Порадник городнику, садівнику, квітникарю

Ще з давніх часів після різдвяних свят у селах починали готуватися до весни: перебирали насіння, ремонтували інвентар і парникові рами, утеплювали парники солом’яними або очеретяними матами, рогожею. Настав час подумати, які овочеві рослини ви будете вирощувати цього року на своїй ділянці, готувати насіння для посіву узимку в теплицях, парниках, на підвіконні в кімнатах і навесні у відкритому ґрунті.
Зима – час для посіву насіння на папір. Готуємо тепличний ґрунт і субстрат, а також горщики і піддони, ремонтуємо теплиці. У теплицях вирощуємо зелень петрушки, селери, буряки червоні, цибулю, розсаду огірків і помідорів, зелень капусти пекінської, крес-салату, редиску скоростиглих сортів. Купуємо необхідний інвентар, добрива та інші матеріали.
Який врожай буде цього року
Фахівці обіцяють у 2015 році добрий урожай майже усіх видів овочевих культур. Особливо щедрим очікується врожай картоплі, помідорів, квасолі та огірків. Є небезпека поганого врожаю гороху, кабачків і часнику. Щоб зменшити цей ризик, необхідно посіяти їх у найбільш сприятливий для цього день.
При посіві необхідно враховувати фазу місяця. Якщо певного дня немає у списку сприятливих або небажаних, то слід керуватися інформацією про те, в якій фазі перебуває місяць. У повний місяць та у молодик категорично не бажана посадка, пересадка і посів будь-яких рослин. Під час зростаючого місяця найкраще садити надземні культури – вони будуть краще рости, швидше зійдуть, а їхній поживний сік, під впливом сили зростаючого місяця, з легкістю буде потрапляти у всі частини рослини. А спадаючий місяць найбільш сприятливий для коренеплодів, яким корисно поглибити коріння і міцно закріпитися в землі.
У які дні варто відмовитись від посіву
Традиційно найсприятливішим місяцем для посіву овочевих культур з точки зору технології висадки, завдяки відповідним погодним даним і найбільш активному періоду місячних циклів, є травень. Посівний календар на травень 2015 багатий на вдалі дні. Ви отримаєте чудовий урожай практично будь-якої культури, посадженої цього місяця. Картоплю і огірки у травні необхідно садити і сіяти виключно у сприятливі дні, інакше ви можете втратити більшу частину врожаю цих культур.
Утримайтеся від посіву насіння в наступні дні травня: 1, 2, 6, 20, 21, 31числа.
У червні найвдаліший результат очікується від посіву динь і гарбузів. Інші овочеві культури, посіяні цього місяця, не дадуть такого врожаю, як травневі. Використовуйте календар городника, щоб нівелювати небажані аспекти росту культур, і ви будете задоволені результатом своєї праці. Посівний календар обіцяє надзвичайно багатий врожай кавунів, посіяних у червні 2015, тому якщо ви маєте бажання посіяти цю культуру, спробуйте зробити це в червні. Довге очікування врожаю кавунів окупиться його щедрістю.
Не варто садити насіння у 1, 4, 9, 20 і 30 числах. Утримайтеся від будь-яких робіт на городі у ці дні.
Липень 2015 року – найбідніший на сприятливі дати у місячному посівному календарі. Якщо вам потрібно посіяти культуру, якої немає в таблиці, керуйтеся правилом про спадаючий і наростаючий місяць. У липні краще не відвідувати дачу 3, 4 і 19 числа. Якщо ви хочете отримати хороший урожай квасолі, посадіть її насіння у червні.
Народ каже…
PСніг на Різдво – запорука врожайного літа. Якщо ж у цей день – 7 січня – тепло, то весна буде холодною, а рік – неврожайним.
PСильний мороз і мало снігу на Василя (14 січня) – на врожай хліба.
PЯкщо 18 січня зранку іде сніг – на щедрий врожай хліба.
P22 січня – ясна погода в цей день обіцяє щедрий врожай.
PЯкщо на Тетяну (25 січня) морозно і ясно, буде щедрий врожай. Прогляне сонечко – до раннього прильоту птахів, випаде сніг – літо буде дощове.
P31 січня – опівдні сонце – до ранньої весни.
Вирощуємо помідори у кімнаті
Помідори можна успішно вирощувати у кімнаті на підвіконні протягом усього року. Потрібно врахувати, що їм необхідне нормальне освітлення протягом 8-10 годин щодня. Отож, у січні їх треба освітлювати лампами денного світла, бо тривалість дня зараз недостатня для нормального росту і розвитку рослин.
Помідори – теплолюбні рослини. Оптимальна температура повітря для них +20-+25 градусів вдень у сонячні дні, +15-+18 вночі і +20-+22 на ґрунті. З початком плодоутворення і наливу плодів температура вночі повинна бути +18-+20 градусів.
Особливо вимогливі помідори до світла. Горщики або дерев’яні ящики ставлять у добре освітлених місцях кімнати з вікнами на південний бік. На звичайному підвіконні розміщують від 5 до 15 рослин у 5-7-літрових ємкостях з діаметром і висотою не менше 30-35см та в іншій тарі. На дні тари обов’язково роблять отвори для того, аби стікала зайва вода. Ємкості розставляють на відстані 30-35см одну від одної. Їх ставлять на піддони з пластмаси або на тарілки.
Перед посівом насіння сортують і калібрують у 5%-ому розчині кухонної солі. Потім знезаражують у 1% розчині марганцевокислого калію (1г на 0,5 склянки води) протягом півгодини, тоді промивають у проточній холодній воді. Ще добу тримають у розчині борної кислоти (0,1г на 0,2л води), що прискорює появу сходів та плодоношення. Потім пророщують. Насіння розміщують у будь-яку ємкість, у яку кладуть паперову серветку або промокальний папір, зволожують, накривають і ставлять у тепле місце (+23-+25 градусів). На 3-4 добу насіння проростає і готове до посіву.
Щоб одержати ранній, до 1 травня, врожай помідорів, насіння треба посіяти наприкінці січня або на початку лютого.
За три-чотири доби до посіву готують ящики або іншу тару з ґрунтосумішшю. Її поливають і просушують. Поверхню ґрунту вирівнюють та роблять лінійкою або рейкою борозенки через кожні 4-5см глибиною 0,5-1,5см. У борозенки розкладають пінцетом через 2-4см одне від одного проросле насіння, засипають його сумішшю або перегноєм, товщиною не більше 1см. Ємкість накривають поліетиленовою плівкою або склом і ставлять у тепле місце (можна на батарею) до появи перших одиничних сходів. З появою сходів ємкості виставляють на підвіконня ближче до світла. Щодня сіянці поливають теплою дощовою або сніговою водою з температурою не нижче +20 градусів. Через 10 діб сіянці поливають розчином попелу (1ст. ложка на 1л води), ще через 7 діб – 1% розчином марганцевокислого калію.
Коли у сіянців утворяться один-два справжні листочки, їх пересаджують по одному у торфоперегнійні, плівкові або паперові горщечки діаметром 8-12см, наповнені сумішшю так, щоб зверху залишалося 2-3см для підсипання ґрунтової суміші при ущільненні її й оголенні коренів. Поливають їх теплою водою і ставлять у затінок. Пересаджені сіянці притінюють марлею або папером від прямих сонячних променів. Температуру підтримують на рівні +20. Затінення залишають доти, поки не укоріняться сіянці. Після цього горщечки переставляють у добре освітлене місце, підтримуючи температуру вдень +20, а вночі - +10 +12.
Підготувала Тетяна Корнійчук

Розділ новин: 

Коментарі