Проходити раз на рік профілактичне ультразвукове обстеження повинен кожен!

Це доступно, інформативно, зовсім не шкідливо, швидко і не боляче. Про переваги УЗД, і не тільки, – у розмові з лікарем Світланою Даневською, яка першою у нашому місті стала фахівцем з такого виду діагностики.
Правильно поставлений діагноз – запорука успішного лікування будь-якого захворювання. Протягом своєї історії людство вигадало безліч методів і засобів діагностики. Сучасний медичний заклад уже важко уявити без технічних приладів. Вони стали незамінними помічниками для лікарів та рятівниками для хворих, адже дають можливість на ранніх стадіях виявити небезпечні патології, у рази підвищити можливість одужання, а отже – рятувати людські життя. Серед таких приладів – ультразвукова діагностика.
У Володимир-Волинській лікарні прилад УЗД вперше встановили у 1993 році. Після спеціальної підготовки працювати з ним стала лікар-терапевт Світлана Даневська. Відтоді через руки Світлани Іванівни пройшли сотні тисяч пацієнтів, багато з яких завдячують саме їй своїм здоров’ям і навіть життям.
А народилася Світлана Іванівна у столиці далекої країни гір та озер – Киргизії, у місті Фрунзе (нині Бішкек), хоча киргизького коріння зовсім не має. Її батьки (мама-естонка за національністю і тато-росіянин по батьківській лінії та українець по материнській) разом із ріднею потрапили у Середню Азію в результаті евакуації під час Другої світової війни.
Дівчинка з дитинства хотіла стати лікарем.
-Ця мрія зародилася не випадково. Моя бабуся працювала сільським фельдшером, а тітонька – медсестрою, - розповідає пані Світлана. – Я часто бігала до них на роботу, спостерігала, як вони допомагають людям, і уявляла себе у білому халаті. А вдома, граючись у лікарню, «лікувала» всіх підряд: і ляльок, і домашніх улюбленців – котиків та собачок. На шляху до мети я спочатку закінчила медучилище, а пізніше, у 1987 році, – лікувальний факультет Киргизького державного університету. Вчилася на терапевта, але інтернатуру проходила на базі пологового будинку №1 м.Фрунзе з акушерства та гінекології.
Проте працювати гінекологом Світлані Іванівні не довелося. Свою кар’єру розпочинала на посаді лікаря-терапевта на Батьківщині. А згодом, одружившись з військовослужбовцем, переїхала у Володимир, тут і залишилася.
-Як Ви стали лікарем ультразвукової діагностики?
-У 1993 році після переїзду влаштувалася у Володимир-Волинську районну лікарню терапевтом. А коли постала необхідність у спеціалісті з ультразвукової діагностики, тодішній головний лікар Ярослав Ємчик запропонував мені змінити кваліфікацію. Тоді УЗД було чимось абсолютно новим і незвіданим. Я зацікавилася і залюбки погодилася. Місяць вчилася на курсах у Луцьку. Це зараз є багато спеціальної літератури, а тоді не було жодного підручника. Однак завдяки чудовим вчителям В’ячеславу Фоменку та Юрію Парчуку у такий короткий термін мені вдалося освоїти цю спеціальність. Спочатку було страшнувато, навалилося велике навантаження, адже була єдиним лікарем УЗД на всю лікарню. Але з кожним новим пацієнтом набувала все більше досвіду та впевненості у своїх силах.
-Зараз, мабуть, трошки легше, адже у деяких відділеннях ТМО самостійно проводять діагностику ультразвуком…
-Вимоги до якості діагностики постійно зростають і є дуже високими, отже, збільшується ступінь відповідальності. Сьогодні у ТМО працює п’ятеро спеціалістів, що проводять УЗД, відповідно, є п’ять приладів. Два з них розміщені у гінекології, один використовується в урології, один – для обстеження внутрішніх органів та один у терапевтично-хірургічному напрямку. Останнім займаюся я. Такий розділ за спеціалізаціями виправданий тим, що фахівці у своїх сферах мають кращу кваліфікацію, знають більше тонкощів. Разом з тим кожен із нас може провести комплексне обстеження, що, власне, й робиться при діагностиці якогось певного органу. Існує ще таке поняття як «ургенція» – екстрені випадки, коли необхідне термінове проведення діагностики пацієнтам у будь-яку пору доби. Аби її забезпечити, передбачений графік чергувань, тож наша служба працює цілодобово, навіть уночі.
-У чому полягає перевага УЗД?
-Перевага – у загальній доступності (діагностика проводиться безкоштовно), високій інформативності, абсолютній нешкідливості для пацієнта, швидкості та відсутності больових відчуттів. Разом з тим дослідження ультразвуком дозволяє виявити патологію внутрішніх органів та небезпечні новоутворення на ранніх стадіях, що у свою чергу дає змогу вчасно розпочати лікування і шанс отримати хороші результати.
-Які органи не діагностуються ультразвуком?
-Погано проглядається кісткова система, відповідно – головний мозок, захищений кістками черепа. Не діагностуються порожнисті органи: шлунок, кишечник, легені. Для них існують інші засоби та методи: рентген, гастроскопія (для шлунка) та колоноскопія (для кишечника).
-За загальною статистикою, найчастішою причиною летальних випадків є серцево-судинні захворювання. А яка ситуація у нашому місті та районі?
-На жаль, наш регіон – не виняток. Тут також лідирують захворювання серця і судин. На другому місці у цьому сумному списку – недуги шлунково-кишкового тракту. І третє місце посідають онкологічні захворювання. Протягом тижня у ТМО виявляється та фіксується не один новий випадок злоякісних новоутворень (найчастіше у нирках та шлунково-кишковому тракті).
-Під час проведення ультразвукової діагностики пацієнт отримує практично всю інформацію про стан свого здоров’я. Якщо Ви бачите загрозливу для життя патологію, чи кажете про це хворому?
-Усі люди різні й по-різному реагують на негативну інформацію щодо стану свого здоров’я. Тому при діагностиці дуже важких хвороб стараємося не травмувати самих хворих, а повідомляємо про це їхніх родичів. Коментуючи обстеження, використовуємо латинську термінологію, не зрозумілу для пацієнта, або запис проводимо вже після сеансу діагностики.
-Хто ставить пацієнту остаточний діагноз?
-УЗД – це тільки частина діагностики. Остаточний діагноз ставить лікар на основі даних комплексного обстеження, у тому числі результатів аналізів та інших показників.
-Як лікар що б Ви хотіли побажати нашим читачам?
-Хочу побажати уважніше ставитися до свого здоров’я. Кожна людина повинна раз на рік проходити ультразвукове обстеження. Обов’язково потрібно перевіряти щитоподібну залозу, внутрішні органи, молочні залози та органи малого тазу (гінекологія – для жінок, стан сечового міхура та простати – для чоловіків). Якщо це стане правилом життя для всіх, у світі буде значно менше біди.
Для зручності пацієнтів у нас передбачений попередній запис на конкретний день і годину. Аби пройти ультразвукову діагностику, не обов’язково, але бажано звернутися за направленням до дільничного терапевта чи іншого спеціаліста.
* * *
Приводом для написання даного матеріалу стали позитивні відгуки наших читачів про роботу Світлани Даневської. Причому відзначався не лише високий професіоналізм її як лікаря, а й суто людські якості. Світлана Іванівна буквально випромінює привітність та доброзичливість. Вона відкрита до спілкування і є дуже цікавою співрозмовницею. Тож хотілося дізнатися, яка ця жінка, чим живе, які має захоплення.
Світлана Іванівна каже, що почувається цілком щасливою людиною, бо знає, заради чого і для кого живе. Вона – мама трьох уже дорослих і самодостатніх дітей, двох дочок і сина. Кожен з них обрав свою стежину у житті. Старша донька Тетяна одружена. Зять Володимир Ханча уже третій рік несе службу у зоні АТО. У їхній сім’ї підростає донечка Вероніка, яка навчається у шостому класі. Ця дівчинка – особливий промінчик світла для пані Світлани. Внучка приходить до бабусі на вихідні, і жінка із задоволенням присвячує їй увесь вільний час.
Своїм головним хобі Світлана Іванівна називає улюблену роботу, без якої не мислить життя. А коли жінка переїхала у Володимир, її вразила неймовірна краса українських вишиванок. Це стало потужним стимулом самій навчитися вишивати і ще одним великим захопленням. Тож у колекції пані Світлани безліч гарних виробів, створених власними руками, причому на дуже високому естетичному рівні.
А ще жінка обожнює природу і тварин. У неї живуть два песики, колись підібрані на вулиці, що стали домашніми улюбленцями. А за вікном робочого кабінету постійно в’ється парочка синичок. Лікар регулярно підгодовує пташок підвішеним шматочком свіжого сала і щоразу отримує величезну втіху, коли бачить за склом веселу суєту.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі