При весняних недугах найкраще зцілює природа

Весна, як добра господиня, крокує по землі, вкриває землю розмаїттям трав і квітів, святковим настроєм наповнює душі людей. Та все ж чатують на нас підступні хвороби, присипляють пильність теплими променями сонця, буйним цвітінням дерев і квітів. Про це розмова з лікарем-терапевтом ТМО та відомим травознавцем Євгенією Федорчук.
- Євгеніє Григорівно, насамперед розкажіть про небезпечні хвороби, які підстерігають нас навесні.
- Окрім авітамінозу, з яким неважко впоратися любителям першої зелені, та простудних захворювань, котрі підстерігають тих, хто легковажно ставиться до погодних умов, найнебезпечнішою є алергія. Це захворювання особливо прогресує нині, коли активно цвітуть рослини і люди мають справу з городніми роботами. Алергія – це імунна реакція організму, яка супроводжується ушкодженням тканин. Причини алергічних реакцій різні: харчові, побутові, пилкові, промислові, медикаментозні. Також алергія може бути спричинена і укусами комах, які у весняний період дуже агресивні. Одним з найскладніших проявів алергії є поліноз, який викликається гострими загальними змінами у слизових оболонках дихальних шляхів та очей. Захворювання ще має назву сінна лихоманка. Поліноз власне і співпадає з періодом цвітіння рослин, хоч може виникати і в іншу пору року у вигляді харчової алергії при вживанні меду, черешні, горіхів тощо. Симптомами полінозу є свербіж і почервоніння повік, відчуття «піску» в очах, сльозотеча. Одночасно хворі скаржаться на свербіж піднебіння, слизової носа, у вушних раковинах. У важких випадках виникають прояви бронхіальної астми.
Діагноз встановлюється на основі клінічних симптомів. При цьому важливо знати, де знаходилася людина в момент загострення хвороби. Хочу наголосити на тому, що прояви алергії найчастіше виникають у суху теплу погоду, а в дощові хмарні дні – рідше.
-Як лікується алергія? Чи є народні методи боротьби з цією недугою?
-На жаль, величезний досвід поколінь майже не зберіг методів боротьби з алергією, оскільки в минулому була інша екологія і люди значно рідше хворіли, ніж тепер. Нині лікування вимагає медикаментозного втручання. Головне – правильно і вчасно встановити діагноз і виявити причину алергії. При перших ознаках алергії слід промити очі, обличчя та прийняти такі препарати, як діазолін. супрастин, краплі з антигістамінними препаратами. Але самолікування дуже небезпечне, тому звернутися до лікаря потрібно обов’язково. Він вибере найсприятливішу для вашого організму методику лікування. Я раджу постійно загартовувати свій організм, займатися фізкультурою, вживати різноманітну їжу. Якщо ви схильні до алергії і вже помітили, пилок яких рослин збуджує захворювання, пам’ятайте, що і плоди цієї рослини можуть викликати харчову алергію. А ще алергія найчастіше вражає ослаблений організм, а тому подружіться з весняною зеленню.
- Пані Євгеніє, Ви ще й відомий травознавець. Які рослини порадили б завжди мати у домашній квітковій аптеці?
-Краще за все їх систематизувати по окремих групах відповідно до хвороб, які вони лікують. Справа в тому, що збирати трави і зберігати їх у домі без потреби недоцільно. При хворобах печінки та жовчного міхура найкориснішими є безсмертник, пижмо, яке ще й бореться з інвазіями. Для тих, хто страждає на захворювання шлунково-кишкового тракту, рекомендую заготовляти материнку, подорожник (лише при пониженій кислотності), ромашку аптечну, а також аїр, який є добрим помічником для тих, хто бажає покинути курити. Застуди лікує липовий цвіт, особливо при високій температурі, фіалка триколірна, солодка, малина, ожина. Нині користується популярністю ісландський мох, який є дуже хорошим стимулятором імунітету і допомагає при хронічних захворюваннях дихальних шляхів. Люди скаржаться на проблеми із суглобами, а тому слід звернути увагу на живокіст і сабельник. Хороший лікувальний ефект при деяких захворюваннях дає полин, але ця рослина є дуже токсичною, тому не слід її вживати, не порадившись з лікарем.
-Ви не раз радили вашим пацієнтам власні рецепти, дієвість яких перевірена часом. Чи могли б поділитися деякими із цих рецептів з читачами?
-Усі мої рецепти на основі лікарських рослин. Навесні необхідно почистити організм, а тому я рекомендую такі збори: взяти по 30 грамів хвої сосни, листя суниць. малини, підмаренника, листя горіха волоського, подорожника, кропиви жалкої, валеріани, звіробою, плоди ялівцю. Також добре очищає кров збір з коренів кульбаби, трави жебрію, татарника, звіробою, золототисячника, листя брусниці, трава гадючника, листя берези, тополі чорної – також по 30 грамів кожної рослини. 2 столові ложки збору залити 500 грамами води, кип’ятити 5 хвилин, настоювати 30 хвилин, вживати по 100мл за 30 хвилин до прийому їжі протягом місяця. Раджу ще такий очисний збір: плоди яблука, траву хвоща, кору крушини, зелений чай, кропиву, коріння аїру. Вживати за попереднім рецептом. При підвищеному тиску допоможе барвінок. Вживати також у відварі 10г на 200мл води, тримати на водяній бані, настоювати 30 хвилин і приймати по 1-2 столових ложки 2-4 рази на день. Знижує рівень холестерину у крові, налагоджує моторику шлунково-кишкового тракту насіння льону. Його слід змолоти на кавовому млинку і вживати по чайній ложці вранці та увечері. Доброго всім здоров’я і весняного настрою!
Антоніна Булавіна, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі