачимо, у країні очікувати вже не можемо. За три роки в нас так нічого і не змінилося, - зауважує депутат Володимир-Волинської райради Павло Карпюк. – Тепер про відзначення річниці Майдану у Володимирі та районі. Все прогнозовано. Представники влади у добровільно-примусовому порядку зводять бюджетників на масовку. І це виглядає як вшанування річниці та дань пам’яті загиблим Героям Небесної сотні. Людей, які безпосередньо були на Майдані, які бачили все на власні очі, які пройшли весь цей шлях боротьби – хто в Києві, а хто на місцях, там немає. А влада – як у Києві, так і на місцях – зобов’язана показати підростаючому поколінню, наскільки це важлива подія в історії творення держави. Тепер повернемося до представників влади у нашому місті чи районі, державі. Хіба хтось із них брав участь у подіях Революції гідності? Їх там не було. То що ми можемо від них очікувати? Яке вшанування, яку повагу? Що вони можуть сказати учасникам Майдану? Тому влада й старається нівелювати Революцію гідності, нівелювати Героїв Майдану. І свідчення цього – шоу «Битва талантів», яке організували у дні скорботи. І це, до речі, вже не вперше. Подібне відбувалося раніше, коли в День вшанування пам’яті жертв Голодомору в місті проводився КВК.
Побував у ці дні в столиці й інший учасник Майдану з Володимира-Волинського свободівець Олександр Приступа, який на даний час разом із товаришами займається виготовленням маскувальних костюміів («кікімор» та маскувальних сіток для армійців).
«Минуло три роки, а жоден убивця Героїв Майдану не покараний»
-У столицю разом із представниками інших міст і районів ми виїхали у ніч на 18-те лютого, щоб вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні, серед яких багато моїх друзів. До Києва приїхали вранці. Спочатку побували в районі провулка Кріпосного та вулиці Грушевського на відкритті пам’ятника п’ятьом загиблим там майданівцям, серед яких були двоє свободівців – Сергій Дідич та Ігор Сердюк. Людей було порівняно небагато, але панувала дружня хороша атмосфера. Там я зустрівся зі своїми однопартійцями та побратимами, з якими три роки тому три місяці стояли на Майдані, і навіть з тими, з ким 8 місяців лише спілкувався у Фейсбуці. Опівдні ми побували біля Генпрокуратури з вимогою дати відповідь, чому й досі жоден убивця Героїв Майдану не покараний. Вийшов якийсь клерк і сказав, що одного вже засудили. Схопили, мабуть якогось наркомана, а справжні вбивці і досі на волі. Не виключено, що й тепер служать у поліції. Потім ми взяли участь у ході «Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні», пройшовши з квітами, лампадками і фотографіями загиблих маршем від Європейської площі через майдан Незалежності і алею Небесної Сотні до Меморіалу пам’яті на Інститутській. Завершилася акція панахидою та покладанням квітів. А зранку 19-го лютого ми побували в Українському домі, де напередодні відкрилася фотовиставка «У фокусі подій», яка налічує понад 200 унікальних світлин, серед яких є й ті, що горіли на Майдані. Експозицію доповнюють артефакти зі збірки Національного музею Революції гідності як речові докази креативності, винахідливості та мужності майданівців. Речі, що, як і фото, постали із вогню і «зачисток», дбайливо збережені активістами для майбутніх поколінь. Серед авторів виставки є роботи загиблих на фронті фотокореспондентів Віктора Гурняка (жовтень 2014-го) та Сергія Ніколаєва (лютий 2015-го). Ці фото виставлялися в багатьох містах України, а також у Німеччині, Франції, Люксембурзі та Польщі. Далі відбулася театралізована постановка, під час якої зачитувалися дописи, коментарі в соцмережах та інші матеріали з хронології подій на Майдані. Зал був переповнений настільки, що дехто примостився на східцях. Мені було приємно почути допис свого товариша заступника командира нашої чоти Юрія Коновала з Луцька. Близько опівдня вшанування Героїв Майдану перетворилося на Віче. Хочу сказати, що вже зранку того дня до центру Києва почали стягуватися підрозділи поліції та Нацгвардії. Вони кільцем у три-чотири ряди оточили розміщений на Європейській площі «Альфа-банк». На моє запитання, чому така посилена увага поліції до російського банку, відповіли: «Щоб не було провокацій». Багато автобусів із силовиками стояло й у дворах. Серед них були як строковики, так і колишні, як ми їх називаємо, «беркутівці». Видно, нічого в нашій країні не змінилося. В силових структурах просто відбулася «фейкова» люстрація, яку називають реформою поліції. Змінилася лише назва та форма колишніх міліціонерів, усе інше залишилося, - каже Олександр Приступа.
Сутички між мітингувальниками і силовиками у центрі Києва
Ближче до вечора 19-го лютого від учасників заходів відокремилася колона прихильників блокади Донбасу (близько 200 активістів), яка рушила під Адміністрацію Президента. Одним з ініціаторів цієї акції був народний депутат від «Самопомочі» Єгор Соболєв. Головна вимога протестувальників – повна заборона торгівлі з непідконтрольними Києву територіями та Росією Перші сутички між поліцією та мітингарями розпочалися в неділю після спроб протестувальників пронести до АПУ конструкції для встановлення наметів. У результаті силовики взяли верх, і активістам довелося відмовитися від ідеї розбити табір на Банковій. Зрозумівши, що реалізувати плани щодо облаштування під АПУ табору їм не вдасться, активісти спробували прорватися на Майдан через Європейську площу, але натрапили на кордон силовиків, де знову відбулися сутички. Частина протестуючих таки прорвалася на Майдан, але їх було недостатньо для продовження акції. Постраждало не менше 10 активістів, п’ятеро затримано. Серед них – лідер ОУН Микола Коханівський. У поліції заявили, що затримали його за за порушення громадського порядку. Акції протесту завершилися близько 22-ї години. Вночі на затриманих склали протоколи про хуліганство, звільнили Миколу Коханівського. Та Єгор Соболєв закликав співчуваючих виходити на продовження акції в понеділок 20 лютого Про всі ці події стало відомо з розповідей очевидців у соцмережі.
Вранці 22 лютого у столиці на майдані Незалежності зібралася багатотисячна колона активістів ГО «Свобода », «Правого сектору», «Національного корпусу» та інших небайдужих до майбутнього країни на «Марш національної гідності». Мітингувальники вимагають припинити соціальний грабіж населення та експлуатацію малого й середнього бізнесу, згорнути програму приватизації держпідприємств, зберегти мораторій на продаж землі, відмовитися від торговельних відносин з окупованими територіями та надання особливого статусу Донбасу, а також прийняти новий закон про вибори і перезавантаження влади.
-О 10-й годині мирна колона протестувальників, серед якої дуже багато молоді, представників Донбасу, Харкова та інших регіонів України лише з прапорами і транспарантами (у людей немає абсолютно ніякої зброї і навіть дерев’яних щитів) маршем вирушила вулицею Інститутською до Верховної Ради. Зараз ми стоїмо біля палацу Свободи (колишній Жовтневий), вхід до якого перекритий щільним кільцем поліції та нацгвардійців. Перекрита силовиками й вулиця Банкова, тож поки що невідомо, чи зможемо ми потрапити до будівлі парламенту, щоб вручити владі свої вимоги. На площі біля Верховної Ради теж вишикувалися ряди нацгвардійців, - передає з місця подій голова Володимир-Волинського осередку ГО «Свобода» Ганна Фурман.
Валентина Савчук, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі