Професійне свято наших суддів ознаменовано початком судової реформи

Про зміни, які очікуються в судочинстві, розповіла голова Володимир-Волинського міського суду Надія Пікула.
Можливо, це виглядає символічно, але саме 15 грудня – у день професійного свята працівників суду – вступає в дію нова судова реформа. Чим живе сьогодні наш міський суд? До яких змін, передбачених реформою, готується? Що слід чекати від реформи пересічним громадянам міста і району? Про це ми запитали голову Володимир-Волинського міського суду Надію Василівну Пікулу.
-На сьогодні із 7-ми штатних одиниць у Володимир-Волинському міському суді працює 4 судді. Порівняно з минулими роками, коли нас було лише двоє, це вже прогрес, але ми й надалі відчуваємо велике навантаження, - почала розмову Надія Василівна. – За рік, що минає, до нас надійшло 4290 справ. Зараз чекають розгляду 1000 справ. Є справи, які тривають роками. В суді має бути охорона, але вже два роки, як вона не створена. Хочу зазначити, що наш Володимир-Волинський міський суд – один з найбільших в області, який розглядає військові справи, адже у нас дислокується потужна військова частина.
-Надіє Василівно, що ж нам пропонує нова судова реформа?
-23 листопада 2017 року Президентом України підписано Закон про внесення змін до господарського процесуального кодексу України, цивільного процесуального кодексу України, кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів. Цей нормативно-правовий акт покликаний внести новації до діючого цивільного процесуального законодавства України. Нововведення в судочинстві почнуть діяти 15 грудня цього року. Згідно із Законом про судоустрій та статус суддів, місцеві суди ліквідовуються. Створюються окружні суди. На базі Володимир-Волинського міського суду буде Володимир-Волинський окружний суд. Окрім нашого міста, планується приєднання Турійська та Локачів, але можливі зміни. Скажу відверто, що моє особисте ставлення до створення окружних судів є негативним. Це обмежить доступ людей до правосуддя. Все-таки наш суд користується значним авторитетом у громадськості. Про це говорить той факт, що 85% наших рішень не оскаржуються, 15% звернень на апеляцію не підтверджується, тільки 5% справ доходять до Верховного суду.
-А які ще істотні зміни відбудуться в судочинстві?
-Окремої уваги заслуговує оновлений Кодекс адміністративного судочинства. Він зазнав багато критики і містить зміни більш ніж 80% існуючих статей. Звичайно, я змушена оперувати професійними термінами, а тому зупинятимусь лише на тому, що буде, на мою думку, найбільш цікаво для читачів. Реформований кодекс вводить поняття «зави по суті справи». Такими завами є позовна заява, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення третьої особи тощо, тобто вводиться досить складна система викладання думок. Звична нам схема «позов-заперечення» відходить на другий план. Ще однією корінною зміною діючого кодексу буде фактичне запровадження прецедентного права. Так новий кодекс вводить поняття типових і зразкових справ. Типовими є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб’єкт владних повноважень. Зразкова адміністративна справа – це типова справа, прийнята до провадження Верховним судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Хочу зазначити, що представництво в суді як вид правничої допомоги буде здійснюватися виключно адвокатом, крім випадків, встановлених законом. З 1 січня 2017 року представництво у Верховному суді та судах касаційної інстанції буде здійснено лише прокурорами або адвокатами, у судах апеляційної інстанції – з 1січня 2018 року, а у судах першої інстанції – з 1 січня 2019. У цивільне процесуальне законодавство України вводиться таке поняття як «малозначні справи». До цих відносяться справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, і справи незначної складності, визнані судом малозначними. Істотно новим у кодексі є поява нового процесуального суб’єкта – експерта з питань права. Це повинна бути залучена особа, яка має науковий ступінь та є визнаним фахівцем у галузі права.
Нововведення передбачені й щодо процедури допиту свідків. Це письмове опитування свідків, а заяву про виклик свідків можна подавати разом з позовною. Новації з’явилися і у сфері подання письмових доказів до суду. Кожен письмовий доказ повинен бути поданий до суду в оригіналі або належним чином посвідчені копії. При цьому суду має бути повідомлено місцезнаходження оригінала. Варто звернути увагу на те, що при поданні першої зави по суті вимог сторона зобов’язана надати суду попередній розрахунок судових витрат. Обов’язковим тепер є проведення підготовчого судового засідання, яке має відбутися не пізніше, ніж через 30 днів з дня відкриття провадження.
-Чи торкнулися зміни Кримінального кодексу?
- Зміни до кримінального судочинства торкнулися досудового розслідування. Всі розслідування, обшуки віднині мають проводитися із застосуванням відеозапису. При відсутності відеофіксації дії та дані слідчих не визнаватимуться доказом.
-А що Ви можете сказати про Сімейний кодекс?
-У Сімейному кодексі також багато змін. У першу чергу це торкнулося аліментних зобов’язань, що, як я думаю, сприятиме відповідальності недисциплінованих батьків за виплату аліментів. Так якщо заборгованість за сплату аліментів сягне 6-ти місяців, до боржника будуть застосовані такі заходи, як суспільно корисна робота, заборона виїзду за кордон, позбавлення прав керування транспортом.
Чи принесе судова реформа якісні зміни для нашого народу, покаже час. Хочеться сподіватися на краще, хоч наші судді, виходячи із професійного та життєвого досвіду, не радять, м’яко кажучи, створювати ілюзії. Проте всі ми – оптимісти, і тому на згадку судді Ігор Вітер, Надія Пікула та Олександр Лященко у день професійного свята дарують нам свої посмішки.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі