Правильно викопуємо і зберігаємо бульби жоржин

В умовах України бульби рослини не можуть зимувати у ґрунті, тому восени їх потрібно викопати і закласти на зимове зберігання. Головна причина пошкодження бульб жоржин під час зимового зберігання – загнивання. Щоб цього не сталося, слід дотримуватись умов викопування та зберігання бульб. Викопують жоржини до настання постійних осінніх заморозків або відразу ж після перших заморозків, коли у жоржин пошкоджується більшість листя. Якщо не зробити цього вчасно, під час потепління почнуть рости бруньки, які будуть використовувати поживні речовини бульб. Це значно погіршить їх зберігання.
Спочатку обрізають ножем стебла, залишаючи над поверхнею ґрунту 10-15см. Потім дуже обережно, найкраще невеликими садовими вилами, викопують бульби, очищають їх від землі, пошкоджені й дуже старі частини вирізають. Якщо у міжвузлі стебла скупчилася вода, то її потрібно обов’язково видалити, перевернувши гроно бульб і залишивши в такому положенні на декілька годин.
Стебло ще раз вкорочують, цього разу до брунькового пояса, залишаючи невеликий пеньок (2-4см). Для дезінфекції зрізи обробляють розчином вапна або посипають попелом. При бажанні бульби можна маркувати етикетками, вказуючи сорт рослини. Добре перед зберіганням дезінфікувати бульби в 1% розчині марганцівки протягом 10-15 хвилин, а потім близько 20-30 хвилин у розчині фунгіциду. Просушені протягом доби жоржини перед тим, як закладати на зберігання, бажано близько двох тижнів витримати у приміщенні з невисокою плюсовою температурою і високою відносною вологістю повітря. За таких умов шкірка бульб стає твердішою і вони не будуть надто в’янути при зберіганні.
Деякі квітникарі для попередження загнивання кореневої шийки у сортів, які погано зберігаються, видаляють соковиті тканини пенька. Для цього на стеблі вище брунькового пояса роблять кільцевий надріз до деревної тканини, а потім зіскоблюють соковиту тканину пенька на 5-7см вище шийки.
Оптимальні умови для зимового зберігання бульб +3-6 градусів С, відносна вологість повітря – 60-70%. Добре зберігаються бульби, викладені в ящики і пересипані піском, мохом, тирсою або попелом, але так їх можна зберігати, розклавши в ряд на стелажі. Впродовж зими бульби кілька разів оглядають, вибраковуючи пошкоджений матеріал.

Розділ новин: 

Коментарі