Презентація каталога стародруків в історичному музеї

18 квітня в історичному музеї відбулася презентація каталога «Кириличні стародруки у фондах бібліотеки Отців Василіян у Львові». Укладачем книги став молодий дослідник та науковець із Володимира-Волинського Станіслав Волощенко.
У каталозі автор описав 69 стародруків. Найдавнішим є перше друковане видання церковно-слов’янською мовою Біблії острозького видання 1581 року. Наступне – монаші настанови Василія Великого «Книга о постничестві» 1594 року, далі – ряд львівських видань (найдавніше 1630-го і до 1830 року). До видання увійшли також і стародруки від львівського друкаря і видавця середини XVII століття Михайла Сльозки, унійні друки (греко-католицькі), із друкарні Києво-Печерського монастиря, московські друки та старообрядницькі Псалтирі.
Видання зацікавить у першу чергу науковців. Наклад – 300 примірників, один з яких автор подарував Володимир-Волинському історичному музею.
«Це перевиданий каталог, який суттєво доповнили матеріалами. У Європі такі каталоги видаються по надходженню стародруків, нового експонату, то відразу каталог доповнюють і перевидають, там процес набагато швидший. У нас є дві причини: фінансова сторона і те, що, напевне, не кожен має “посидючість” та допитливість, як Станіслав Волощенко, щоб сісти і це все опрацювати”, – зазначив у вступному слові Володимир Стемковський, директор історичного музею.
За словами Станіслава Волощенка, книга для наших прадідів була святинею і до неї вносилися найважливіші записи. Працювати зі стародруками цікаво і водночас важко. Станіслав розповів, що науковці, коли гортають книги, одягають рукавички, адже стара книга – це цілий, окремий світ, який упродовж віків увібрав у себе пил. На таких книгах суцільний грибок. Крім того, раніше книги та документи пересипали дустом, і науковці, які з ними працювали, занедужували на онкологічні хвороби.
Каталог є корисним для роботи істориків та філологів, адже опис стародруків, що міститься в ньому, дозволяє швидко віднайти потрібну для роботи книгу. У володимир-волинському музеї є 60 стародруків, але жоден з них не було реставровано.
Відділ культури і туризму Володимир-Волинської міської ради

Розділ новин: 

Коментарі