Реалії роздільного збору сміття на рівні країни і Володимира

, які врегульовують поводження із сміттям у країнах Європи. Ці документи класифікують сміття і описують стратегію скорочення кількості вивезених на сміттєзвалища відходів.
Оскільки з 1 вересня асоціація Україна – ЄС запрацювала у повному обсязі, то виявилося, що необхідно виконувати всі закони, які відповідають європейським нормам. Тепер українці мають спробувати виконувати закони так, як це роблять мешканці Європи.
Закон України «Про відходи» визначає, що «побутові відходи – відходи, які утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках і не використовуються за місцем їх накопичення».
Також у законі описується термін «сортування відходів». Це механічний розподіл відходів за їх фізико-хімічними властивостями, технічними складовими, енергетичною цінністю, товарними показниками тощо з метою підготовки відходів до їх утилізації чи видалення. Існування в законі цього терміну передбачає, що сміття мало б сортуватися з моменту введення цього терміну, а не через декілька років.
Отже, у квітні мешканцям України доведеться сортувати сміття, яке щодня накопичується у квартирних сміттєвих кошиках.
Якби частина побутових відходів потрапляла не на полігони, а на переробні заводи, тоді сміттєзвалища були б значно меншими. Такі заводи в Україні є, але щоб вивозити деякі відходи на переробні заводи, потрібно лише сортувати сміття. Нічого складного у такому розподілі немає. Всі й так складають десь у кутку старі газети або в окрему торбину пластикові пляшки, а вже потім викидають у контейнер. Більшість із нас розподіляють відходи.
Обов’язки і права держави
Стаття 5 розповідає про основні принципи державної політики у сфері поводження з відходами. Держава зобов’язується забезпечувати повне збирання і своєчасне знешкодження та видалення відходів, а також дотримання правил екологічної безпеки при поводженні з ними. Проте дуже часто держава цього не дотримується. Не у кожному місті чи селі вчасно вивозиться побутове сміття, а якщо і вивозиться, то найчастіше до найближчого лісу. Держава також зобов’язана забезпечувати комплексне використання матеріально-сировинних ресурсів і сприяти утилізації як шляхом повторного використання, так і безпечного знешкодження. Ще один з обов’язків - «створення умов для реалізації роздільного збирання побутових відходів шляхом запровадження соціально-економічних механізмів, спрямованих на заохочення утворювачів цих відходів до їх роздільного збирання». Цей пункт означає, що саме держава мала б подбати, щоб у кожному дворі стояли контейнери для сортування сміття.
Права і обов’язки громадян
Чи відомо вам, що ви є власниками сміття? Про це знають тільки власники приватних будинків, і саме через це багато людей вважають, що вони є власниками сміття лише до моменту його винесення у контейнер. Після цього непотріб стає державним. А це помилкова думка. Стаття 9 говорить: «Суб’єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава». Розділ III статті 14 регламентує права громадян України у сфері поводження з відходами. Там сказано, що кожен громадянин має право брати участь в обговоренні питань, пов’язаних із розміщенням, проектуванням, спорудженням та експлуатацією об’єктів поводження з відходами, має право на екологічне страхування і на відшкодування шкоди, заподіяної його здоров’ю та майну внаслідок порушення законодавства про відходи.
Але, крім прав, кожен з нас має обов’язки щодо поводження з відходами. У статті 15, у пункті «б», зазначено, що громадяни мають «вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів». А в пункті «в» говориться про те, що громадяни мають «виконувати інші обов’язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами».
Проте, на жаль, ці поправки до закону не визначають, яке покарання має понести людина, що не дотримується правил поводження зі сміттям. Відсутність покарання за порушення законів завжди провокує багатьох людей на ці порушення. В Україні є система штрафів за неправильне поводження з відходами, але ці штрафи такі мізерні, що навряд чи хтось із порушників зважає на них.
Ситуація із сортуванням сміття у Володимирі
Як відомо, у нашому місті вже були спроби збирати побутові відходи роздільно. У деяких дворах і на вулицях стояли окремі баки для скла та пластику. Але в один момент вони зникли. Та навіть жителі нечасто сортували те, що викидали. Тому ці баки стояли напівпорожні. Наразі для володимирчан навіть немає можливості для виконання закону «Про відходи». Як розповідає заступник голови міської ради Ярослав Матвійчук, підприємці і бізнесмени, з якими він вів розмову щодо роздільного збору відходів, відмовляються працювати у цьому напрямку у Володимирі. За словами пана Ярослава, ця справа не приносить прибутку, адже потребує масштабнішого розвитку. Якби збір відходів проводився не лише окремо у Володимирі, а й, наприклад, ще у кількох сусідніх містах, тоді підприємці могли б щось на цьому заробити.
Попри такі перепони як влада, так і прості жителі повинні виконати норми вищезгаданого закону. Ярослав Анатолійович запевнив, що вже у березні по Володимиру за кошти з місцевого бюджету будуть встановлені баки для роздільного збору сміття. Це питання вже розглядали на рівні бюджетної комісії. Наразі готується необхідна документація. Також ще потрібно, щоб це питання підтримали депутати, проголосувавши під час наступної сесії.
Збиратимуть сміття силами КП «Полігон». Хоч нової техніки поки закупити немає можливості, та заступник міського голови каже, що поки вистачить тієї, що є. Окрім цього, пан Ярослав сказав, що місцева влада запрошує підприємців до співпраці, адже готові в якості експерименту дозволити встановити їм свої баки для роздільного збору відходів.
Олексій Біянов, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі